Ako budú vplývať hormóny pri nedostatočnom raste dieťaťa?

Zodpovedané
1. nov 2021

Dobrý deň,

mám skoro 13 ročnú dcéru, ktorá meria 145 cm. Podľa lekárky - endokrinologičky mala v tomto období merať už 150 cm. Viac ako pol roka už nenarástla ani o 1cm.

Lekárka jej kvôli vrodenej genetickej chybe chce nasadiť ženské hormóny, po ktorých už vraj nebude rásť, resp. narastie už iba pár cm.

Je možné ešte rastu pomôcť?

Chcem, aby dcéra trošku narástla, kým začne brať hormóny.

Budú mať hormóny za následok zmeny v správaní alebo v náladách dcéry?

Ďakujem

Dobrý deň,

úprimne neviem vyhodnotiť situáciu z položenej otázky keďže na jednej strane riešite nižší vzrast, na ktorý sa môžu byť podávané rastové hormóny, na druhej strane chce Vašej dcére doktorka nasadiť ženské hormóny na vrodenú genetickú chybu. Keďže netuším podrobnosti o akú genetickú chybu sa jedná, tým pádom neviem posúdiť ako by to mohlo vplývať na vašu dcéru.

Napríklad pri takom Turnerovom syndróme sa najprv podáva terapia rastovým hormónom, aby tieto dievčatá narástli viac a následne sa podáva estrogénová terapia. Ženy s TS majú nízke hladiny estrogénu, a preto majú problém so sekundárnymi pohlavnými znakmi a všeobecne zdravým vývojom. Je možné podávať tieto dve terapie naraz, ale v tom prípade treba dbať na správny balans medzi nimi.

Pokiaľ dievča s TS berie estrogénovú terapiu tá má mať podobný vplyv ako nástup puberty. Takže s ňou môže byť spájaná zmena nálad a správania ale na druhej strane takáto terapia pomáha aj s duševným zdravím a sebavedomím.

Držím palce s hormonálnou terapiou a prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko