Z čoho vzniká vrodená vada análna atrézia?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

máme dve dcéry. Práva je úplne zdravá, druhá má análnou atréziou.

Z čoho vzniká vrodená vada análna atrézia?

Je to mutovanie génov?

Na detskej chirurgii sme sa v rovnakom čase stretli 4 mamičky s rovnakou diagnózou, z toho 2 umelo oplodnené a 2 nie. Vraj sa to pri umelom stáva. Keď som sa na to pýtala profesora na detskej chirurgii v Stuttgarte, tak povedal zo vzduchu.

Ďakujem

Dobrý deň,

vrodené vady nie sú vždy dedičného pôvodu. Zatiaľ nevieme čo presne je dôvodom vzniku análnej atrézie, ale vo výnimočných prípadoch sa môže vyskytovať aj v rodinách s genetickým základom.

Je pravdou, že boli publikované štúdie, ktoré poukazujú na to, že je vyššie riziko vzniku tejto vady pri využití asistovanej reprodukcie, či už IVF alebo ISCI.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko