Ako vysvetliť štvorročnému chlapcovi, že pohlavné orgány sa nedávajú do úst?

Zodpovedané
6. sep 2019

Dobrý deň

u nás sa stala istá nepríjemná vec a som z toho v šoku. Potrebujem sa odborne poradiť.

Môj syn má 4 roky a včera večer sa hral so svojím bratrancom, ktorý je o 4 roky starší. Žijeme v zahraničí, takže sa vidíme len cez prázdniny. Syn zrazu pribehol a povedal mi, že jeho bratranec mu povedal, aby sa hrali s pipíkmi a dal si jeho pipíka do úst.

Všetci sme ostali ako obarení, boli sme v šoku. Sestra išla hneď nájsť staršieho chlapca, ale ten sa skryl. Keď sme ho našli a pýtali sa, že čo sa stalo, tak najprv nič neprezradil. Potom sme z neho dostali, že doma mu jeho starší kamarát povedal, aby to robil.

Bojím sa, aby to môj štvorročný syn neskúšal v škôlke, alebo aby to na ňom nezanechalo následky. Hneď som mu povedala, že toto deti nerobia, že je to hnusné a že nikto sa ho tam nesmie dotýkať.

Ako ešte mu to mám vysvetliť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

toto je naozaj veľmi intímna a citlivá situácia.

Syn by mal vedieť, že jeho pohlavné orgány sú len preňho. Že by sa ho tam nikto nemal dotýkať, že je to jeho súkromné miesto. Vysvetlite špeciálne situácie kedy sa kto dotknúť môže. Zdôraznite, že je to niečo, čo neukazujeme len tak niekomu. Tiež, že to nie je hračka, s ktorou sa niekto môže hrať. A tiež, že on telá iných detí a iných ľudí sú ich, a že o nich sa rozhodujú oni.

Je dôležité, aby si uvedomoval, že o svojom tele rozhoduje on sám, a že je v poriadku povedať nie. Kľúčová je komunikácia doma. Kľudne použite výraz intímne miesto, aby si na to zvykol.

Možno skúste vysvetliť prečo to ten chlapec navrhol, že asi sám nevie ako to funguje, chcel skúšať, ale že rozhodne to nemal robiť.

Ono ťažko povedať ako to prebiehalo a či to mohlo/ nemohlo na ňom zanechať následky. Ako sa vtedy cítil, čo to v ňom vyvolalo, aké pocity. Ja by som preventívne odporúčala navštíviť odborníka, môže sa tým niečomu predísť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com