Oplatí sa bojovať o dedičstvo so sestrou, ktorá podľahla sekte?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

moja sestra žije od roku 2004 v zahraničí. Za posledných 5 rokov nepodala o sebe žiadnu správu, ani rodičom nezavolala. Rodičom nepomohla, keď vyhoreli.

Predpokladáme, že podľahla sekte a darovala jej celý svoj majetok. Nám povedala, že nie sme jej súrodenci a nechce nás vidieť. Na základe tohto nikto s ňou nekomunikoval a nevedeli sme ani či žije.

Ukázala sa až teraz na pohrebe otca. Otec ju žiaľ nestihol vydediť, nakoľko dostal infarkt. Ale už rok o tom hovoril. Predtým už asi tri roky k rodičom nechodila. Iba ku mne, a to raz za rok. Čiže spolu 8 rokov odmietala rodičov.

Teraz nám napísala, že chce dediť a máme sa dohodnúť. A tým, že jej bude vyplatené dedičstvo sa navždy naše cesty rozídu. Vraj ona môžeš zatvoriť túto kapitolu, lebo súrodencov už nemá. Má len svojich priateľov.

Otec povedal, že si želá, aby sme jej pomohli a neukrátili ju, ale len v tom prípade, ak odíde od sekty.

Ako máme postupovať?

Oplatí sa bojovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v Slovenskej republike za ústavou garantovaná náboženská sloboda, preto ak aj Vaša sestra sa pridala k nejakej náboženskej alebo inej sekte, toto nemôže byť dôvodom na vydedenie alebo diskriminačný prístup.

Ibaže v tejto sekte by páchala zlo, no ak Váš otec nespísal listinu o vydedení, tak dediť bude.

Mali ste si to rozmyslieť vtedy, keď ste jej oznamovali jeho smrť.

S úctou,

Advokátska kancelária JUDr. Jána Kasenčáka
Zapísaný v zozname advokátov vedenom SAK pod č. 4907
Juraja Fándlyho 2163/7
010 01 Žilina
Slovenská republika

Tel: +421 (911) 541273
E-mail: office@kasencaklegal.eu