6 ročnej dcére vypadol pred 4 mesiacmi zub a ešte jej nerastie trvalý. Je to v poriadku?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

mojej 6 ročnej dcére vypadol pred 4 mesiacmi zub a ešte stále jej trvalý nevyrastie. Zdá sa mi to dlhý čas.

Mám to riešiť so zubárom, alebo ešte počkať?

Dnes sa mu zdá, že ďasno má jemne modré.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérke sa v mieste prerezávajúceho sa trvalého zubu vytvára takzvaná erupčná cysta (alebo erupčný hematóm), ktorá vyzerá ako modrastá hrčka v ďasne.

Tekutina sa nahromadí medzi trvalým zubom a povrchom sliznice, pričom ďasno navrie a dráždením pri jedení či dotykom protiľahlého zubu vznikne modrina. Takéto cysty sa tvoria v poslednom štádiu vývoja zubu, keď už korunka vystupuje z kosti a teda tesne pred prerezaním sa hrany cez ďasno.

Prerezanie teraz možno očakávať v priebehu pár týždňov. Erupčnú cystu zväčša netreba "liečiť" a stačí počkať na jej vstrebanie, ak by však nastali bolesti alebo cysta pretrvávala dlhodobo, zubný lekár ju môže narezať, čím obsah vypustí a hranu trvalého zubu odhalí.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská