Ako mám presvedčiť partnera, že pravidelné čistenie zúbkov dieťaťa je dôležité?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

partner má svojho 9 ročného syna v striedavej starostlivosti. Ja mám dve deti a obidve učím od útleho veku k pravidelnému čisteniu zúbkov. Tu nastáva problém. Partner si začal čistiť zuby až cca od 19 rokov a takto to prezentuje aj svojmu synovi. Ten si nečistí zúbky vôbec.

Ako mám presvedčiť partnera, že pravidelné čistenie zúbkov dieťaťa je dôležité?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zmena akéhokoľvek myslenia u dospelého človeka je ťažká. Pokiaľ sám človek nechce robiť nejaké rozhodnutia a nie je motivovaný, tak ťažko je následne s ním pracovať.

Využívajte rozhovory, v ktorých sa budete snažiť hľadať spoločné riešenia. Vyjadrite svoje postoje a potreby a následne ich prezentujte partnerovi. Aktívne ho však počúvajte, nekritizujte. Následne mu skúste zadať otázku ako by sme to mohli vyriešiť, aby sme boli všetci spokojní. Skúste spoločne prísť na nejakú vzájomnú dohodu, ktorá by bola v prospech dieťaťa.

Neviem, aký má k tomu celému postoj jeho syn. V tejto súvislosti skúste hlavne motivovať k umývaniu zubov dieťa, aby to neodmietal. Robte túto činnosť tak, aby mu bola príjemná, aby sa na to tešil. Opýtajte sa ho, čo by mu pomohlo, aby si zúbky umýval.

Väčšinou zaberie počúvanie nejakej obľúbenej hudby. Dobré sú knižky, že prečo si musím čistiť zúbky. Deti taktiež obľubujú elektrické zubné kefky, ktoré sú pre nich veľmi pútavé. Tak isto nejaký motivačný zúbkový kalendár a čo je dôležité napodobňovanie. Skúste túto činnosť vykonávať spoločne.

Ak to bude robiť ako rituál s pozitívnymi emóciami nepredpokladám, že by mu partner v tom chcel nejako zabraňovať. Pokiaľ navštevujete s ním zubára, tak skúste apelovať aj na neho, aby to dieťaťu vysvetlil prečo je to dôležité.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička