Mal by ma 2,5 ročný syn navštíviť v pôrodnici?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu v situácii, ktorú onedlho budeme riešiť.

Doma mám dvojročného synčeka a čaká ma druhý pôrod. V tom čase bude mať syn 2,5 roka. Malého na príchod súrodenca pripravujeme. Snažíme sa mu v rámci možností vysvetliť, že príde bábo.

To, z čoho mám obavy, je môj pobyt v pôrodnici.

Čo je pre dieťa lepšie?

Každodenná návšteva a kontakt so mnou v nemocnici, alebo sa mám zmieriť s tým, že menej bolestivé preňho bude ma 4 dni nevidieť vôbec a prísť až so súrodencom domov?

Ide o to, že okolie ma presviedča, ako veľmi bude trpieť, keď príde na návštevu za mnou a potom bude musieť odísť bezo mňa.

Synček má s tatom krásny vzťah, má rád starých rodičov, ale na mňa je dosť naviazaný.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

univerzálna odpoveď na ňu však neexistuje. Neexistuje lepšia alebo horšia možnosť. Každé dieťa je iné, inak zvláda odlúčenie a vy si ho poznáte najlepšie.

Moja dcéra ma pozrieť bola. Mala vtedy 3 roky. Zvládla to perfektne, tešila sa a dodnes to spomína. Vidno, že to pre ňu bolo dôležité. Oveľa ťažšie to bolo pre mňa. Poznám však aj deti, ktoré to zvládajú ťažko a plačú aj pri video hovore s mamou, keď je niekde preč. Je to veľmi individuálne. Zároveň však musím povedať, že keď si dieťa zažije istú dávku frustráciu, nemusí to byť preňho nutne zlé. Závisí aj ako je vyzretý, ako zvláda odlúčenie, a či vás veľmi bude chcieť ísť pozrieť.

Sledujte a reagujte na synove signálny a potreby. Ak prejaví potrebu a záujem ísť, zvážila by som to. Ak nie, možno ho tomu netreba vystavovať. Uvidíte ako sa bude ten čas blížiť, ako sa o tom budete rozprávať, ako sa bude synček vyjadrovať.

Vravte mu, že budete pár dní preč keď sa narodí bábätko, čítajte si knižky s touto tematikou a uvidíte ako to budete vnímať vy, aj synček.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com