Naše manželstvo nefunguje. Ako a kde podám žiadosť o rozvod?

Zodpovedané
5. okt 2022

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 6 rokov a máme 5-ročnú dcérku a 17-mesačného syna. Už dávno som si všimla, že manželstvo nefunguje a sme spolu len kvôli deťom.

Manžel momentálne pracuje v zahraničí, no predtým väčšinou bol doma bez práce. Deťom sa vôbec nevenoval, večer vždy trávil s kamarátmi vonku. Inak si vybíja na nás len nervy, vrieska po nás. Kedykoľvek deti aj udrie.

V poslednej dobe si začal vypisovať na zoznamkách s babami. Posiela im svoje nahé fotky, píše im ako on hľadá niekoho na sex, zapiera nás, že nemá nikoho. Hovorí, že je slobodný.

V minulosti ma už viackrát podviedol. Všetko som mu odpúšťala, no dcérka sa ho bojí. Často hovorí, že nechce, aby prišiel tatík domov. Vraj sa ho bojí a bije ju.

Mali sme raz hádku už o rozvode. Vtedy mi sa vyhrážal, že ak podám o rozvod, tak mi dá deti zobrať a spraví mi zo života peklo. Bojím sa všetkého, o deti nechcem prísť.

Čo mám robiť?

Mám ostať v takomto vzťahu?

Ako a kde sa podáva žiadosť o rozvod?

Ďakujem

Dobrý deň,

zo skúsenosti klientov a klientky mám za to, že zostávať v manželstve kvôli deťom a hlavne vtedy, keď im je ubližované, nie je správne pre ich dobrý vývoj a budúcnosť.

Môžem Vás ubezpečiť, že deti Vám nemôže zobrať, o tom rozhoduje súd. Vzhľadom na jeho vzťah k deťom je nepravdepodobné, že by mu deti zverili do výlučnej starostlivosti.

S rozvodom začnete tak, že na príslušnom súde v mieste bydliska podáte návrh na rozvod s úpravou práv a povinností k deťom. V tomto návrhu popíšete dôvody rozvodu, navrhnete, aby deti boli zverené do Vašej starostlivosti. Súčasne navrhnete výživné a môžete určiť aj styk otca s deťmi.

V návrhu na rozvod je potrebné rozpísať a doložit Vaše majetkové pomery. To znamená všetky Vaše príjmy a výdavky.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz