Ako liečiť bolesť krížov 5 mesiacov po pôrode?

Zodpovedané
22. mar 2020

Dobrý deň,

som takmer 5 mesiacov po pôrode a mám veľké bolesti krížov. Pred tehotenstvom som nemala bolesti chrbta, teda iba občas bolesti krčnej chrbtice od počítača.

Kríže ma boleli už počas tehotenstva a aj po pôrode, ale tak normálne. Teraz si dávam pozor, aby som sa aj čo najmenej zohýbala. Je to bodavá bolesť.

Každý deň si dávam tabletku od bolesti a Voltaren. Nahrievam termoforom, cvičím jógu, aj na chrbát. Keď je manžel doma, tak zdvíha bábätko len on. Stres nemám.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľa žien sa sťažuje na bolesti krížov, nosenie detí je zo začiatku námaha pre chrbticu. Základom je mať vybudované dostatočne pevné svaly chrbta.

Veľmi vhodné sú cvičenia ako napr. Mckenzie cviky a SM systém. Pri silnej bolesti si môžete dať lieky od bolesti, to však nerieši problém, pretože ak sú svaly chrbta ochabnuté, tak ich treba posilniť.

Odporučila by som Vám navštíviť fyzioterapeuta, ktorý by Vás vyšetril a následne odporučil najvhodnejšie cviky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková