Ako vysvetliť deťom hrubé správanie niektorých príslušnikov rodiny?

Zodpovedané
4. aug 2019

Dobrý deň,

pred svadbou ma manžel pripravoval na to, že v jeho rodine je arogantné a hulvátske správanie bežné. A to zo svokrinej strany, z otcovej strany normálna rodina. Ja som voči tomu imúnna.

Ako to mám vysvetliť deťom?

2.5 ročný syn sa tam bojí chodiť kvôli dedkovi, ktorý na neho párkrát vyletel.

Mám minimalizovať návštevy na minimum, alebo si deti brániť a vysvetľovať, že toto správanie nie je úplne normálne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozhodnutie je na vás.

Môžete návštevy obmedziť na nutné minimum.

Môžete sa porozprávať s členmi, ktorí sa voči vám a vašim deťom nevhodne správajú. Odporučila by som rozhovor bez detí. Vysvetlite ako na vás správanie pôsobí, ako sa pri tom cítite, ako sa cítia deti.

Ideálne je hovoriť v prvej osobe. Vadia mi vulgarizmy, krik. Cítim sa pri nich ...... a deti ...... Potrebovala by som, aby to bolo takto a takto.

Keď sa takéto správanie objaví pri deťoch, treba ošetrovať deti. Vysvetliť napr. že dedko sa hnevá a nevie to inak, nevie zvládnuť situáciu a preto sa správa takto. Ľudia nie sú na kričanie ani nadávanie, ale že dedko to robí takto, lebo inak nevie, popr. že u vás sa komunikuje inak ako u dedka s babkou.

Dajte na svoj pocit, na pocity svojich detí. O svojej rodine sa rozhodujete vy. Zvážte si pre a proti návštev.

Ak sa niekde cítite diskomfortne, môžete spraviť maximum pre zmenu. Ak to však nezaberie, rozhodnite sa tak, aby stesa vy aj vaša rodina mali čo najlepšie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com