Ako riešiť večerné uspávanie skoro dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

najmladší syn bude mať v máji 2 roky a má problém, keď má ísť spinkať (uspávame ho). Či je, alebo nie je unavený, skúšali sme ho ukladať rôzne časy, no nezabralo.

Aj keď takmer spinká, akonáhle prídeme do izby, meníme aj miestnosti, tak ožije a je po spaní. Prípadne plače a veľmi odmieta spať. Len by skákal šalel. Skúšam všetko.

Je to naše tretie dieťa, sú ešte dvaja starší a je to náročné, lebo ma všetci traja stále chcú pri sebe. Prostredný má obdobie maminka a najmladší nás trápi od malinka s tým spánkom..

Zaspával po pol noci, alebo vstal v noci a musela som byť s ním hore dlho. Bol aj je ešte dojčený, už od leta som chcela odstaviť. No nešlo to. Na jeseň bol ďalší pokus a posledný zimný bol takmer úspešný, no do dnes sa dojčíme. Ide o to, že je hodiny na prsníku a jemu nevadí tak spať. Prostredný syn plače a ja musím ísť k nemu. Potom dvaja plaču naraz. Také noci sú takmer na dennom poriadku. Plus to, že dojčím ho vôbec neukľudní. Prípadne len počas toho dojčenia potom jednoducho opäť začne skákať šalieť. Keď sa ho snažím udržať v posteli, tak plače. Mali sme aj nosič, aj sme hojdali na rukách a v hojdačke. Všetky pokusy zlyhávajú. Neviem, čo mu môže tak brániť spinkať.

Aj jedlo sa snažím prispôsobiť, aby nemal sladké, lebo ma energie viac než ktokoľvek iný.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

každé dieťatko má iný spánkový a režim a aj ten sa mu pomerne často mení.
Z toho, čo píšete sa zdá, ako keby sa mu spať veľmi nechcelo.

Nie som odborníčka na detský spánok, možno by som experimentovala s režimom.

Ak spáva na obed, možno posunúť čas tohto spánku na skôr, poprípade ho skrátiť.
Tiež odporúčam čo najviac aktivity vonku, celkovo aktívne tráviť čas, aby bol unavený. Aspoň hodinku pred spánkom sa odporúča kľudový režim, možno si zaviesť nejaké rituály. V tomto čase by nemala v domácnosti bežať televízia, ani by dieťa nemalo byť vystavované iným médiám. Skúste si čítať, okúpať sa, ponatierať, poprípade si čítať, čokoľvek také kľudové.

Keď už uspávate a syn nechce spať, reflektujte mu to, zrkadlite. Povedzte, že vidíte, že sa mu nechce spať, že by najradšej robil niečo iné.
Avšak môžete dať aj hranicu, že spať nemusí ak sa mu nedá, ale ležať. Že skákať a jašiť sa môžete zase zajtra. Vyjadrite tiež svoje potreby, že si potrebujete oddýchnuť a večer potrebujete kľud.
Tiež pri ňom môžete ležať a nech si pri vás napr. pozerá knižku, robí nejakú kľudnú aktivitu ešte chvíľu. Možno sa potrebuje v danej miestnosti ešte nejako pripraviť.

Náročné zaspávanie môže byť pre deti, ktoré sa napr. boja v izbe, alebo je pre ne náročné spracovať nejaké zážitky zo dňa a hlava im ešte funguje na plno. Preto je dobrý kľudový predspánkový režim, ak syn rozpráva, porozprávať sa o dni, prejsť si čo sa udialo, aby to mohl spracovať a integrovať.
Ako pomôcku na spánok skúste nejakú hračku, zapnúť malé svetlo, fľaška s mliekom, pýtajte sa ho, čo by mu pomohlo.

Máte troch a je to náročné, len rozmýšľam či by ste napr. s dvoma nemohli ležať na manželskej posteli a potom ich preniesť, poprípade uspávať ich nejako spolu.
Zaručený recept neexistuje, treba skúšať a hľadať niečo čo bude vyhovovať aj vám aj deťom. Zrejme treba rátať s tým, že uspávanie bude dlhšie, avšak keď vnútorne budete nastavená, že to bude takto a že to nejako vydržíte, deti podporíte, bude vás to menej frustrovať a hnevať. Môžete sa striedať s mužom, popr. na chvíľu odísť a zase sa vrátiť.
Obňte sa trpezlivosťou. Skrátka to vaše deti takto teraz majú a nevedia inak.

Ak sa vám to nejako veľmi nepozdáva, zdá sa vám príliš rozrušený a nebude sa to zlepšovať, skúste sa poradiť s pediatrom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com