Ako sa môžem brániť proti krivému obvineniu z týrania?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

ja a moje deti sme boli krivo obvinené z týrania. Som rozvedená a mám dve dcéry 13 a 9 rokov. Mám priateľa, on je tiež rozvedený. A teraz jeho bývalá manželka podala na súd návrh o stretávaní otca a detí. V návrhu obvinila mňa a moje deti, že týrame a bijeme jej deti. Ich deti sú tiež v takom veku ako moje.

S priateľom som tri roky a nikdy som sa ich nedotkla ja a ani moje deti. Priateľova bývalá manželka do toho zatiahla aj riaditeľku umeleckej školy. A otočili to tak, že to povedali deti. Že sa nás deti boja a nechcú chodiť k otcovi. To nie je pravda.

Ako sa môžem brániť proti krivému obvineniu z týrania?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v zmysle § 373 trestné zákona je možné, že bývalá manželka Vášho priateľa sa dopúšťa trestného činu ohovárania, podľa ktorého: "(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Na základe uvedeného môžete podať trestné oznámenie na príslušnej polícii. Doporučujem trestné oznámenie podať písomne.

V prípade záujmu o právne poradenstvo alebo právne zastúpenie, tak ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz