Mám zubný kaz?

Zodpovedané
31. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich problémov so zubami. Pred polrokom som bola u zubára, lebo už vtedy som mala problém s citlivosťou. Myslela som, že je to iný zub. Na panoramatickom RTG vtedy nič nebolo vidno. Odvtedy na tej strane nejem, lebo stále som cítila nepohodlie a aj pri zahrýznutí som občas cítila bolesť.

V posledných dvoch týždňoch som viackrát mala záchvatovú neznesiteľnú bolesť, ktorá trvala 10 - 20 minút. Vyskytla sa po zjedení zmrzliny, po káve, po jedle. Potom prešla, ale stále mám nepríjemný pocit , aj pri tom zube (horná sánka). Niekedy dokonca aj pri zube v dolnej sánke, ktorý je presne oproti. Na poklepanie je tiež trochu citlivý.

K zubárovi by som rada išla, len nechcem, aby ma zase vysmial, že tam nič nie je.

Môžem mať na treťom zube odspodu kaz?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pocit nepohodlia a bolesť pri zahryznutí je častá pri privysokej alebo netesniacej výplni na zube. Ďalej by mohlo ísť o infekciu v oblasti hrotov koreňov, kedy býva zub citlivý nielen na zahryznutie, ale aj poklepanie v dlhej osi. Citlivosť na studené môže byť príznakom odhalenej zuboviny pri klínových defektoch, čo môže vyvolať aj bolesť, ale len krátku pichavú.

Ak je bolesť dlhotrvajúca, ide o zápal zubnej drene, pri reakcii len na studené je to zväčša novovzniknutý zápal, ak zub reaguje silnou bolesťou na teplé podnety, ide už o rozpínanie bakteriálnych plynov vo vnútri drene a zubná dreň je odumretá. Táto bolesť veľmi často vystreľuje od horného zubu akoby do zubu v sánke a naopak.

Pri bolestiach, ktoré popisujete, sa čo najskôr objednajte k svojmu zubnému lekárovi na ošetrenie koreňových kanálikov. Zubný lekár vás spraví cielenú vnútro-ústnu snímku a aj skúšku vitality a poklepovú skúšku, aby presne určil príčinný zub (niekedy to nie je úplne jednoznačné).

Príčinou vzniku zápalu drene môže byť kaz, ale aj nemusí. Stáva sa aj, že zub, ktorý bol už dávno ošetrený výplňou a roky bol bezpríznakový, začne pomaly nepozorovane odumierať až sa jedného dňa dostavia silné bolesti, aké opisujete.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská