Aké práva má bývalý partner, s ktorým ešte žijem v spoločnej domácnosti?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

s partnerom (nie manželom) mám 9-ročnú dcérku a sme vo fáze rozchodu. Zatiaľ žijeme vedľa seba v spoločnej domácnosti (papierovo dom v spoločnom polovičnom vlastníctve).

Môže partner zakázať vstup nejakej osoby ku mne domov v čase jeho neprítomnosti?

Nový priateľ mi chcel doniesť mastičku, keď som si poranila nohu. Bývalý partner rázne zatrhol jeho vstup na pozemok, vyhráža sa mi právnikmi a sociálkou.

Môže mi bývalý partner určovať v akom čase musím prísť domov?

Napr. keď je s dcérkou a prídem po 22:00, tak ma vymkne, lebo sa chce v kľude vyspať a vraj ich vyrušujem.

Môže bývalý partner zakázať styk dcérky s mojím novým priateľom (dcérka ho má rada)?

Má právo určovať, že napríklad ak aj sme spolu s priateľom aj dcérkou, tak sa nesmie napríklad kúpať nahý?

Je nudista, dcérky sa slušne opýtal či je jej to ok, vysvetlil, že rád tak pláva, dcérke to nevadilo, prišlo jej to prirodzene, expartner sa vyhráža sociálkou v prípade že by sa to opakovalo.

Ako je to v prípade, keď bývalý partner trvá na týždňovej striedavej starostlivosti, pričom dcérka jasne momentálne odmieta byť s ním sama aj v noci, príp. viac dní bezo mňa?

Berie sa do úvahy názor 9-ročného dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

otec dieťaťa nemôže zakazovať styk dieťaťa s osobami, pokiaľ tieto osoby neohrozujú dieťa ani inak do výchovy zákazmi zasahovať v prípade, že je dieťa vo Vašej osobnej starostlivosti.

Čo sa týka vstupu do nehnuteľnosti, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, máte rovnaké práva ako má aj on. To znamená, do nehnuteľnosti si môžete priviesť na návštevu akúkoľvek osobu, ak neohrozuje nehnuteľnosť alebo osoby v nej.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo právne zastúpenie ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz