Je bežné, že sa hematóm začne vyplavovať aj po niekoľkých týždňoch od jeho vzniku?

Zodpovedané
5. nov 2019

Dobrý deň,

od 10. týždňa tehotenstva som prvýkrát začala špiniť a následne krvácať čerstvou krvou. Bol mi zistený hematóm 6,5 x 1,5 cm. Bola som hospitalizovaná. Krvácanie mi zastavili a neobjavil sa ani spotting.

Po dvoch týždňoch od prepustenia v deň kontroly u môjho gynekológa (začiatok 14. týždňa) som ráno vstala a skutočne vo veľkom začal zo mňa kvapkať tmavohnedý výtok (farebne cca ako čokoládový puding), ktorý potom jemne slabol. Po troch dňoch sa zmenil na klasický žltkastý výtok. Po jednodňovej pauze sa zopakoval rovnaký scenár - veľa veľa hnedého výtoku ráno, cez deň menej.

Trvá to už tri dni bez prestávky a nevyzerá, že by slabol. V deň kontroly, keď to začalo ma lekár vyšetril. Dieťa bolo aktívne a hematóm mal už iba 5,5 cm x 1 cm.

Lekár mi povedal, že pri jasnočervenej krvi a kŕčoch nemám váhať okamžite ísť na pohotovosť. A že tmavohnedá krv je stará krv a prandepodobne to bude ako hematóm odchádza.

Mám nariadený kľudový režim. Od hospitalizácie prešli už štyri týždne a užívam Duphaston. Je pravda, že posledné dni i napriek tomu, že som sa snažila ležať čo najviac neboli úplne ideálne. Mala som sobáš, ale bez zábavy. No bola som viac hodín na nohách.

Je bežné, že sa hematóm začne vyplavovať aj po niekoľkých týždňoch od jeho vzniku?

Je normálne, že miniem asi 3 kusy intímnych vložiek denne pri takomto hematóme?

Spotting vo mne evokuje normálny biely/žltý výtok s prímesou tmavej krvi. Toto je skôr konzistenčne veľmi tmavý hnedý výtok. Aby som ešte upresnila, umiestnenie je medzi plodovými obalmi a nezasahuje do placenty.

Od kontroly ubehol už týždeň a najbližšiu mám až o dva týždne.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hematóm sa skutočne môže vylučovať aj niekoľko týždňov.
Dodržujte kľudový režim.

V prípade kŕčov, alebo krvácanie jasnú krvou navštívte lekára.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com