Znamená ranná hnačka problém s dráždivým črevom?

Zodpovedané
14. máj 2022

Dobrý deň,

už asi 2 roky ma trápi hnačka, ktorá sa vyskytuje ale iba hneď po raňajkách. Nie je to pravidelne každý deň, možno cca 4 dní zo 7. Občas ma ráno preženie aj z obyčajnej čistej vody. Minulý rok mi odstránili žlčník. Už som si myslela, že tie hnačky prestanú. Pokiaľ som držala diétu neboli časté, skôr výnimočne. Ako som začala normálne jesť, tak sa znova ranná hnačka vrátila.

Asi rok a pol ma trápia časté mykózy a zistené E.coli v pošve.

Môže to mať súvis s hnačkami?

Probiotiká beriem už viac ako rok, ale nevidím zmenu čo sa týka čriev a ani mykóz.

Momentálne som tehotná v 8. mesiaci. Môj stav plánujem riešiť po pôrode.

Máte skúsenosť s takýmto problémom?

Môže to byť dráždivé črevo alebo skôr nejaká baktéria?

Ďakujem

Dobrý deň,

hnačky vo Vašom prípade určite nesúvisia s baktériou E.coli, pretože táto baktéria sa vyskytuje prirodzene v každom čreve.

Hnačky môže spôsobiť intolerancia na niektoré druhy jedál, intolerancie si môžete dať vyšetriť aj z krvi počas tehotenstva (odber sa realizuje cestou alergológa alebo na priamu platbu v ktoromkoľvek laboratóriu).

Pri tomto probléme je vhodné absolvovať aj gastroenterologické vyšetrenie. Až na základe vyšetrení sa dá určiť diagnóza.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková