Prečo má pre bábätko význam, že "zažije" kontrakcie matky?

Zodpovedané
8. jan 2023

Dobrý deň,

v jednej Vašej odpovedi na otázku ohľadom prirodzeného pôrodu ste uviedli: "Veľký význam pre dieťa má i to, že zažije kontrakcie. Je to v podstate dokončenie vývoja."

Mohli by ste mi to bližšie vysvetliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

kontrakcie sú pre dieťatko fyziologický stres, počas ktorého dochádza ku zvyšovaniu hladiny kortikoidov. To spôsobuje dozrievanie pľúc. Bábätko je tak lepšie pripravené na príchod na svet.

Behom kontrakčnej činnosti v podstate dochádza k dokončeniu jeho vývoja a dozretie organizmu.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com