Ako prekonať strach zo zubára, keď trpím panickou poruchou?

Zodpovedané
26. apr 2019

Dobrý deň,

mám panickú poruchu, beriem aj lieky. Ataky sa učím zvládať. Zubákar mi má trhať zlomený zub a už som sa tretíkrát preobjednala, lebo nedokážem prekonať strach. Bojím sa, že ma chytia ataky počas trhania.

Raz som sa odhodlala ísť k zubárke a po dvoch hodinách trápenia sa jej nepodarilo zub vytrhnúť. Potom ma v aute chytil záchvat a myslela som si, že bežím do nemocnice.

Ako môžem prekonať strach?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Takýto strach sa prekonáva veľmi ťažko. Treba hľadať čo komu funguje.

Relaxačné techniky, meditácie, dýchacie cvičenia, počítanie, špeciálna hudba, pozitívne afirmácie atď. Skúste si predstaviť tú ťažkú situáciu, prechádzať si to krok po kroku, vizualizovať, zvládať to na začiatku v hlave krok po kroku.

Tiež môžete premýšľať o tom, čo by vám v tej chvíli pomohlo.

Počula som dokonca o tom, že existujú aj zubári, ktorí sa venujú špeciálne ľuďom s fóbiou.

Zdá sa, že vaša fóbia s panickou poruchou vám znemožňuje návštevu lekára. Zdá sa, že je to silnejšie ako akékoľvek racionálne zmýšľanie.

Ak si nebudete vedieť pri prekonávaní strachu poradiť sama, kontaktujte svojho lekára, popr. psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com