Ako riešiť návrat dvojročného syna k plienkam?

Zodpovedané
1. dec 2019

Dobrý deň,

mám dvojročného syna. Keď mal 1,5 roka, tak sa začal pýtal sám od seba. Fungoval bez nehody. Po cca 5,5 mesiaci sa začal doma pocikávať.
Bolo vidieť, že to robí naschvál. Celý šťastný utekal po handru a utieral.

Akonáhle nebol s nami doma, ale u starých rodičov, tak sa pekne pýtal. Toto robil len doma. Keď sme boli na návšteve, tak to neurobil. Ani vonku. Keďže sme vedeli že sa teší z toho utierania, tak sme si to s manželom prestali všímať.Mysleli sme si, že ho to prestane baviť. No bohužiaľ nestalo sa tak a začal sa aj pokakávať.

Keď vykonal potrebu, tak to prišiel oznámiť - mama cikal/kakal. Čakali sme cez dva mesiace, že ho toto prestane baviť. Žiaľ nie. Začal to robiť aj na návšteve a aj u starých rodičov. Nakoniec to už neprišiel ani oznámiť a dokázal byť v tom až pokým som na to neprišla. Boli sme tak zúfalí, že sme mu opäť dali plienku. Vtedy začal kričať cikať aj kakať. Vždy sme ho dali. Sám vie ísť na záchod, dá si stolček a vyciká sa.

Už dva mesiace funguje s plienkou. Nepýta sa a ani nepríde povedať, že vykonal potrebu. Má aj svetle chvíľky, že kričí cikať kakať. Tak ho dám.
Momentálne máme stav, že nechce ani nočník a ani záchod. Nenútim ho.

Keď ho nechám holého behať po dobe tak si sám sadne na nočník a vyciká sa.

Ako mám riešiť uvedenú situáciu?

Mám mu dávať plienku?

Keď mu idem dať plienku, tak strašne plače, že on nechce a kričí nie plienku. Následne sa pociká alebo pokaká.

Predtým ako sme ho odplienkovali, tak sa mu narodila sestra. Reaguje na ňu dobre.

Mohla aj ona popol roku ovplyvniť toto jeho správanie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Dcérka sa vám narodila v synovom veľmi citlivom období. Vzťahová väzba sa len buduje, dieťa začína objavovať svet, prejavuje emócie, chce veľa skúšať sám, avšak potreba rodičov, lásky, bezpečia je obrovská.

Narodenie dcérky mu mohlo spôsobiť pocit ohrozenia, stratu istoty.
U veľa detí sa po narodení súrodenca objaví určitý regres. Môže ísť o regres v reči, poprípade dieťa, ktoré nemalo problém s hygienou, ho zrazu mať začne. Kľudne to môže prísť aj po pol roku. Pokiaľ už konštantne používal toaletu sám viac ako 6 mesiacov, predpoklad je, že návrat ku plienkam je psychickej povahy.
Môže si tak získavať pozornosť, poprípade mnohokrát problém s vylučovaním súvisí s emóciami a ich prejavovaním.

Syn potrebuje vás. Bezpečie, prijatie, pocit, že sa zmenilo čo najmenej. Potrebuje pocit istoty, prejavy dôvery, veľa empatie, zrkadlenie jeho emócií, citlivé reagovanie na jeho potreby. Poskytujte mu ocenenie, všímajte si ho, venujte mu kvalitný, plnohodnotný čas. Ubezpečujte ho o svojej láske, prejavujte fyzickú náklonnosť.

Rozhodne neodporúčam syna do niečoho nútiť. Netrestajte ho. Skúste mu skôr dávať na výber a jeho výber aj rešpektovať. Prípadne popíšte situáciu, okolnosti, dôsledky. Zakričal si a vykakal si do záchoda. Nemusíme umývať riťku. Zistil si, že ti treba kakať a hneď si zakričal. Vykakal si sa do záchoda.
To sú len príklady, veľa závisí od konkrétnej situácie.
Keď mu dávate plienku, tiež reflektujte situáciu. Kričíš, že plienku nechceš, zrejme ti s ňou je nepríjemne.
Ak sa cítite istejšie vy, keď ju má, tiež mu to citlivo odkomunikujte.

Ak je pre vás ok, keď ju nemá, tak mu ju nedávajte keď nechce. Vnímajte jeho reakcie, signály, reagujte na neho.

Pokiaľ sa to nebude zlepšovať, poraďte sa so psychológom ako so synčekom komunikovať, aby ste dokázali adekvátne a vnímavo reagovať na jeho potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com