Mám nosiť pančuchy pri trombóze, keď je noha opuchnutá?

Zodpovedané
21. júl 2021

Dobrý deň,

v októbri minulého roka som skončila s opuchnutým členkom a kolenom v nemocnici. Zistili mi, že mám 3 cysty pod kolenom, ktoré zatiaľ netreba operovať.Teraz pred cca týždňom ma začalo bolieť lýtko pod kolenom a celá noha po členok opuchla. Noha veľmi bolí a ráno je to najhoršie. Neviem prejsť ani na toaletu.

Bola som u lekára, kde mi vzali krv a výsledok je trombóza. Doktor mi predpísal tabletky a pančuchy. Dnes som mala tie pančuchy prvý deň v práci, ale bola to horšia a väčšia bolesť ako včera.

Mám tie pančuchy nosiť, aj keď je noha opuchnutá?

Pri meraní pančuchy som si všimla, že rozdiel medzi pravou boľavou a ľavou zdravou je aj 3 - 4 cm. Tabletky beriem len 3 deň a 2 dni mám teplotu 37 - 37,6°C.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri trombóze je indikovaná bandáž dolných končatín. Ak netolerujete pančuchy, tak si môžete urobiť bandáž z elastického obväzu.

Obvod končatiny je rozdielny kvôli trombóze. Zvýšená teplota môže byť prejavom zápalu v končatine, kde je trombóza. Preto by ste sa mali poradiť s Vašim ošetrujúcich lekárom, ktorý zhodnotí, či je potrebná antibiotická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková