Ako mám riešiť zápal ďasien?

Zodpovedané
18. dec 2019

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom zápalu ďasien. Pred mesiacom som bol u zubárky a urobila mi dentálnu hygienu. Povedala, že mám používať ústnu vodu. No nepomáha.

Čo mám s takýmto zápalom robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na základe priloženej fotografie sa domnievam, že o zápal ďasna vo Vašom prípade nejde.

Samotný okraj ďasna (voľná gingíva) a medzizubné výbežky ďasna (medzizubné papily) nemajú zmenenú farbu ani nie sú opuchnuté. Máte iba zvýraznenú kapilárnu (malé cievky) kresbu na sliznici v oblasti pripojenej gingívy.

Ak by tento stav pretrvával dlhodobo a mali by ste aj iné príznaky (napríklad pálenie, krvácanie, bolesť na dotyk ), odporúčam opäť navštíviť vášho zubného lekára. Problém u vás vidím skôr v odvápneniach a drobných defektoch následkom odlúpnutia vrstvy skloviny v oblasti krčkov daných zubov. Takto poškodené krčky môžu byť citlivé na studené alebo reagovať pri čistení zubov.

Odporúčam niektorý z prípravkov na remineralizáciu skloviny, napríklad Elmex gelée alebo Tooth Mousse.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská