kasandra_g
27. apr 2017
566 

Domáci pôrod áno alebo nie? 11 otázok pre ľahšie rozhodovanie

Plánovaný pôrod v domácom prostredí začína byť trendom. V zahraničí takáto vlna pretrváva už niekoľko rokov a otázka "Budeš rodiť doma, alebo v pôrodnici?" nie je taká nezvyčajná. Duly majú svoje stránky a možno si ich k pôrodu privolať. "Haló, už tlačím!"

Legislatíva na Slovensku je v tejto problematike nejednoznačná. Nie je zakázané, aby žena rodila doma. Nie je ani legislatívne ustanovené, aby rodila len v zdravotníckom zariadení. Pri plánovanom pôrode doma preberá zodpovednosť za čokoľvek nastávajúca matka a jej manžel, alebo partner. Lekár môže prísť k pôrodu doma len v akútnej situácii, ak ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Avšak, ak by bol prítomný počas plánovaného pôrodu, hrozí mu trest, takisto ak je prítomná dula, či pôrodná asistentka.

Čo slovenské ženy vedie k pôrodom doma?

“Myslím si, že pôrod je niečo také úžasné, že by som ho chcela prežívať so svojím partnerom v kľude doma a s minimálnym počtom ľudí. Bez cudzieho doktora, ktorý by do mňa pchal necitlivo prsty, stresoval ma a tváril sa, aký ťažký zákrok robí. Veď zdravý pôrod nie je zákrok pre skalpel, chirurgické náčinie, gumené rukavice a rúšky na ústach...,”  domnieva sa Kamila. Je to jej prvé tehotenstvo, zatiaľ bezproblémové a je rozhodnutá rodiť doma.
Sú rodičky, ktoré rodili v nemocnici a povedali si, že nikdy viac: “Prvé dve deti som rodila v pôrodnici, tretie doma, plánovane. Pre mňa osobne bol domáci pôrod najkrajším a najsilnejším zážitkom. Nikoho by som na to nenahovárala, každá žena, ktorá sa tak rozhodne, si sama musí zvážiť zodpovednosť, strach... Proste, s veľkým strachom by sa doma rodiť nedalo.”
Áno, strach hrá kľúčovú úlohu. Ťažko povedať, čoho sa my, ženy, viac bojíme. Sú to bolesti, komplikácie, ktoré by sme radšej nechali na odborníkov? Alebo naopak, tí odborníci, pôrodníci a ich zásahy?  "Ja na svoj prvý pôrod v nemocnici nespomínam rada. Nikto mi nevysvetľoval, čo so mnou práve robia a prečo. Bolo tam veľa zbytočných rutinných úkonov..." spomína Dobromila.

Hlavné dôvody žien pre plánovaný pôrod doma:

  • jedine doma sa cítia bezpečne, majú pocit intimity
  • predchádzajúca zlá skúsenosť z pôrodnice
  • strach z nástrihu, cisárskeho rezu
  • odmietanie klystíru
  • odmietanie podania oxytocínu
  • odmietanie oholenia
  • odmietanie medikamentóznych zásahov
  • odmietanie monitorovania plodu počas pôrodu
  • obmedzenie jedla a pitia v pôrodnici pri pôrode
  • bonding dieťaťa hneď po narodení
  • prítomnosť manžela pri pôrode

V obývačke? V kuchyni? S čím?

Na diskusných fórach sa to názormi na pôrod doma len tak hemží. Nastávajúce mamičky už ani tak neriešia otázku, či rodiť, alebo nerodiť doma, ako to, na aké “nástroje” nezabudnúť. Špeciálne vybavenie to nie je. Na podviazanie pupočníka stačia bavlnené šnúrky z topánok. Vložky, podložky, rolka buničitej vaty, nožnice… Záves zo sprchy, na ktorom sa ide do finále. A šampanské v chladničke!

Odborná verejnosť sa búri

Pôrodník z košickej nemocnice je toho názoru, že strach v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom je hlavne spájaný s bolesťou. Ostatné riziká, ako zdravie dieťaťa či matky, sú utláčané do úzadia. Pritom sú také dôležité! Bezpečnosť pôrodu sa berie ako samozrejmosť. Akékoľvek zásahy do pôrodu sú laickou verejnosťou chápané ako zbytočné, priam nebezpečné. Neonatológovia prízvukujú, že mnoho ukazovateľov, ktoré sú spojené so zdravím dieťaťa, sa až do samotného pôrodu nemusia preukázať. Veľa toho vyjde na povrch, až keď je bábätko na svete. Absolútne kľúčovým je to, ako sa po pôrode rozvinú pľúca novorodenca.

Práve po skúsenostiach s prvým pôrodom si Milada priznáva:  “Ešte pred svojim prvým pôrodom som si myslela, že pôrod doma by mohol byť fajn.  Až keď som rodila, som pochopila, že doma by som sa rodiť bála. Môže sa čokoľvek nepredvídané stať, doma nikdy potrebné vybavenie človek nemá.  Nechcela by som takýmto spôsobom v žiadnom prípade ohroziť svoje dieťa a ani seba.” 

“Moja suseda prežila, ale jej bábätko, bohužiaľ, nie. Pôrod sa skomplikoval a nestíhali do nemocnice. O dieťa sa snažili viac ako 5 rokov. Vtedy som si povedala, že takúto “módu” určite nebudem podporovať. Keď ide o zdravie a pôrod, nie som múdrejšia ako skúsený lekár,”  opisuje Ivana.

 Žena má právo na výber. A za tento výber zodpovedá. Ak váhate, položte si pár otázok,  ktoré vám pomôžu ujasniť si vaše rozhodnutie:

  • ak sa stane čokoľvek, som pripravená niesť zodpovednosť za mňa i dieťa?
  • je toto prostredie pre mňa najbezpečnejšie?
  • prečo sa rozhodujem pre pôrod doma?
  • aké vybavenie potrebujem?
  • dokáže so mnou môj manžel/partner spolupracovať počas celého pôrodu?
  • aké bolo moje tehotenstvo?
  • aké boli 2 mesiace pred pôrodom ?
  • som na svoj pôrod pripravená?
  • mám po ruke pôrodnú asistentku, či dulu, ktorá už má skúsenosti s pôrodom doma?
  • viem sa dostať urýchlene do nemocnice, ak by nastali komplikácie?
  • ktorý lekár a kedy vyšetrí moje novonarodené dieťatko?

Čo všetko sa zistí vyšetrením novorodenca hneď po pôrode? 

Aké sú možnosti

Do 19. storočia ženy nemali inú možnosť, rodilo sa doma. Otázkou zostáva, či vedia dnes pôrodnice poskytnúť odbornú zdravotnú starostlivosť s prihliadnutím na intimitu a kritériá prirodzeného pôrodu. Niektoré nemocnice už upustili od istých, nazvime ich socialistických, rutín. Sú naklonené splniť požiadavky pôrodných plánov rodičiek. Azda najdôležitejším je, aby si žena uvedomila, čo je konkrétne pre ňu bezpečné. Zdravie dieťaťa i jej by malo byť na prvom mieste.

#porod #porod_doma #zdravie #domaci_porod

Foto: freeimages.com

Neviem ci je to na opravu,nakolko temou sa zaoberam dost,lebo ja som.rodila v porodnici ale mam.kamosky co doma a sledujem dost for a monitorovanie babatka nikomu nevadilo,vadi zenam nutene lezanie pri monitorovani babatka..
Niekde moze zena chodit,byt na fitlopte a niekde nie,niekde sa vyhovaraju na kable niekde im nevadi nic a navrhnu sami zene ako chve byt..
K ostatnemu sa vyjadrovat nejdem,clanok na takuto temu asi ani na 10stran by neobsiahol problematiku.. ono su aj pa a aj lekari kt v urcituch typoch gravidit mevidia problem nechat zenu doma so skusenou pa..

27. apr 2017

Nezodpovedne nepochopitelne

27. apr 2017

Hlavne ked treba sekciu je dolezite holenie rodinne prostredie ine somariny v 21 storoci ja nechapem jak v jaskyni od dobroty uz nevedia co cisty bio porod chore

27. apr 2017

Začni písať komentár...

Odošli