Ako prekonať strach z vŕtačky?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám strašný strach zo zubárov. Nie celkom z nich, ale viac z vŕtačky. Keď mi idú vŕtať, tak mám záchvat a musím odísť.

Keď mi majú trhať zub, tak mi to nič nerobí. Mám veľmi zničené zuby a chcela by som si ich dať spraviť. Financií veľa nemám.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

strach je len pocit a v tomto prípade neopodstatnený. Zubný lekár vám vŕtačkou predsa neublíži, chce vám pomôcť. Skúste si definovať, z čoho konkrétne v spojitosti so zubnou vŕtačkou máte strach.

Ak máte strach zo zvuku, požiadajte svojho zubného lekára, či počas ošetrenia môžete počúvať hudbu z mp3 prehrávača/discmana a dajte si do uší sluchátka. Štuple do uší nepomôžu, lebo budete zvuk vnímať otrasmi cez kosť.

Ak máte strach z bolesti, priplaťte si lokálnu anestéziu na znecitlivenie daného zubu, prípadne skupiny zubov a ošetrenie absolvujete bezbolestne. Ďalšou možnosťou je analgosedácia, napríklad s použitím rajského plynu, ktorý na krátku dobu pozmení stav vášho vedomia a navodí pocit relaxácie.

Ak je potrebné ošetriť viaceré zuby naraz, bolo by pre vás vhodné ošetrenie v celkovej anestéze, teda narkóze, ale to vyžaduje interné predoperačné vyšetrenie a je tiež finančne náročné. Odporúčam otvorene sa o strachu pozhovárať s vašim zubným lekárom počas preventívnej prehliadky a dohodnúť sa s ním na prispôsobení liečebného plánu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská