Ako sa zbaviť nedôvery vo vzťahu po manželovej nevere?

Zodpovedané
24. jún 2023

Dobrý deň,

11 rokov sme boli manželia. Nikdy sme nemali problémy v žiadnej oblasti, vzťah sme mali veľmi pekný. No minulý rok ma muž podvádzal, na všetko som prišla. Ľutoval to, bojoval o rodinu, o mňa, o deti. Mali sme aj manželského terapeuta.

Od prvého momentu prerušil kontakt, všetko ukončil (mal aj nejaké výhražné správy od dotyčnej, že ak sa k nej nevráti...). Povedal, že lásku k nej necíti a ani necítil. Asi len nejaké pobláznenie. Nestretávali sa často. Nepísal jej, že ju ľúbi a ani nič o nás, o ňom a nej. Proste nie typická nevera, že sa zaľúbil.

Všetko sme si vyrozprávali. Teraz po čase stále častejšie začínam mať myšlienky, že či to nerobí zase a či sa niečo nedozviem. Dôvod mi nedáva a veľmi sa snaží. Bolo to vtedy veľmi zlé obdobie.

Prejdú niekedy moje pochybnosti?

Mám pocit, že nám to ničí vzťah. Manžela ľúbim, odísť nechcem, ani ho opustiť, ani on mňa.

Ďakujem

Dobrý deň,

téma podvodu a nevery je vždy vo vzťahu tá najťažšia, pretože sa tu jedná o stratenú dôveru. Podvedený stratil ilúzie a aj pocit istoty vo vzťahu. To isté sa stalo aj Vám. Žili ste si svoj partnerský vzťah a užívali ho naplno s pocitom, že všetko je v najlepšom poriadku. Teda až kým nevyšlo najavo, že všetko je klam a ten, ktorému ste verili najviac aj najviac klamal. Podvod sa však odhalil a zrazu bolo všetko iné.

Manžel sa však postavil za Vás a úplne ukončil mimomanželskú aférku. Dokonca bol ochotný absolvovať poradňu. To mi dáva jasný signál, že mu na Vás záleží. Väčšina mužov poradňu odmietne. Predpokladám, že ste si všetko vyrozprávali a vysvetlili a urobili hrubú čiaru za minulosťou aj za tým, čo bolo a čo sa stalo. Verím, že ste sa dohodli, začínate odznova a s novými pravidlami a jedno z nich má byť to, že nevyťahujeme staré hriechy. Tie sme už uzavreli.

Jedna vec je urobiť takúto dohodu a zaviesť ju do praxe, ale druhá vyriešiť to aj vo Vašom vnútri. Lebo zbytočne sa budete tváriť, že všetko je v najlepšom poriadku, keď to tak nie je. Problém je hlavne v tom, že podvedený má tendenciu myslieť na to, či sa celá situácia neopakuje, či partner neopakuje rovnaké praktiky ako v minulosti. A ak si na svoje otázky už nedokáže odpovedať, zapracuje fantázia a tá je ochotná vymyslieť nie len dejstvo, ale aj celý film k tomu, ako je partner opäť neverný.

Ak sa Vám tento problém opakuje a vedelo by to priniesť nedôveru do vzťahu, bolo by dobré opäť navštíviť terapeuta a vyriešiť to raz a navždy. Keď nad tým mávnete rukou, problém sa môže zväčšovať až jedného dňa môže skomplikovať Váš vzťah, pričom aj manžel aj okolie boli presvedčení, že už je to dávno vyriešené. Nepodceňujte ani malé myšlienky - aj z tých môže vzniknúť riadny problém.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online