Ako naučiť partnera lepšie hospodáriť s peniazmi?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

s priateľom som 6 rokov. Prvé 3 roky sme mali účty oddelené, on dával peniaze do bývania, do stravy a zvyšok mal pre seba. Vedela som, že koľko zarobí. Aj mi dal nejaké peniaze, aby som odložila do úspor, ale v priebehu mesiaca všetko pomíňal. Ja som si hospodárila zo svojho príjmu, vedela som si odložiť. No veľakrát som mu prispela, lebo nemal na cestu do roboty, potom na lieky...

Navrhla som mu, aby mi dával celú výplatu, že mu dám len "vreckové" a bude musieť z toho vyžiť. Takto to nejde, že ja ho budem financovať, pritom som mala polovicu z jeho príjmu. Súhlasil. Neskôr sa nám narodili deti a navrhol, aby sme spojili účty a jeho výplata bude chodiť na môj účet. Mám sa starať o chod domácnosti, o financie, rozhodovať o všetkom.

Peniaze z jeho výplaty prídu na účet a odložím dosť peknú časť aj na dnešné pomery. Ale príde situácia, že potrebuje opraviť niečo na aute a zrazu je to 400 eur. Potom povie deťom, že ideme na výlet. To je ďalších 200 eur. Nikdy sa mi nepodarí stopnúť ho. Povie, že je to už posledná oprava, že na ďalší mesiac bude lepšie, že nikde nepôjdeme.

No už to trvá 3 roky a moje úspory sa kvôli nemu minuli. Aj mám výčitky z toho, že on pracuje, aby sme mali z čoho všetko platiť, aj mu chcem dopriať. Jeho koníček je auto, ale zruinuje nám to rozpočet. Chcem, aby moje deti mali niečo našetrené, nie aby on investoval do auta a iných menej dôležitých vecí.

Bude dobrá voľba zase oddeliť účty a stanoviť mu sumu, ktorú mi má poslať na bývanie, na deti a na stravu a zvyšné nech utráca?

Ďakujem

Dobrý deň,

ekonomika v rodine je veľmi dôležitá. Dostatočný príjem a následné delenie nutných výdavkov tak, aby bolo všetko uhradené a zároveň, aby boli uspokojené všetky potreby každého člena rodiny sú niekedy prácou na plný úväzok. Niekde to má na starosti jeden z partnerov, niekde obaja. Vo Vašej rodine ste túto funkciu vzali na seba a tým ste výrazne zjednodušili život partnerovi. Nemá sa prečo sťažovať. Na drobné výdavky peniaze má a tie väčšie mu uhradíte. Tento stav trvá už tri roky, počas ktorých ste nič neušetrili. Dokonca ste už minuli aj svoje úspory.

Nečudujem sa, že ste s týmto stavom nespokojná. Trvá to však už tri roky, kedy fungujete ako bankomat, ktorý na požiadanie vydáva peniaze. V čase, keď ste prešli na tento systém ste si mali urobiť domáci audit, aby bolo jasné, kto s akými prostriedkami disponuje. Neviem posúdiť, či ste svoje úspory partnerovi zverejnili, alebo ste si to nechali pre seba. V strehu ste však mali byť už pri prvej vyššej sume, o ktorú Váš partner požiadal. Je super, ak dobre zarobí a niečo z toho môžete aj odložiť. V konečnom dôsledku aj tak skončia u neho, uhradením jeho koníčkov alebo spoločných výletov.

Ak by ste sa vrátili k financovaniu spred troch rokov, uhradili by ste síce základné veci, možno by ste aj niečo odložili, ale zrejme by ste si dobre rozmysleli výlety a podobné aktivity, ktoré stoja peniaze. Taktiež by ste asi nebola spokojná, že zaplatí vami požadované výdavky a zbytok len tak utratí. Tiež nie je riešenie zakázať mu koníčky. Nikde som sa však nedočítala o tom, aké koníčky sú platené Vám.

Tak čo s tým?

Predstavte si svoju rodinu ako malú firmu, kde ste obaja spoločníci aj konatelia s rovnakými právami a aj povinnosťami. Urobte si podrobný výpočet výdavkov za obdobie, ktoré si zvolíte, napríklad posledný rok. Koľko ste dostali, koľko zaplatili a koľko partner vytiahol z rozpočtu ako iné výdavky.

Robte si tiež mesačné vyúčtovania. Váš partner možno ani netuší, akú vysokú sumu minie. Skúste si založiť špeciálny fond na koníčky, kde sa bude dávať istá suma na tieto výdavky a ak tam nebudú financie, bude musieť počkať, kým sa fond opäť naplní.

Alebo sa zbavte zodpovednosti za platenie výdavkov za domácnosť a majte na starosti len stravu. Alebo mu navrhnite, nech sa stará o ekonomiku rodiny on a vy si podľa jeho vzoru vyberiete peniaze na svoje koníčky.

Ďalšie nápady nechám na Vás. Je však dôležité, aby ste spolu komunikovali. Lebo okrem toho, že je to Váš životný partner, je to aj váš finančný partner. Neberte na svoje plecia celé fungovanie rodiny po ekonomickej stránke.

Dovoľte mi na záver túto tému odľahčiť. Vždy to bolo tak, muž ulovil mamuta a dovliekol ho do jaskyne. Nikde však nie je zmienka o tom, že polovicu mamuta z jaskyne odvliekol naspäť do lesa.

Ak máte konkrétne finančné otázky, pomôže Vám finančný poradca.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online