Je pre mňa vhodná operácia horných viečok, keď mám po kozmetických zákrokoch keloidné jazvy?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Je pre mňa vhodná operácia horných viečok (odstránenie nadbytočnej kože), keď mám po kozmetických zákrokoch (odstránenie znamienok) keloidné jazvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa ľudí si mýli keloidnú jazvu s hypertrofickou.

Hypetrofická jazva sa nešíri do okolia mimo pôvodného rezu. Keloidná jazva pripomína kypenie mlieka z hrnca.

Pri hypertrofických jazvách má na ich vznik vplyv nielen genetika ale aj lokalita a proces hojenia po zákroku.

Na tele sú miesta zaťažené vysokým ťahom na kožu, ako chrbát, veľké kĺby, plecia, dekolt, na ktorých sa jazvy často hoja nepeknými hypertrofickými jazvami aj pri nekomplikovanom hojení.

Viečka však patria k miestam bez nadytočného ťahu na jazvu a hypetrofické jazvy sú v tejto lokalite extrémne zriedkavé. Vylúčiť sa to samozrejme nedá.

Ak sa niektorá z Vašich aktuálnych jaziev nachádza na viečku, kde je jazva nepekná. Je riziko podobného hojenia vysoké aj napriek "dokonalej operančnej technike".