Trojročný syn sa začal zajakávať. Aký je postup pri liečbe?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

už asi 2 týždne trápi môjho skoro trojročného syna zajakávanie. Neviem o tom, že by sa niečoho zľakol. Boli sme odcestovaní a stále sa pýtal domov. Už keď mal 2 roky rozprával všetko krásne zrozumiteľne. Toto zajakávanie prišlo zo dňa na deň s tým, že si dáva ruku pred ústa vždy, keď sa začne zajakavat. No nie pri každom slove alebo pri každej vete. Napríklad doobeda hovorí normálne a potom to začne. Alebo vie to slovo povedať a začne hovoriť a potom mi povie, že to nevie.

Raz pomenuje všetko z knihy a potom povie, že to nevie, alebo si dáva ruku pred ústa. Prípadne si ju strčí do úst tak, že nerozumiem ani pol slova. Ráno sa zobudí a zajakáva sa nie pri každej vete alebo slove. Potom je všetko v poriadku.

Mám pocit ako keby so neveril, alebo sa bál či to vysloví správne. Trápi ma to, lebo krásne všetko rozprával, spájal vety a aj skloňoval.

Prejde to samo?

Čo je príčinou?

Ako to riešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

naznačili ste ako príčinu odcestovanie a jeho nekomfort tam, čo aj naozaj môže byť. Deti sú veľmi senzitívne a zajakávať sa niekedy začnú po situáciach, ktoré mi nevyhodnocujeme ako také náročné. Ony však áno.

Odporúčam logopédiu, malo by to tak prejsť rýchlejšie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas