Môže sa koreň zuba sám vytlačiť?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

zubárka mi povedala, že mi ostal len koreň, ktorý mi musí vytrhnúť. Hovorila, že môžem opuchnúť ak si to nedám vytrhnúť. Vraj mi to môže poškodzovať srdce a pľúca.

Je možné, že by sa koreň mohol sám vytlačiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

koreň mŕtveho zubu predstavuje zdroj infekcie, nakoľko sa v jeho koreňovom kanáliku množia baktérie a cez hrot koreňa prenikajú do okolitej kosti a závesného aparátu zuba. Časom sa vám môže vytvoriť hnis, ktorý sa prevalí cez kosť a vznikne vám na sliznici hrčka, takzvaná fistula.

Postupom infekcie cez kosť do okolitých tkanív môžete aj opuchnúť, toto býva nebezpečné najmä pri šírení sa infekcie cez líce smerom do oka. V neposlednom rade sa baktérie zo zubu dostávajú do krvného riečiska a krvou k rôznym orgánom tela. Infekcie od zubov môžu v týchto prípadoch spôsobiť napr. endokarditídu.

Vaše telo sa samo koreňa nezbaví, nakoľko je v lôžku kosti pevne uchytený väzivami závesného aparátu zuba.

Časom sa môže stať, že väzivá zaniknú a koreň zrastie s lôžkom kosti, čím sa stane jeho vytiahnutie veľmi zložité. Preto vám radím si ho dať vytiahnuť čím skôr.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská