Trápi ma zápach z úst. Je môj RTG zubov v poriadku?

Zodpovedané
10. jún 2020

Dobrý deň,

už dlhšie ma trápi zápach z úst a ide asi z ľavej dolnej šestky. Bola som na dentálnej hygiene, vačky nemám. Bola som na RTG zubov, na ktorý sa mi zatiaľ pozrela len dentálna hygienička, ktorá ma tam aj odoslala. Už som objednaná aj k zubárovi.

O aký problém ide?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepríjemný zápach z úst vytvárajú najčastejšie bakteriálne produkty, alebo prítomnosť krvácania.

Problém môže byť v ochorení ďasien a/alebo závesného aparátu zubov, predpokladám, že vás dentálna hygienička vyšetrila parodontálnou sondou a na základe tohto vyšetrenia vylúčila prítomnosť parodontálnych vačkov (priestoru medzi koreňom zubu a kostným lôžkom, v ktorom sa množia baktérie a spôsobujú dlhodobý zápal). Ak máte pocit, že zápach po profesionálnej dentálnej hygiene ustúpil, môže ísť o dráždenie ďasien mineralizovanými bakteriálnymi povlakmi, hoci aj tými, ktoré sú pod úrovňou okraju ďasna a nie je ich vidieť.

Často sa povlaky držia aj na okrajoch koruniek a tiež pod medzičlenom mostíka. Tento priestor by ste si mali pravidelne čistiť špeciálnou zubnou niťou, takzvanou Superfloss.

Odporúčam najmä dôsledné čistenie medzizubných priestorov zubnou niťou alebo medzizubnými kefkami. Príde mi, že za spomínanou ľavou dolnou prvou stoličkou máte väčší priestor, kde sa vám zachytáva potrava.

Ak tomu tak je, čistite si ho po každom jedle. Pri zadnom koreni tohto zubu sa na OPG zobrazuje zápalové ložisko v kosti, neviem, kedy vám bol tento zub endodonticky ošetrovaný, ale určite by to mal váš zubný lekár sledovať.

Na večer použitie ústnej vody s obsahom chlorhexidínu 0,12 % pre potlačenie množstva baktérii alebo niektorú zo špeciálnych ústnych vôd, ktoré tlmia zápach z úst, napríklad Meridol Halitosis.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská