Neviem si vysvetliť svoje správanie

katarina0123
2. feb 2021

Opíšem danú situáciu, budem písať akoby sa to týkalo mňa pre lepšie pochopenie.... Čo s takouto dušou???

Asi som sa zbláznila ,neviem si vysvetliť svoje správanie a neviem do kedy mi to bude manžel tolerovať.... Nemám prácu, povinnosti odkladám na druhú koľaj a snažím sa im vyhýbať. Som doma sama zavretá, a žijem ako keby bez duše. Moja životná energia kdesi odišla a ja ,,nežijem,, prežívam. Trvá to už mesiace a ja väčšinu dňa preležím ,alebo prespím. Spím, veľa a rada, lebo mám pocit, že keď spím nevnímam ťarchu reality a starostí. Na jednej strane mi je dobre v tejto svojej bubline,ktorú som si vytvorila na drhej strane kdesi vzadu mi šeptá hlas haloo, povinnosti nič? Čo robíš? Takto sa správa dospelá žena? Šibe ti? Neplačem, len hľadím do blba a čakám na manžela kým sa vráti z práce. Za ním mi je neskutočne clivo, mám len jeho. Nikoho iného a ja by som sa láskou rozdala len nemám komu. ( Dokonca manžel kúpil škrečkov do domácnosti kvôli na rozveseľenie ale nezabralo ). Bojím sa, že sa úplne uzavriem do seba a stratím kontakt zo svetom, deň za dňom je pre mňa ťažšie vyjsť von medzi ľudí, nechce sa mi aj keď neviem prečo. No na druhej strane keď prišla mužova rodina na návštevu, ožila som...
Desím sa toho ako mi ubieha čas ako nič nerobim ale ja jednoducho nemám svoju silu vykročiť vpred. Akosik nechcem nič robiť... Čo mi je?? Niekto vraví chýba láska, niekto corona, niekto rozmaznanosť a lenivosť? Ja sama neviem ,len viem, že toto ja nie som.





mi je smutno, najradše

denkatn
2. feb 2021

aj ja som to mala, neboj sa, uzi si to uplne naplno, lebo zase pridu obdobia strestu, chytis sa neboj. ked budes musiet, zacnes nieco vybavovat a uz ta to nepusti. teraz mas nechut, netlaci ta nic.

cookie29
2. feb 2021

Moze byt depresia, moze byt situacia... a kludne moze byt aj zly krvny obraz, napriklad chudokrvnost

annamarin
2. feb 2021

Keď ťa rozveselila spoločnost iných, tak možno sa len potrebuješ donútiť niečo robiť. Hocičo. Niečo čo by ťa bavilo a rada by si sa k tomu vracala. Pre niektorých to je varenie, šitie, malovanie. Možno niečo, čo si nikdy nerobila, ale vzdy si to chcela skúsiť. Ja keď mám takéto obdobia, tak mi pomôže, keď sa do niečoho, čo ma bavi donutim a hneď mám viac energie. Čom viac nič nerobím, tým viac mám depku a tým viac sa mi ani nechce nič robiť a je to začarovaný kruh. Ja som začala chodiť na korčule na neďaleký ľad a robím si albumy na spotify. Bavi ma to a uplne ma to ozivilo. Ale uplne ta chápem, ako sa citis.

katarina0123
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katarina0123
autor
2. feb 2021

@denkatn a ako dlho to trvalo? Ako si sa chytila?

katarina0123
autor
2. feb 2021

@annamarin a si doma, či chodíš do práce? Čiže nasilu sa donútiť niečo robiť? A malo by to postupne ísť?

phulakova
2. feb 2021

ahoj. začni robiť niečo, čo máš rada - varenie, pečenie, ručné práce, knižky, krížovky, nejaký šport..podľa mňa to nie je depresia..len z takej nečinnosti sa človeku ešte menej chce. prekvap manžela dobrým jedlom, koláčom, urob nejaké zmeny v domácnosti - nemusíš kupovať nové veci, obnov staré, premiestni nábytok, nájdi inšpiráciu na internete. 🙂 držím palce

annamarin
2. feb 2021

@katarina0123 Som doma a moc teraz pracovať nepracujeme kvoli tej karantene + som si vzala cez sviatky 3 týždne voľna a bola v karantene. A počas nich som aa úplne opustila a nerobila som nič. 😂 Ale teraz som sa proste donutila. Napisala som si na papier napríklad
Pondelok - doobedu pečieš koláč, zaoobedom si dáš kávu a pôjdeš korčuľovať, večer film.
Utorok - doobedu varíš na 2 dni, poobede oddych, upraces skriňu a budeš čítať knihu.
Streda -doobedu cvicis podla videa, zaobedom si spravis pizzu.
Takto som si spravila rozpis, aby som mala nejaky plán a nevyhla sa mu. Niektorim vraj pomaha, keď si tam dajú aj čas, ale mne to nezabralo. Čo som si, ale všimla, tak hlavne po náročnejších fyzických aktivitách sa ďalší deň viac rozhybem. Takže najviac asi pomahaju tie športy, veľké upratovania, teristika. Pre začiatok hocičo, čo by ťa bavilo. Ja som sa zo začiatku musela doslova aj nútiť, lebo sa mi strašne nechcelo a chcela som len ležať alebo pozerať do mobilu. Ale časom sa to zlepšilo. 🙂

annamarin
2. feb 2021

*netrebalo nie nezabralo a *turistika 😂 pardón rýchlo píšem tak je to s chybami ale dúfam, že sa z toho pointa da vyčítať ☺️

denkatn
2. feb 2021

@katarina0123 no zacalo to tak ze nieco sa mi nepodarilo, napriklad ze skuska v skole, ale to ze som potom napriklad mesiac nic nerobila, ledva som stihla dat spinavy riad do kuchyne predtym nez sa vratil priatel z roboty, tak to nezodpoveda tej reakcii. alebo ked som bola nezamestnana nemohla som sa prinutit posielat zivotopisy, len som trcala pred telkou. lenze vzdy som sa z toho dostala, a na obranu pred tymi co ma budu odsudzovat pisem, ze som sa na nikom neprizivovala, niekedy som aj zila sama prave ked bola financna kriza a bola som par mesiacov nezamesntana. potom ked som sa posutpne nejako pozbierala, musela som si davat iba malinke ulohy, ze aspon 10 minut denne nieco vybavim a uz som sa dostala do pracovneho frmolu, zase som frcala normalne. v praci praca doma domace prace, plus sport a ine. takze rozbehnes sa. daj si velmi male ulohy.

teleskop
2. feb 2021

@katarina0123 tI CO TI RADILI RADILI ZLE, VOLA SA TO DEPRESIA, je to ochorenie vole a kazdy den ktory budes odkladat navstevu lekara budes padat do este vacsieho bahna. Je to porucha v zmozgu a volou ju neovyplvnis, mozes ju oklamat olejcekmi, alkoholom, drogami, prihorsi sa ti, ak navstivis lekara moze ti poradit alebo ti dat slabe antidepresiva, ak budes cakat dalej moze ti vybehnut hnusna uzkostna porucha alebo aj sebevrazedne myslienky. Tvoj mozog teraz nepracuje zdravo a potrebuje pomoc.

denkatn
2. feb 2021

@teleskop vies co mozno to je lahucka depka, ale zase sme ludia nie roboti, mozno u kazdeho sa prejavi inak negativne prezivanie, nemusi to byt na lekara, su aj ine sposoby joga... atd. ale neviem pri inych posudit, ci sa to moze rozvinut k horsiemu, ja svoje reakcie uz poznam. tak mozno navsteva lekara by bola vhodna alebo aspon konzultacia.

katarina0123
autor
2. feb 2021

@teleskop určite nie, o depresii som čítala, jesť chutí ,spím dobre, neplačem. A ak by aj bola (nie som lekár) antidepresíva užívať odmietam. Lieky neuzivam ani keď som chorá to už musím padať na kolená.

katarina0123
autor
2. feb 2021

@annamarin skúsim aj ja si to takto, ďakujem.

katarina0123
autor
2. feb 2021

@denkatn v mojom pripade, ja som neurobila skusky v skole a v druhom pripade vypoved z prace, a celkovy neuspech .

katarina0123
autor
2. feb 2021

@denkatn skusime zajtra malickymi ulohami lebo proste z energickych ľudí uplne trosky bez elánu uz sa bojime aj depresie a čo ďalej...

katarina0123
autor
2. feb 2021

@denkatn ked teraz je ten debilny covid nikde nič.

denkatn
2. feb 2021

@katarina0123 ano uplne ta chapem, ani ja som este nikdy nebrala tabletky a uzavrela som to ako blbe obdobie, ale zase ja u seba viem, ze nemam samovrazedne sklony. ale "teleskop" sa boji, ze si nieco spravime, lebo ona to nepozna. ja to vnimam tak, ze je to obdobie bez energie, na autopilota, len zakladne ukony..🙂 takze ako annemarie daj si nieco kazdy den do rozvrhu a za mna to skrat na 10 minut a ked ta nieco nadchne, tak urcite zase budes vydavat energiu. aby si nieco take nasla tak mas ten minimalny program. keby sa ti pohorsilo nieco smerom k depresii chod k lekarovi.🙂 jasne?🙂

soldi
2. feb 2021

@katarina0123 myslim ze kazdy ma obcas take stavy, ze sa opusta 🙂
Suhlasim s nazorom ze si daj na kazdy den nejaku mensiu nenarocnu ulohu - napr napiect manzelovi kolac a donut sa to urobit. Ked ulohu splnis, budes mat zo seba lepsi pocit a to Ta nabije energiou. A takto pomalicky postupne si hladat na kazdy den nieco, z coho sa mozes tesit.
Ono aj to skarede pocasie robi zle na psychiku, ze sa cloveku nic nechce

ktochytavzite
2. feb 2021

@katarina0123 podla mna to nieje uplne ok,mas nejake komplexy alebo preco to robis?A manzel na to ic ze ceky den prelezis?Moj nazor moze to byt miernejsia deoresia a ako dlho ti to iz trva?

katarina0123
autor
3. feb 2021

@denkatn nemáme samovražedné sklony, pánečku to zas nie len presne ako si to napisala autopilot. Jasné ďakujem :-*

aaao
3. feb 2021

@katarina0123 ale ono to naozaj moze byt zaciatok depresie a moze sa to zhorsovat...nehovorim ze treba psychiatra a lieky (tie ja vobec neodporucam lebo to aj tak neriesi pricinu) ale najst nejakeho dobreho prychologa a porozpravat sa s nim prist na klb tomu co to spustilo ako to poriesit 🙂 moze to byt aj syndrom vyhorenia a ten nerieseny taktiez moze vyustit k depresii

katarina0123
autor
3. feb 2021

@aaao v tejto dobe psychologa , ked sa k nemu objednam da mi termin za 3 mesiace. Ale nezahadzujem túto možnosť.

katarina0123
autor
3. feb 2021

@denkatn no je 9:35 a som lahla na gauč mrtva nevladzem. Spravila som si raňajky, vyčistila som klietku, dala prať a ponakladala som myčku a upratala kuchyňu.

uglybetty1234
3. feb 2021

@katarina0123 nerozmyslala si nad psikom? S nim by si MUSELA von a nakoniec je to naozaj krasna laska co ti da psik. Musela by si sa rozhybat, chodis s nim von, starat sa o neho.

teleskop
3. feb 2021

@katarina0123 tak nech zije sebaklam, to je v pripade psychiatrickych diagnoz vo vychodnej europe standard, preto je tu kazdy zdepkovany a prechlastany...

trema
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
utte
3. feb 2021

Tiez si myslim, ze velmi pomoze mat plan a chodit pravidelne von. Napriklad na poobednu prechadzku a za kazdeho pocasia - mam odskusane, ze minimalny pobyt vonku ma "dava dole," 4 steny niekedy doslova na cloveka "padaju."

anukha
4. feb 2021

Tak a toho co popisujes moze ist o krizu socialneho statusu. Znie to mozno hrozivo, ale nic to nie je. V podstate nasa socialna osobnost utrpi sok ( ak nespravis skusku, vyhodia ta z prace a pod.) Najlepsie je najst si znova tu stratenu hodnotu tym, ze sa nieco ( momentalne prinutis urobit) a potom pocitis na seba tu hrdost a radost z toho, co si vykonala. Ako napriklad poupratovana kuchyna. Skus si najst nieco, co ti navrati aj poziciu v spolocnosti, ( dobrocolnictvo, kruh mamiciek, skupina aerobicu) nieco, cim by si sa rada pochvalila, ze tam patris. Inak aj ja si asi napisem ten zoznam 🤣

jasomzabka
4. feb 2021

@katarina0123 wow...a to tvrdis ze nemas depresiu a nepotrebujes ist lekarovi???