Artritída na krčnej chrbtici

Zodpovedané
19. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od septembra 2018 mám závraty. Bola som na MRI krčnej chrbtice a uši. Hlavu mám vraj v poriadku, ale či mi robili MRI, to nie som si istá.

Na krčnej chrbtici mám artritídu. Doktorka mi povedala, že si mám dávať Ibalgin, lebo ma bolí len pravá strana od lopatky.

Môžem mať závraty z artritídy?

Poradíte mi cvičenia alebo tabletky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

liečba závratov patrí do rúk neurológa a ORL lekára, keďže niektoré lieky na liečbu závratov sú viazané na ich odbornosť.

Artritída je zápalové poškodenie kĺbov, pri artritíde sú indikované lieky tlmiace zápal a bolesť (medzi ne patrí aj Ibalgin).

Závraty môžu vznikať aj pri problémoch s krčnou chrbticou a to pri blokáde tzv. cervikokraniálnych kĺbov (kĺby spájajúce krčnú chrbticu a lebku), pri stlačení tzv. vertebrálnej artérie, ktorá prechádza v oblasti krčnej chrbtice, po úrazoch krčnej chrbtice.

V závere z MR vyšerenia sú pri závratoch zvyčajne prítomné abnormálne nálezy, ako napr. kontakt medzistavcovej platničky s miechou alebo abnormality v oblasti krčnej chrbtice a lebky.

Ak je príčina závratov v artritíde, tak po užívaní Ibalginu, by mali závraty ustúpiť, ak neustúpia, tak príčina závratov nebude v artritíde a mali by Ste sa poradiť so špecialistom, s neurológom alebo ORL lekárom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková