Ako vysvetliť 7-ročnému synovi, že s pohlavným orgánom sa nehráme?

Zodpovedané
7. jún 2022

Dobrý deň,

mám 7-ročného syna prváka. V novembri minulého roka sa nám narodilo druhé vytúžené bábätko po dvoch potratoch. Problém je v tom, že sme staršieho syna prichytili ako sa hrá s pipíkom. Vraj ho tam niečo svrbí a jemu to robí dobre. Snažili sme sa to nevšímať, lebo čím viac sme mu to hovorili, tak tým to bolo horšie. Už týždeň bol kľud a zase.

Čo nám odporúčate?

Ako mu máme vysvetliť, že s pipíkom sa nehráme?

Bojím sa, aby to nerobil aj v škole.

Ďakujem

Dobrý deň prajem,

rozumiem vám, že správanie syna vám robí starosti.

V takýchto situáciách je dôležité hľadať príčiny. Môže to byť ventilovanie niektorých emócií, reakcia na mladšieho súrodenca, s ktorým môže zápasiť o vašu pozornosť, rodinné nezhody a pod. Skúste nad tým porozmýšľať.

Rozhodne neodporúčam tlačiť na neho, či sa vyhrážať niečím, aby to nerobil pretože to môže narušiť jeho vnímanie vlastného tela. Čo môžete rozhovorom u syna podporovať je odsunúť to do jeho vlastnej intímnej roviny. Je to intímna a súkromná vec a teda by sa to malo robiť iba v súkromí, keď je človek sám a nie pred inými ľuďmi alebo na iných miestach. Takže v tomto je potrebné zadať dieťaťu primeranú hranicu. Rozhovor môžete začať napr. nemusíš si robiť starosti, že by som to považovala za niečo zlé.

Ubezpečte sa, že syn má dosť priestoru pre seba, oddych, pre voľnú hru a aj pre vyjadrenie svojich emócií, myšlienok, obáv.

Ak by sa masturbácia objavovala na nevhodných miestach, v neprimeraných chvíľach, popr. že by ste nejako odsledovali, že sa objavuje príliš často, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička