Má učiteľka právo zhadzovať žiaka a vyčítať mu minulosť?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

dcéra sa minulý rok v auguste ako 13-ročná opila s partiou. My rodičia sme zvolili najtvrdší trest a ešte v ten mesiac nastúpila na pol roka do diagnostického centra. Určite sa poučila. Po nástupe do školy sa zmenila. Známky aj správanie má o dosť lepšie i napriek tomu, že je v období ťažkej puberty.

Na hodine nemčiny mali online prednášku, kde nevyrušovala. Bola ticho, počúvala, ale mala v ústach paličku z lízanky. Viem, nepatrí sa to. Učiteľka však tiež jedla desiatu. Po prednáške jej pred celou triedou povedala: "Ako si sa prezentovala v minulosti, tak sa prezentuješ aj teraz a budeš taká celý život". Dcéry sa to dotklo a utiekla z triedy von na chodbu, kde ju spolužiaci našli sedieť a plakať. Rozprávala som sa so spolužiakmi a neklamala ma. Bolo to ako mi povedala.

Učiteľka tiež nie je svätá. Je vydatá a mala niečo s riaditeľom. Videli ich aj deti.

Na rodičovskom združení plánujem ísť za ňou a povedať jej, že si neprajem, aby mala k dcére také poznámky. Tá udalosť z minulosti sa stala cez letné prázdniny, nie cez školu. Ona nie je ani jej triedna, aby sa mala k tomu vyjadrovať.

Má učiteľka právo zhadzovať žiaka a vyčítať mu minulosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, učiteľka by nemala mať takéto poznámky voči žiakom.

Ako matka Vás obdivujem, že ste to zvládli vyriešiť takou striktnou formou. Dcére to očividne pomohlo. To je hlavné.

Na hodinách sa nemá jesť, máme prestávky. Za 45 minút nikto od hladu neumrie, vrátane učiteľa. Ak jedla pani učiteľka, nemá prečo vyčítať žiakom, že jedia aj oni. Už aj keby, všetko sa dá slušne. Toto mi príde naozaj s cieľom "zhodiť" Vašu dcéru.

Určite sa o tejto situácii porozprávajte aj s pani učiteľkou nemčiny. Nech Vám ona povie svoj pohľad a vysvetlí reakciu. Možno sa jej Vaša dcéra zdala málo aktívna, ktovie. To Vám najlepšie vysvetlí pani učiteľka.

Je naozaj pravda, že kvôli jednému lízatku na hodine je to veľmi bolestivá poznámka na adresu Vašej dcéry. Iné by bolo, keby ju našla opäť opitú, ale v tejto situácii je to prehnané.
Rozhovorom s pani učiteľkou si naozaj môžete veľa vecí vyjasniť.

Prajem pekný deň.
Mgr. Natália Rajnohová
Učiteľka pre primárne vzdelávanie