Dá sa ovplyvniť cystická dilatácia dutého systému obličky počas tehotenstva?

Zodpovedané
25. jan 2021

Dobrý deň,

som v 31. týždni tehotenstva a v 30. týždni gynekologička pri sone našla bábätku nalez na jednej obličke. Ako diagnózu uvádza cystickú dilatáciu dutého systému obličky.

Ide konkrétne o 3 "cysty/útvary" okolo 13 - 14 mm. Na sone pred mesiacom nebol žiaden nalez. V rodine z mojej a ani z manželovej strany nikto nemá problém s obličkami.

Je dôvod na obavu?

Môže sa nález do pôrodu úplne stratiť?

Bude mať bábätko po pôrode problémy s obličkami?

Môžem sa obávať predčasného pôrodu (zo strany lekárov)?

Môžem sama ovplyvniť napr. stravou stav dcéry (pitie urologického čaju, konzumácia brusníc)?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto nie je úplne genetický nález, takže by bolo najvhodnejšie to prediskutovať s Vaším gynekológom, prípadne nefrológom.

Najčastejším nálezom počas ultrasonografického vyšetrenia plodu počas tehotenstva sú odchýlky na obličkách. V drvivej väčšine prípadov sa to odhalí až v druhej polovici tehotenstva. Taktiež sa v mnohých prípadoch nejedná o dedičný nález, tj. nikto z rodiny nemusí mať problémy s obličkami.

Váš nález sa môže do pôrodu úplne stratiť, ale nemusí.

Na Slovensku majú všetky deti po narodení ultrazvuk obličiek, kde sa uvidí aký rozsah tej dilatácie pretrváva po pôrode a ak bude nutná akútna intervencia tak budú podľa toho Vaši lekári postupovať.

V prípade, že Vám Váš lekár nepovedal, že máte zároveň málo plodovej vody, nemal by to byť až taký veľký problém. Tvorba plodovej vody totiž znamená, že obličky vo všeobecnosti fungujú.

Riziko predčasného pôrodu sa nedá posúdiť.

Vyššie spomenutou stravou takýto nález nemôžete ovplyvniť, toto totiž nebýva infekčného pôvodu.

Prajem pekný večer.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko