Čo robiť, keď je manželstvo v troskách?

Zodpovedané
13. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V manželstve som 10 rokov a 16 rokov sme spolu vo vzťahu.

Môj manžel ma ľúbil od prvého momentu ako ma stretol. Hneď ma chcel požiadať o ruku. Bola som pre neho jeho milované slniečko, láska na celý život. Prišli deti a tu je kameň úrazu. Chcel auto, ktoré si kúpil bez môjho vedomia na svoju kreditnú kartu. To ma úplne ranilo a šokovalo, keďže sme plánovali kúpiť rodinný dom. Plány boli iné a on sa správal ako decko, ktoré plače za hračkou.

Vznikla veľká hádka a boj. Myslela som si, že je koniec a skončíme to rozvodom. Zbalila som si veci a dieťa a odišli sme bývať preč. Za pár mesiacov si to v hlave ako skonsolidoval a prišiel nás vyzdvihnúť s krásnymi darčekmi a prosbou, aby sme sa vrátili naspäť. Na podnet rodiny som mu dala šancu, ale trvalo to rok pokiaľ sa náš vzťah dal ako tak do poriadku. Asi to zranilo jeho veľké ego.

Teraz máme dve deti a po 16. rokoch si nemáme čo povedať. Jeho veľká firma sa zosypala a ostali mu dlhy. Veľmi sa trápim, máme konflikty. Nekomunikujeme týždne. Odúva sa, jeho ego je nabúrané.

Náš intímny vzťah je na bode mrazu a mňa to deprimuje. Som dobre vyzerajúca mladá žena. Keď sa upravím, tak každý muž sa za mnou obzrie. Všetci vidia ako sa trápim, vidia zmeny na nás a nabádajú ma, aby som mu dala čas. Vraj veľa toho stratil a vnútorne trpí. Tak som si ho posadila a snažila sa s ním komunikovať, ale k žiadnemu výsledku sme sa nedostali. Buď mi odpovie neviem, možno, alebo ma založené ruky a sedí odutý. Odpoveď z neho nedostanem.
Obyčajná práca mu nevonia, keďže je veľký businessman.

Financie nám nikdy nechýbali, o deti bolo vždy postarané z každej strany. Žiaľ, náš vzťah škrípe a nevieme to ustáť.

Nevládzem s tým bojovať, trpí moje telo a zdravie.

Aký je Váš názor a aké sú Vaše odporúčania na riešenie nášho problému?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

intímny vzťah je veľmi dôležitou súčasťou vzťahu, takže máte plné práv o byť deprimovaná.

Na druhej strane sa nedivím, že Váš manžel má prejavy aké má, keď mu skrachoval životný business. Hlavne ak sa toľké roky vedel o Vás postarať a zrazu sa to zmenilo. Určite to nie je pre neho ľahké. Ak len sedí, nekomunikuje, nemá chuť na sex je možné, že trpí depresiami. To by však mal presne posúdiť odborník. Musí to byť pre neho náročné obdobie.
Vy ako jeho manželka najviac, čo môžete pre neho a tým aj pre seba urobiť je snažiť sa mu porozumieť, pochopiť ho, podporovať, utešovať ho tým, že všetko bude ok a peniaze skutočne nie sú všetko.

Mám dojem, že aktuálna situácia manžela je to, čo škrípe a skúša váš vzťah. Manžel sa potrebuje preniesť cez toto životné náročné obdobie. Viete jeho prejavy asi nemajú s vami nič spoločné, skôr je to o ňom, o tom, že potrebuje celú situáciu prijať a pochopiť. Je možné, že to vníma ako osobné zlyhanie. Určite by mu pomohla návšteva psychológa alebo poradcu. Ľahšie by zvládol prijať celú situáciu a nájsť nový smer. Potom by sa určite vrátila aj jeho chuť na sex, na komunikovanie, na hľadanie novej práce a energia na venovanie sa Vám a deťom.

Skúste mu navrhnúť nech vyhľadá pomoc alebo ho motivujte tým, že pôjdete spolu riešiť váš vzťah. V každom prípade sa najskôr musí dať do psychickej pohody on.

Prajem Vám veľa trpezlivosti a pochopenia pre manžela.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com