Je potrebné riešiť zajakávanie sa trojročného chlapca?

Zodpovedané
9. okt 2020

Dobrý deň,

môj trojročný syn sa začal zajakávať. Sledujem to už tretí deň.

Všetko pekne rozpráva. Ako však ide povedať zápor - nejedol som, nepraskol balónik, tak sa začne zajakávať. Povie ne ne ne nepraskol.

Od septembra chodí do škôlky. Ako si trošku zvykne, tak hneď príde soplík a zase je doma.

Môže mať traumu zo škôlky?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ťažko pátrať po príčine zajakavosti. Môže tu zohrávať úlohu dedičnosť, nečakaný zážitok, výchova, prostredie, ale kľudne aj škôlka.
Niekedy majú deti medzi 2 - 4 rokom takéto obdobie, keď sa rýchlo rozvíja ich reč. Zvykne to spontánne odznieť.

Syna počúvajte, nechajte ho dohovoriť. Nedokončujte vety za neho, neopravujte ho. Netlačte ho, aby vetu zopakoval "správne". Dávajte mu najavo, že sa s ním radi rozprávate, motivujte ho k rozprávaniu. Neupriamujte na to pozornosť.

Skúste chvíľu počkať, či to neodznie, prípadne sa poraďte s logopédom alebo iným odborníkom. Ani konzultácia, na ktorej vám potvrdia, že je všetko v poriadku nie je zbytočná.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com