kajamihalovicova
    9. máj 2017    Čítané 966x

    Zlepšite si bývanie pomocou feng šuej

    Feng šuej sa začalo rozvíjať pred viac ako 5000 rokmi. Najjednoduchší preklad je feng ako vietor a šuej ako voda. Tieto dva prírodné živly predstavujú metaforu prírodných síl a v architektúre opisujú vzťah medzi človekom a prírodou. Feng šuej hovorí o zariadení si bývania s rozpoznaním energetického centra bytu a nájdení tých správnych princípov pri usporiadaní nábytku, pri využívaní farieb a vhodných doplnkov. Feng šuej sa okrem rozloženia bytov a domov používa aj v stravovaní, obliekaní, v myslení či pri medziľudských vzťahoch. Zameriame sa na feng šuej v bývaní.

    Kde a ako vzniklo Feng-šuej

    Krajinou pôvodu feng šuej je Čína a autorstvo sa pripisuje človeku menom Fu-Simu.

    V dávnych časoch žili ľudia len podľa svojho zdravého rozumu. Už pred tisíckami rokov ľudia v Číne zistili, že je oveľa lepšie žiť v súlade s prírodou, ako proti nej bojovať. Akési prvotné feng šuej má pôvod práve tu. Starým Číňanom sa lepšie žilo v domoch, ktoré sú obrátené na juh k slnku a na severe sú zas chránené kopcom pred zimou. Na základe tohto si stavali obydlia, ktoré im prinášali zdravý a harmonický život.

    5 elementov Feng-šuej

    Feng šuej rozlišuje päť prvkov, ktoré vznikajú zo súhry energií jin a jang. Medzi týmito prvkami by mala existovať rovnováha. Rozlišujeme nasledujúce živly: drevo, oheň, zem, kov a voda. Každý tento element je reprezentovaný špecifickou farbou. Farby sú spojené aj so systémom, tzv. bagua, čo predstavuje svetové strany a ich asociácie, najmä energie. Rozdelenie svetových strán s asociáciami do ôsmich smerov predstavuje práve systém bagua.

    Drevo
    Predstavuje sviežosť a ozdravenie priestoru. Hlavnými farebnými predstaviteľmi tejto farby sú zelená a hnedá farba, ktoré podporujú vitalitu, zdravie a celkovú prosperitu. Doplnky: zelené vankúše a vázy, rastlinky.

    Kov
    Tento element napomáha tvorbe energie spojenej s  pokojom a jasnosťou. Vhodne je kov kombinovať s bielou a šedou farbou.
    Doplnky: biele vankúše na posteli, fotky v kovových rámikoch na stene.

    Zem
    Predstaviteľmi tohto živlu sú najmä béžová a piesková farba. Tento element reprezentuje stabilitu, ochranu a vnútorný balans.
    Ako doplnky sú vhodné rôzne obrazy krajiniek, keramiky, pieskové povlečenie na posteľ.

    Oheň
    Dosahovanie cieľov v oblasti kariéry, priťahovanie energie spojenej s bohatstvom - to sú hlavné charakteristiky elementu oheň. Farby spojené s týmto živlom sú najmä žltá a oranžová, takisto fialová, ružová až po magentovú.
    Ako doplnok je vhodný oheň - či už krb alebo obrázok ohňa.

    Voda
    Ako živel, tak aj element predstavuje jednoduchosť a čistotu. Farebným predstaviteľom jemodrá farba a element stelesňuje prítomnosť zrkadiel a fontán.

    Byt podľa feng-šuej

    Vchod do bytu

    Vchod do bytu je pri feng šuej veľmi dôležitý. To, ako a kde sú umiestnené vstupné dvere, aký je prvý dojem zo vstupu, ovplyvňuje tzv. energiu Chi. Vstup do bytu môže prilákať pozitívnu a zdravú energiu Chi, avšak pri zlom umiestnení môže privolať aj negatívne sily. Dôležité pri umiestňovaní dverí je, aby vchodové dvere boli osvetlené a chránené pred vonkajšími vplyvmi. Dôležitá je aj veľkosť vchodových dverí k veľkosti bytu alebo budovy. Veľkosť by mala byť proporcionálna. Po otvorení dverí nasleduje podľa feng šuej väčší priestor a nie prekážky, ktoré bránia prúdeniu energií (stena oproti dverám, atď.). Otváranie dverí by malo byť bezproblémové, funkčné zámky, kľučky a dvere bez hrdze a škrípania. Vchodové dvere je možné zviditeľniť rôznym dizajnovým spôsobom. Keď váš vchod “kričí” úspechom, budete úspešní aj vy.

    Kúpeľňa

    Kúpeľňa je väčšinou priestor, ktorému ľudia neprikladajú veľký význam pri zariaďovaní bytu podľa feng šuej. V skutočnosti je to však veľmi dôležitý priestor, ktorý vplýva na harmóniu zvyšného priestoru bytu.

    Tipy na feng šuej kúpeľňu:

    • Ako je aj zvykom, tak záchod a kúpeľňa sú najviac schovaným priestorom v celom byte, čo by tak aj malo ostať.
    • Dvere na kúpeľni by mali byť zavreté.
    • Toaletné poklopy na záchodoch sú dole.
    • Červená stužka omotaná okolo potrubia pomôže zabrániť nežiadúcemu, pretekaniu.
    • Všetko by malo byť v poriadku a funkčné.
    • Dôležité je, aby záchod a vaňa neboli umiestnené hneď vedľa seba, pretože tak bránia plynutiu pozitívnej Chi energii.
    • Farby kúpeľne podľa feng-šuej: Svetlo šedá, odtiene modrej, krémová
    • Doplnky kúpeľne podľa feng-šuej:

    Zrkadlá odrážajú pozitívnu energiu. Keramické doplnky zase absorbujú negatívnu energiu a vázy v kúpeľni sú takisto účinné a moderné. Uistite sa, že aspoň jeden z doplnkov je voňavý. Je to dôležité z toho hľadiska, ako sa ľudia cítia hneď pri vstupe do kúpeľne. Kúpeľňu relaxačne dotvoria aj vhodne použité relaxačné tapety (obklady). V neposlednom rade môže byť doplnkom podľa feng-šuej aj hudba, ktorá by mala byť relaxačná.

    Obývačka

    Obývacia miestnosť predstavuje jadro celého bytu. Je to miesto, kde sa väčšinou po celom dni všetci stretnete či už pri televízore, hráte sa hry, čítate alebo sa rozprávate.  Obývačka spravidla predstavuje prvý priestor, ktoré navštívi návšteva. 


    Tipy na feng šuej obývačku:

    • Nábytok obývačky by mal byť proporcionálny vzhľadom k veľkosti obývačky.
    • Kreslá a pohovka by nemali stáť oproti vchodu do obývačky.
    • Obývačka potrebuje veľa svetla.
    • Televízor by nemal byť ústredným centrom obývačky.
    • Do stredu obývačky postavte stolík, ktorý je čistý a uprataný a na stolíku sa odporúča mať kvet.
    • Príjemnú feng šuej atmosféru vie navodiť aj niečo tradičné a staršie. Skúste niečo nájsť "po babke" a prerobiť to na moderný kúsok. Týka sa to najmä materiálov z dreva či už stolíka alebo doplnkov
    • Vhodnými doplnkami sú kvety a kamene.
    • Ideálne by bolo, aby hlavnou dominantou bol oheň, čo je v bytoch pomerne náročné. Dá sa však nahradiť umelým ohňom. Pokiaľ nemáme ani túto možnosť, potom je vhodné vybrať do obývačky feng šuej lampu, ktorá symbolizuje takisto teplo a oheň.

    Kuchyňa

    Kuchyňa predstavuje symbol zdravia a prosperity. Je neodmysliteľnou súčasťou každého bytu a bývania. Kuchyňa by vždy mala byť čistá. Jedlo zásobuje telo energiou - pripravujte ho v harmonickom prostredí.

    Tipy na feng šuej kuchyňu:

    • Kuchyňa by mala mať viac ako jedno svetlo, mala by byť vzdušná a svetlá.
    • Mala by byť jednoduchá, nemala by mať veľa doplnkov.
    • Odporúča sa umiestniť do kuchyne čerstvé kvety, misu s čerstvým ovocím alebo zeleninou.
    • Do kuchyne neumiestňujte zrkadlá.
    • Sporák by nemal byť vedľa dresu a chladničky, pretože kombinácia sporák - chladnička, sporák - umývadlo predstavuje opozitné elementy (oheň a voda). Ak nemáte inú možnosť - dajte medzi tieto spotrebiče malú drevenú bariéru.
    • Sporák by nemal stáť pod oknom - spôsobuje to únik energie.

    Veľmi dôležitými miestnosťami z pohľadu feng šuej sú aj spálňa a detská izba.

    Nebojte sa využiť princípy feng-šuej aj v malom byte

    V súčasnej dobe si nie všetci môžete dovoliť veľký byt, nieto rodinný dom. Dajú sa princípy feng šuej využiť aj v malom byte? Skúste dodržať týchto pár pravidiel a využite princípy feng šuej aj v malom byte.

    • Poprehadzujte občas nábytok. V malých bytoch nechávame častokrát veci na tom istom mieste a tým zabraňujeme prúdeniu energie.
    • Čistite pravidelne priestor pod vašou posteľou. Špina znamená negatívnu energiu a spať na posteli, pod ktorou je veľa špiny a prachu, má negatívne účinky.
    • Otvorte každý deň všetky dvere a okná aspoň na deväť minút, aby sa rozprúdila energia a prečistilo sa ovzdušie od negatívnych vplyvov.
    • Vyčistite všetky žiarovky. Takisto skontrolujte či sú všetky v poriadku a nie sú poškodené. Svetlo zo žiaroviek predstavuje pozitívnu energiu ohňa.
    • Dbajte na to, aby ste všetky dvere mali otvorené aspoň na 90 stupňov.
    • Urobte si poriadok v skriniach. Skrine predstavujú vaše skryté miesta a neporiadok, prípadne veľa vecí svedčí o nevyriešených záležitostiach vo vašom živote.
    • Ak máte starú alebo špinavú rohožku, bráni vstúpeniu Chi energie do vášho bývania. Kúpte si novú.

    Máte zariadený byt podľa pravidiel feng šuej? Alebo doržiavate feng šuej v inej oblasti života?

    Foto: pixabay.com, depositphotos.com, pexels.com

    kajamihalovicova
    3. máj 2017    Čítané 1722x

    Zariaďte si spálňu podľa feng šuej

    Spálňa predstavuje jedno z najdôležitejších miest z celého bytu. Večer sa sem ukladáte spať a oddychovať, miesto, kde rekapitulujete predošlý deň, relaxujete a pripravujete sa na nový deň. Spálňa by podľa feng šuej mala predstavovať tok harmonickej energie. Je to miesto, ktoré upokojuje a je radosť byť v ňom. Zariadiť si spálňu podľa feng šuej môžete pomocou jednoduchých a praktických nástrojov.

    Umiestnenie postele

    Jedným z najdôležitejších miest v spálni je, samozrejme, posteľ. Pri feng šuej je dôležité najmä jej umiestnenie. V niektorých systémoch feng šuej pracujú odborníci dokonca s kompasom, aby určili tú najlepšiu polohu postele.


    1. Nemali by ste spať s nohami natočenými ku dverám spálne. Pravidlo vychádza z toho, že keď človek umrie, vynáša sa z izby nohami dopredu. Podľa pravidiel feng šuej je teda takéto umiestnenie postele nezdravé.

    2. Nohy by nemali smerovať ani k zrkadlu. Staré učenie to vysvetľuje tak, že naša duša v noci opúšťa telo, pokým my spíme. Pokiaľ v noci opustí naše telo a uvidí sa v zrkadle, tak môže zmiznúť. Podľa tohto pravidla je zrkadlo umiestnené za hlavou alebo vedľa postele v poriadku.

    3. Nemali by ste mať výhľad ani na toaletu. Môže to spôsobiť žalúdočné a črevné problémy.

    4. Posteľ by mala byť umiestnená minimálne jeden meter od vchodových dverí do spálne. Je to preto, že človek spiaci bližšie má pocit, že musí ochraňovať človeka, ktorý leží ďalej a to môže spôsobiť nekľudný spánok.

    5. Posteľ má byť umiestnená pri pevnej stene. Toto sa týka najmä detí, kedy umiestnenie postele pri stene dodáva pocit istoty a bezpečnosti.

    Ďalšie pravidlo však hovorí o tom, že posteľ dospelých by mala mať len jednu fixnú stenu. Keď spia dvaja pri sebe, tak ten, čo je v rohu, môže nadobudnúť pocit obmedzenia.
    Pri umiestnení postele myslite aj na to, aby nebola umiestnená pod ťažkou poličkou alebo maľbou. Takisto sa neodporúča spať vedľa ťažkého nábytku. Pravidlo v tomto prípade znie: Výška nábytku sa musí rovnať jej vzdialenosti od postele.

    Na čo by ste nemali zabudnúť pri úprave spálne podľa pravidiel feng šuej

    • Jedným z najdôležitejších bodov je, aby v spálni nebola umiestnená elektronika -
      televízor, CD prehrávač, atď. Oberá vás to o spánok aj o čas, ktorý máte vyhradený výlučne pre seba, respektíve pre seba a svojho partnera.
    • Dbajte na kvalitu vzduchu vo vašej spálni. Tento bod asi nie je potrebné vysvetľovať. Nemôžete mať pozitívnu energiu v spálni, kde je vzduch ťažký a nedýchateľný. 
    • Do spálne sa takisto odporúčajú umiestniť éterické oleje. Vyberte si ale také, ktoré sú skutočne éterické a vyčistia vzduch, nie vonné oleje, ktoré môžu byť toxické. Skúste napríklad levanduľový olej. Má antistresové účinky a priaznivo ovplyvňuje psychiku, pôsobí upokojujúco. 
    • Zo spálne sa takisto odporúča odstrániť všetky fotky vašej rodiny. Spálňa je miestom iba pre vás a vášho partnera, preto fotky vás dvoch môžu zostať. Fotky majú miesto napríklad v obývačke. Odstráňte takisto všetky spomienkové predmety, ktoré sa vám akýmkoľvek spôsobom viažu k smútku alebo minulej smrti.
    • Feng šuej odporúča spod postele odstrániť všetky veci a poriadne priestor vyčistiť.

    Aké farby zvoliť do spálne?

    Možno budete prekvapení, ale čo sa týka spálne, tak neexistuje špecifická farba. Farba, ktorú si vyberiete do spálne, by mala korešpondovať s vašou momentálnou psychickou situáciou.

    Telové odtiene: Paleta od ružovej po baklažánovú predstavuje zmyselnosť a pohodlie.

    Červená a jej odtiene: Tieto horúce farby sa aj podľa feng šuej odporúčajú použiť do spálne ako súčasť romantiky. Symbolizujú takisto fyzickú aktivitu a rast - preto aj veľa detí preferuje červenú farbu pre jej typickú energiu a mladosť. 

    Zelená a modrá: Majú upokojujúce účinky. Nazývajú sa aj ochladzujúcimi farbami. Odporúčajú sa použiť vždy, keď máte pocit, že váš život je “prehriaty” a potrebujete priviesť trochu rovnováhy. Sú spojené aj s myšlienkou rodiny a nových začiatkov. Použite ich teda aj keď sa pokúšate založiť rodinu alebo ustáliť rodinné vzťahy.

    Žlté farby: Tieto farby používajte opatrne. Sú to dobré feng šuej farby, ale nemali by sa používať ako dominantné farby vašej spálne. Žltá je farba sústredenia mysle, intelektu a sústredenia a tak nie je vhodná pre priestor, kde chcete relaxovať.

    Neutrálne farby: Sem patria odtiene od bielej po krémovú. Vytvárajú pokojnú atmosféru, ale mali by ste si dať pozor, aby vaša spálňa nepôsobila nudne a fádne.

    Čierna: Je to farba, ktorá absorbuje energiu. Keď spíte, tak sa vaše energetické pole zatiahne, takže sa obnoví alebo doplní na ďalší deň.

    Čo si myslíte o čiernej farbe vo vašej spálni? Viete si to predstaviť?

    Tri zásady feng-šuej spálne

    1. Vytvorte vo vašej spálni dobrú energiu.
      Tento bod sa týka spálne ako celku. Jej rozloženia postele a nábytku. Použitého množstva nábytku a dekorácií.
    2. Umiestnenie postele.
      Kam môže a kam nemôže smerovať postel - ako najdôležitejšia súčasť vašej spálne.
    3. Farby a dekorácie.
      Spálňa je miesto odpočinku. Zvoľte farby, aké vám navodzujú tú správnu oddychovú atmosféru. Doplňte ich dekoráciami v podobnom štýle, aby nič nepokazilo harmóniu a nenarušilo vaše sny.

    Akú máte spálňu vy? Dodržiavate niektoré zásady feng šuej? Alebo je vaša spálňa úplne iná a cítite sa v nej úžasne? Napíšte alebo pošlite rovno fotku!


    V detskej izbe podľa feng-shui sa budú deti cítiť príjemne

    Fotografie: pexels.com, pixabay.com, stocksnap.io

    marsiee
    3. máj 2017    Čítané 2328x

    V detskej izbe podľa feng shui sa bude deťom určite páčiť

    Stáva sa, že prídete do izby a máte pocit, že niečo nie je správne a v tejto izbe sa necítite ani trochu príjemne. Nie je to problém, ak sa jedná o cudziu izbu, ale ak ide o izbu vášho dieťaťa, určite to chcete riešiť. S týmto problémom by vám mohlo pomôcť práve Feng Shui, ktoré sa zaoberá vzťahom človeka a jeho životného priestoru. Pokúša sa nastoliť harmóniu v priestore a umožniť nerušené plynutie energie čchi, ktorá vyživuje priestor okolo nás. Dobrý tok energie priespieva k tomu, aby bolo dieťa šťastné a zdravé. 

    Posteľ

    Aj keď toho o Feng Shui veľa neviete, asi ste už počuli o tom, že základným stavebným kameňom usporiadania detskej izby či spálne je práve posteľ. Deti sa potrebujú vo svojom kráľovstve cítiť bezpečne, preto je podstatné posteľ umiestniť tak, aby videli dvere, nie však priamo oproti nim. Za čelom postele by mala stáť pevná stena, pretože to umocňuje pocit istoty.

    Ak pre vás nie je možné umiestniť posteľ tak, aby dieťa videlo, kto prichádza do izby, využite jednoduchý trik so zrkadlom. Ako sa dozviete ďalej, zrkadlá do detskej izby nepatria, no v tomto prípade dáme prednosť pocitu neohrozenosti. Túto výnimku odporúčajú v detskej izbe odborníci na Feng shui.

    Pokiaľ ste zvolili poschodovú posteľ, uistite sa, že s tým nemá ani jedno dieťa problém. To, čo môže byť úžasným miestom pre jedného, môže v druhom vzbudzovať stiesnený dojem. Výborným trikom pre optické zväčšenie priestoru spodnej postele je, že natriete spodnú časť hornej postele svetlými farbami (jedná sa o miesto, ktoré vidí dieťa ležiace na spodnej posteli hneď, keď otvorí oči).

    Pri výbere materiálu, z ktorého je posteľ zhotovená, vždy uprednostnite drevo pred kovom. Najlepšou voľbou je drevo v prírodných bledých farbách ako je borovica, buk alebo bledý dub.

    Stôl 

    Do izby školopovinného dieťaťa patrí neodmysliteľne stôli. Jeho polohou vytvoríte vhodné študijné podmienky.
    Pre motiváciu do učenia je dobrým trikom zavesiť nad stôl tabuľu, kde vystavíte všetky jeho diplomy, ocenenia, vysvedčenia a pochvaly, čím budete budovať pocit posúvania sa dopredu. Túto koláž je vhodné doplniť aj veselými fotkami priateľov či rodiny, ktoré vyvolajú pozitívne afirmácie. Jeho „sieň slávy“ pravidelne aktualizujte a dopĺňajte, aby ste v dieťati umocnili pocit, že vám na ňom záleží.

    Snažte sa, aby sa na stole nepovaľovali hračky, maľovanky, časopisy či iné drobnosti, ktoré by mohli žiaka rozptyľovať. Školské pomôcky udržiavajte zorganizované.

    Čo sa týka umiestnenia stola nie je dobré, ak je dieťa chrbtom ku dverám. Naopak - postaviť stôl pod okno je výhodné nielen kvôli svetlu, ale i pozitívnej energii.

    Eliminácia „otrávených šípov“

    Jedná sa možno o maličkosť, ktorá je však naozaj podstatná. Dávajte si pozor na takzvané „otrávené šípy“- ostré rohy, ktoré mieria priamo na dieťa z blízkosti. Práve tieto v ňom môžu vyvolávať pocity stresu a stiesnenosti. Taktiež môžu interferovať s nekľudným spánkom. Príkladom je napr. ostrý roh nočného stolíka umiestnený pri posteli. Nemusíte však hneď kupovať nový nočný stolík so zaguľatenými rohmi. Stačí rohy prekryť obrusom.

    Dekorácie

    Pri výbere dekorácií môžete siahnuť po veľkom množstve možností. Či už sú to obrazy, fotky, knihy, plagáty či dokonca akvárium.

    Obrazy

    Pokiaľ chcete izbu oživiť obrazmi zvoľte také, ktoré vyobrazujú aktivity ako je beh, skok, let, jazda či plávanie. Vyhnite sa vyobrazeniu bojových scén, divokých zvierat či zbraní. Ideálnou dekoráciou sú fotky rodiny, nikdy však nepreferujte len jednu časť. Ak má dieťa oba páry starých rodičov, je dobré ani jeden z nich nepreceňovať a dávať dieťaťu stimuly s tvárami všetkých v rodine.

    Plagáty a glóbusy

    Sú to práve plagáty vesmíru, planét, hviezd, rôzne mapy a glóbusy, ktoré vytvárajú potrebu bádať a spoznávať nové veci. Sledovanie týchto vyobrazení a hlavne vesmíru rozširuje obzory a zväčšuje všeobecný rozhľad.

    Zrkadlá

    V detskej izbe by sa nemali zrkadlá nachádzať vôbec (tak isto ako v spálni). Jedinou výnimkou je práve využitie odrazu na sledovanie dverí.

    Ak už dieťa zrkadlo potrebuje, nainštalujte ho do vnútra skrine tak, aby ho bolo možné pred spaním schovať.


    Hračky

    Ak máte chlapca, určite poznáte ako miluje svoje bojové hračky, či už sú to pištole, meče, luky či bojové figúrky. Aj tieto môžu znižovať kvalitu spánku, ak sa váľajú v blízkosti postele, či dokonca v posteli. Keďže sa feng shui zaoberá hlavne energiou, ktorú do seba dostávame pri spánku, upracte tieto hračky do skrine, nikdy však nie do krabice pod posteľ.

    Farba izby

    Pri maľovaní izby je dôležité myslieť na to, aby aj dieťa mohlo vyjadriť svoj názor, nikdy preto nevyberajte farbu, s ktorou nesúhlasí. Voľte bledé pastelové farby alebo farby telových odtieňov. Pokiaľ má vaše dieťa rado výrazné farby, využite ich ako akcenty, nie ako základovú farbu. Dôležitý je výber teplých farieb. Ak sa neviete rozhodnúť, neutrálnymi farbami ako je žltá, béžová, či broskyňová nikdy nič nepokazíte.

    Zvieratá

    Akvárium v detskej izbe je symbolom úspechu a vzdelania. Zvieratká do detskej izby patria, samozrejme, pokiaľ nespôsobujú zdravotné problémy. 

    Elektronika

    V detskej izbe by sa nemala nachádzať žiadna elektronika, a to ani keď nie je zariadená podľa pravidiel feng shuei. Ak aj nejakú dieťa má, či už je to televízor, počítač či tablet, vždy ich na noc z izby odneste, aby mohlo lepšie spať.

    Zariaďte si spálňu podľa feng shui

    Foto: pixabay.com, flickr.com

    pehe
    2. máj 2017    Čítané 2042x

    Kupujeme poschodovú posteľ: 7 zásad pre dobrý výber

    Poschodová posteľ je veľakrát jediným riešením ako v malých a stiesnených domácnostiach prispôsobiť izbu pre jedno alebo viac detí, tak aby mali priestor aj na oddychovú, aj na aktívnu činnosť.  Lenže výber vhodného typu postele môže byť niekedy nočnou morou.

    V akom veku môže dieťa spať na poschodovej posteli?

    Odpoveď na túto otázku z radov odborníkov je podstatne odlišná ako sú skúsenosti rodičov. Odborníci odporúčajú používať poschodovú posteľ, až keď má dieťa šesť a viac rokov.  Závisí to najmä od zdatnosti a vývoja dieťaťa. 
    Nietorí rodičia však majú iný názor. "Môj synček bude mať 3 roky. Na Vianoce dostal takú zvýšenú poschodovú posteľ so šmýkalkou, vôbec nie je problém, dokonca sám na prvýkrát tam vyliezol aj zliezol. Treba mu len vysvetliť, aby tam neskákal a tak. Zatiaľ nebol žiaden problém," popisuje svoju skúsenosť s kúpou poschodovej postele mamička vo Fóre

    No nie všetci majú takúto pozitívnu skúsenosť. "Poschodky sú myslím od 6 rokov. Aspoň nám tak v obchode povedali. My sme ju kúpili, keď mala staršia 6 a mladšia 3, s tým, že samozrejme hore bude staršia. Nie je s tým problém, až na to, že naša mladšia to má ako horolezeckú stenu a predvádza neskutočné kúsky a furt musíme dávať pozor. Zo začiatku hore skákala a preliezala. Samozrejme, nie po schodíkoch, to predsa nie je "zaujímavé". Tak sme to na rok vyriešili tak, že sme postele oddelili. Máme rozkladaciu poschodku, z ktorej sa dajú urobiť dve samostatné postele, ale keď staršia nastúpila do školy a potrebovali sme viac miesta v izbe, tak sme ich dali zasa ako poschodovu posteľ. Mladšia dcérka je už zrelšia a už si dá povedať, že sa tam nesmie robit to a to. Všetko záleží od malého huncúta, aký je," pridala svoju skúsenosť s poschodovou posteľou ďalšia mamička.

    Typy poschodových postelí

    Ponuka na trhu s poschodovými posteľami je veľmi veľká.  Niekedy je problém vybrať si. Postele môžu byť  priamo nad sebou, do tvaru písmena U alebo T, možností je mnoho.

    Veľa pekných typov nájdete v albume mamičky

    Čo je dôležité pri kúpe poschodovej postele?

    • Poschodová posteľ by mala byť stabilná, obzvlášť dôležité sú pevné a dostatočne vysoké bočnice s celoplošnou výplňou, najmä na hornej posteli.
    •  Dostatočne pevné a vysoké musia byť aj zábrany po bokoch postele, aby bolo riziko pádu dieťaťa čo najmenšie.
    • Ak je možnosť, vyhnite sa rebríku a voľte radšej klasické schodíky, ktoré idú šikmo k posteli. Ešte lepšie bude, ak budú mať schodíky aj zábradlie.
    • Stupienky na  rebríku musia byť dostatočne široké, aby sa nich detská nožička pevne udržala.
    • Vzdialenosť horného lôžka od stropu by mala umožniť dieťaťu pohodlne sedieť na posteli. Najideálnejšie je, ak na ňom môže pohodlne sedieť aj dospelý človek.
    •  Dôležitá je tiež šírka a dĺžka postele. Najlepšie je kúpiť takú, v ktorej sa vyspí aj dospievajúci tínedžer.
    • Pozor si treba dať aj na opracovanie jednotlivých dielov, na prípadné ostré hrany, vyčnievajúce skrutky...

    Kedy nie je vhodné zaobstarať deťom poschodovú posteľ?

    Poschodové postele nie sú vhodné pre deti trpiace alergiou.  Najmä na spodnom lôžku by nemalo spať dieťa, ktoré trpí alergiou na prach a roztoče. Z vrchného lôžka sa práši na to spodné a riziko komplikácií sa tak zvyšuje. Takýto typ postele nie je vhodný ani pre dieťa, ktoré má strach z výšok, stiesnených priestorov alebo také, ktoré sa v noci často budí. 

    Na čo treba pamätať pri kúpe poschodovej postele?

    Poschodová posteľ môže byť veľký problém, ak nám dieťatko ochorie. Určite nie je jednoduché neustále  loziť po rebríku, ak chceme dieťaťu zmerať teplotu, podať  mu tekutiny, lieky.  Pre dieťa tiež nie je jednoduché počas choroby loziť po rebríku, napríklad pri častom chodení na toaletu, a to ani ak je už väčšie.

    Namiesto poschodovej postele rozťahovacia

    Ideálnou náhradou za poschodovú posteľ je napríklad rozťahovacie dvojlôžko, ktoré taktiež šetrí priestor a nie je také nebezpečné ako "poschodka". Horná posteľ je mierne vyvýšená a spod nej sa vysunie doplnkové lôžko, dokonca môže byť dvojlôžko doplnené aj o zásuvky.

    #byvanie #domacnost #poschodova_postel #poschodove_postele
    Foto: pixabay.com, flickr.com