Čo spôsobuje dlhotrvajúce hnačky?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrú deň,

už dlho ma trápia hnačky. Mám riedku stolicu 2 až 3 krát za deň. Už dlho sa liečim na štítnu žľazu a beriem Euthyrox 125. Raz po pôrode som mala strašnú zápchu, inak mám riedku stolicu.

Čo to môže spôsobovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak užívate Euthyrox a hladina hormónu fT4 je vyššia ako norma, tak v tomto prípade môžu byť prítomné hnačky.

Ak sú hormóny štítnej žľazy v norme, tak príčina bude niekde inde, preto by bolo vhodné mikrobiologické vyšetrenie stolice a následne gastroenterologické vyšetrenie.

Dlhodobé hnačky môžu byť spôsobené zápalovými ochoreniami čriev alebo rôznymi malabsorbciami, ako napr. deficit laktázy, celiakia a iné, preto by ste mali byť vyšetrená u odborníka.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková