Aký je Váš názor ako genetičky na očkovanie v tehotenstve?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Vo štvrtok mám termín prvej dávky očkovania proti Covid-19. Som v 27. týždni a bude mi podaná vakcína Biontech/Pfizer. O prospechu a výhodách očkovania som presvedčená, rovnako sú mi jasné riziká prípadnej nákazy v tehotenstve. I napriek tomu mám obavy, či prípadná horúčka, alebo triaška po očkovaní neuškodí bábätku. Rovnako sa obávam možných dlhodobých následkov pre bábätko, keďže prvé deti očkovaných žien sa ešte len rodia a sledujú.

Dokonca som si nechala poradiť na berlínskej Charité, odd. Embryotox. Očkovanie mi síce odporučili, no tiež priznali, že k možným dlhodobým následkom pre dieťa sa aktuálne nemôžu spoľahlivo vyjadriť.

Aký je Váš názor ako genetičky?

Ďakujem

Dobrý deň,

už asi máte po očkovaní ale odpoviem Vám aj tak.

Je jednoznačne preukázané aký rizikový je Covid-19 počas tehotenstva, s Delta variantom sa to na nešťastie ešte zhoršuje.

V súvislosti s teplotami je kritické obdobie prvého trimestra, kedy je preukázané, že zvýšená teplota hrá rolu pri vývojových poruchách.

V druhom a treťom trimestri nie je takýto vplyv preukázaný, pretože orgány už majú základný vývoj ukončený.

Dlhodobé následky sú v poslednej dobe stále diskutované. Je potrebné poznamenať, že z historického hľadiska sme nemali žiadne očkovanie, pri ktorom by sa po rokoch ukázal jeho negatívny vplyv. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa to stalo práve teraz s týmito vakcínami.

Taktiež je dramatický rozdiel v tom čo mohli obsahovať staršie vakcíny (tehotné sa očkujú už od 40. rokov minulého storočia) a okrem živých vakcín sú benefity pre matku a plod vyššie ako možné riziká.
Súčasné mRNA vakcíny majú presne stanovené čo môžu obsahovať a väčšina týchto látok je pre nás úplne bežná (NaCl (soľ), cukor, voda, cholesterol, tuky).

Samotná mRNA sa v tele rozloží veľmi rýchlo keďže v tele máme všade RNázy, z dôvodu, že samotná mRNA sa nemá čo pofľakovať telom a rovnako jej množstvo je veľmi nízke. Taká krátka expozícia nemá potenciál na to, aby nás ovplyvnila až o niekoľko rokov. Buď sa jedná o tak nebezpečnú látku, že nás ovplyvní hneď aj v nízkom množstve (napríklad radiácia je tohto schopná, prípadne nejaké jedy) alebo jednoducho nemá potenciál nás ovplyvniť po rokoch.

Pokiaľ užijeme jednorázovo nejaké lieky, ktoré berieme v miligramoch a nie mikrogramoch ako je to v prípade týchto vakcín, tak neočakávame, že sa ich možné negatívne následky ukážu po rokoch. Prečo by sa to malo diať v prípade vakcín?

Na svete ale aj Slovensku, má byť každej tehotnej odporúčaná v každom tehotenstve v treťom trimestri vakcína proti čiernemu kašľu a tetanusu z dôvodu ochrany novorodenca (preto v každom tehotenstve aj keď by boli dva hneď po sebe) a pokiaľ je žena tehotná v chrípkovom období, tak aj chrípkové očkovanie.

Pokiaľ chcete najnovšie informácie k očkovaniu počas tehotenstva a dojčenia na instagrame genotipoSK môžete nájsť v stories highlightoch túto tému spracovávanú už od februára.

Rovnako je k dispozícii aj skupina na Facebooku, kde sú dostupné len priame skúsenosti žien alebo odborné články a názory, žiadne hoaxy a výmena názorov.

Ja osobne som zaočkovaná ako dojčiaca a neváhala by som sa dať zaočkovať ani ako tehotná. Keďže sa tejto téme venujem už vyše pol roka, mám vo svojom okolí dosť tehotných, ktoré sú zaočkované a mnohé už aj porodili zdravé bábätká.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko