Syn v júni maturuje a na vysokú školu nejde. Kedy končí otcovi vyživovacia povinnosť?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

môj manžel platí výživné na 2 deti z prvého manželstva. Jedno dieťa má 19 rokov a teraz končí školu s tým, že na vysokú školu nepôjde.

Končí manželova vyživovacia povinnosť v júni?

Má zaplatiť ešte za máj a potom už nemusí?

Treba o to požiadať na súde?

Stačilo by, ak by sa s bývalou manželkou písomne dohodli?

Ďakujem

Dobrý deň,

manželovi končí vyživovacia povinnosť dňom ukončenia strednej školy. Neviem, ako má dohodnutú splatnosť výživného, či platí za daný mesiac alebo mesiac dopredu.

Ohľadom zrušenia vyživovacej povinnosti je možné spísať dohodu s dieťaťom o zrušení vyživovacej povinnosti a dať ju schváliť na súd. Schválenie na súd však v praxi využíva len málo rodičov, nakoľko majú so svojimi deťmi dobré vzťahy a deti ich na súd nedajú.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz