Vzniká otcovi vyživovacia povinnosť voči synovi, ktorý prerušil a neskôr obnovil štúdium na VŠ?

Zodpovedané
9. nov 2022

Dobrý deň,

mám dospelého 22-ročného syna, ktorý si pri nástupe na vysokú školu podal žiadosť na súd o výživné od otca. Súd prebehol a určil sumu výživného a doplatok za predchádzajúce mesiace. Po prvom roku štúdia syn školu prerušil. Otcovi to oznámil a ten mu prestal zasielať výživné. Po roku opäť začal študovať v prvom ročníku VŠ, čo opäť otcovi oznámil. Zatiaľ mu neprišlo žiadne výživné. Otec i napriek synovmu záujmu s ním nijako nekomunikuje.

Vzniká otcovi automaticky vyživovacia povinnosť so sumou z posledného súdu, alebo je potrebné opätovne podať žiadosť o výživné na súd?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Váš prípad žiadny zákon neupravuje a v praxi sa s takýmto prípadom nestretávam. Mám však za to, že vzhľadom na to, že vyživovacia povinnosť rodičov k dieťaťu trvá do času, kedy je dieťa schopné sa samo živiť, tak by mal platiť rozsudok, ktorým bolo výživné určené v prípade, že sa nezmenili majetkové pomery na strane otce a ani syna.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz