Ako zotrvať vo vzťahom s mužom, ktorý je 100% narcis?

Zodpovedané
2. apr 2023

Dobrý deň,

v manželstve sme 13 rokov. Keď sa teraz spätne zamyslím, že aký bol náš vzťah na začiatku, pred/po narodení syna, vzťah s jeho rodičmi, celkovo správanie ku mne, tak vždy som mala ten pocit, že v manželstve je niečo iné a zvláštne. Pocit, že niečo nie je ako by malo byť. Taký neurčitý pocit, ktorý som nevedela pomenovať.

Vekom ako keby sa to ešte zhoršovalo, až som natrafila na jednu diskusiu a začala som sa viacej venovať danej téme. Pred pár dňami ako keby sa mi konečne po rokoch doslova otvorili oči a prišla som na to.

Môj manžel je 100% narcis, do bodky na neho sedí charakteristika. Nikdy ma skutočne nemiloval, nepomohol, neprejavil súcit, podporu. Len ma zhadzoval, podrýval sebavedomie. On je dokonalý, krásny, najmúdrejší. Intímny život 0 bodov, naposledy pred 12 rokmi.

Cítim sa sklamaná, podvedená, smutná z toho, že v čom som roky žila a znášala. Bola som len jeho zdroj energie a nič viac.

Ako sa mám s ním rozprávať?

Rozpráva sa vtedy, ak mu to vyhovuje. Cítim sa neschopná. Ak je problém, tak je len vo mne. Uvedomujem si, že takto sa žiť už nedá. Neviem, ktorým smerom sa pohnúť ďalej a čo mám čakať, keďže manžel zjavne nemá žiadny problém. Teda nie je čo riešiť. Ja budem tá zlá, nevďačná.

Ako ďalej?

Kde začať, aby som neskôr daný krok neľutovala?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, dokonale ste popísali narcistu. On je super. Nemá problém, teda má - Vás. Lebo ako dokonalý muž si predsa zaslúži dokonalú ženu. No ostali ste mu vy, lebo rovná jemu, taká sa ešte nenarodila. Podobné myšlienky môže mať Váš manžel. A keďže je presvedčený, že len kvôli nemu každý deň vychádza slnko, trápi Vás, ponižuje, nadáva.

Vy si to zrejme neuvedomujete, ale podarilo sa mu vštepiť do Vás pochybnosť, že bez neho ste úplná nula a keby ste od neho odišli, tak budete ľutovať celý svoj úbohý život. Každému, kto si prečíta, aký ťažký máte život je úplne jasné, že ľutovať budete len keď s takým človekom ostanete.

Pýtate sa, ako máte s takým človekom komunikovať. Nuž s takým človekom môžete komunikovať len o jednej téme - o ňom a len s výrazom hlbokého obdivu. O ničom inom s Vami diskutovať nebude a bodka. Vyjadril sa dosť jasne.

Chápem Vás. Na jednej strane máte obrovskú túžbu odísť a začať nový život. Na druhej strane Vás trápia obavy, či nebudete ľutovať, že ste sa na to dali. Občas pri tým najväčších obavách máte možno aj tendenciu ospravedlňovať ho a pochybovať o sebe. Všetky tieto strachy Vám však vložil do hlavy on, nie sú to Vaše myšlienky.

Takže čo ďalej? Porozmýšľajte o celej situácii, pouvažujte o tom, či sa Vám páči život, aký žijete teraz. Rozhodnite sa. Ak sa rozhodnete, že to chcete riešiť, nájdite si terapeuta, ktorý Vás na odchod pripraví a bude Vám nápomocný počas celej tejto akcie.

Uvedomte si, že s takým človekom, akého máte pri sebe Vás nič dobré nečaká a každým dňom bude odísť od neho horšie. Čím je človek totiž starší, tým horšie začína niekde od úplného začiatku.

Je najvyšší čas vziať život do svojich rúk a žiť tak, ako si zaslúžite, spokojne a šťastne.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online