Ako dlho mám užívať kyselinu listovú?

iva98
22. mar 2012

Baby, viem ze o listovke je tu toho vela, no nikde som sa poriadne nedocitala, do kedy ju treba brat... Mne po nej byva velmi zle a uz som zufala.... Teraz som ukoncila 16 tt a podla sestricky, ju musim brat stale! Preto chcem zistit do kedy ste ju bravali vy, a ci aj vam takto byvalo po nej zle...resp. ked ste ju nebravali, ci to malo nejake nasledky.. Dakujem vopred za odpovede

jolly84
23. mar 2012

ja ju tiez este stale beriem. ved kazde telo je ine a kazdy odbornik povie tiez nieco ine. ja som ju naprklad pre otehotnenim nebrala vobec a zacala som ju jest az v 8 tyzdni, kym mi gynekolog potvrdil tehotenstvo.velmi vela robi genetika, niekto ju nepotrebuje vobec a niektore by ju mali jest na kila)))) 😉

iva98
autor
23. mar 2012

@kali23 to co ja som brala, bola len cista kyselina listova. V nemecku sa vola Folverlan, a ked si to das prelozit, prelozi ti to len kyselina listova.... tie tablety neobsahovali ani jod, ani zelezo ani nic ine.... mne byva traz tazko, ked sa prezeriem :D ale od kedy ju neberiem, mam strasnu chut na sladke...a doteraz som nad sladkym krutila nosom lebo mi nechutilo

kali23
23. mar 2012

@iva98 myslela som skor nejaku inu latku, niekde je laktoza, alebo nejake farbivo, alebo nejake "spojivo", cukor...atd

iva98
autor
23. mar 2012

@kali23 fuuu tak to neviem.... ale idem pozriet co to vlastne obsahovalo

mariro
30. mar 2012

Mna by zaujimalo ci mozem uzivat kyselinu listovu ked dojcim este a chceme sa snazit o babetko? Vie mi niekto poradit?

iva98
autor
30. mar 2012

@mariro na to ti ja bohuzial neviem poradit, ale ak by som nahodou na nete na nieco zaujimave prisla, tak ti dam vediet 🙂 skusim nieco pozriet na inych strankach 🙂

nana776
31. mar 2012

@mariro Ja si myslim ze mozes,ved kyselina listova nijak neskodi ja ju berem v 2 tabletkach roznych druhoch...a dokonca aj lieky teda vitaminy pre dojciace mamicky obsahuju kyselinu listovu tak si myslim ze sa moze kludne.Vsak vpodstate to mas napisane na kazdom tom letaciku pri liekoch.

lussi2
31. mar 2012

@iva98 ahoj ja som brala acidum folikum-cista kys.listova 3 mes. pred otehotnenim. teraz som v 24 tt a este mi moj dr.stale predpisuje. asi sa budem musiet na to spytat ci ju este treba.

iva98
autor
1. apr 2012

@lussi2 ahoj, mne pred par dnami povedala moja porodna asistentka, ze uz ju brat nemusim...len zelezo, ze to uplne staci

evelinn111
2. apr 2012

ahojte. ja by so sa chcela spýtať či má niekto skúsenosti s tým, nebola som dva dni na WC, teda stolica, a potom som cítila v podbrušku miernu bolesť, keď som si dala glycerin.čipok, tak to prešlo. mala som aj plný močový mechúr. mohli byť tieto bolesti spôsobené tou zápchou? máte niekto s tým skúsenosti. Som v 17tt. Ďakujem.

iva98
autor
17. apr 2012

@evelinn111 ja som mavala takeho bolesti v podbrusku tiez ked som mala problemy s vyprazdnovanim. to bolo niekedy na zaciatku 4 mesiaca. riesila som to tak, ze som si nohy vylozila na stenu, a tak sa mi uvolnovali plyny a bolesti prestali....znie to trosku nemiestne, ale ver ze aj vetry ti mozu sposobit starosti 🙂 a po uvolneni po bolestiach nebolo ani stopy..a po zapche tak isto nie 🙂

djamilia
12. nov 2012

@zuj Hoj Zuj, ani ja som nebrala listovku pre dotehotnenim. u teba teda vsteko islo hladko aj napriek tomu, ze si nic nebrala, vsak?

00matula
15. dec 2012

ja som brala kys.listovu pravidelne v 1.trimestri a potom som si este dokupila tak douzivam a koncim...uz aj doky mi vravel,ze netreba, len ten 1 trimester je dolezity...

erzulik62
9. máj 2013

Kyselina listová Naše telo potrebuje vitamín folát (kyselinu listovú) k produkcii nových buniek. Pretože ich naše telo nedostatočne ukladá, musíme mu pravidelne dodávať čerstvé dávky, aby sme boli zdraví. Mnoho potravín obsahuje kyselinu listovú, vrátane zeleniny, ako napr. špenát, ružičkový kel, brokolica, zelené fazuľky a zemiaky. Do niektorého chleba a cereálií sa tiež pridáva kyselina listová.
Najmä tehotné ženy potrebujú väčšie dávky kyseliny listovej: odporúča sa 400 mikrogramov denne, a to aj v prípade, že sa stravujete dobre. Kyselina listová je nevyhnutná pre rast embrya a znižuje riziko, že sa dieťa narodí s problémom miechy, napr. spina bifida. Mali by ste začať užívať tablety obsahujúce kyselinu listovú okamžite, keď sa začnete pokúšať otehotnieť. Pokiaľ je tehotenstvo neplánované, začnite ich užívať okamžite, ako zistíte že váš tehotenský test je pozitívny a pokračujte v užívaní prvých 12 týždňov tehotenstva.

elzu
9. máj 2013

@iva98 Najdi si, v jakých potravinách je největší množství kys.listové a zyvš si její příjem tímto způsobem, když ti ve formě tablet dělá zle. Kys.listová je opravdu důležitá po celou dobu těhotenství, protože v každou fázi těhu se dítěti přednostně vyvíjí jiné tkáně. Např.v posledním měsíci těhotenství (a ještě chvíli po narození) se dítěti enormně vyvíjí šedá kůra mozková. A kys. listová napomáhá správnému dělení buněk-přesně tak, že pomáhá kontrolovat, aby při dělení nevznikaly chyby v DNA. Takže je to na uvážení každého...ale já ji brala s Johankou celé těhu-spolu s nenasycenými omega3 mastnými kyselinami-např. z lněného oleje...a teď beru zas!

katkarinam
14. nov 2014

Co sa tyka kyseliny listovej.
PRED OTEHOTNENIM : je vhodne uzivat aspon 3 mesiace pred planovanou graviditou. 400mikrogr.../ den.
OD OTEHOTNENIA : sa davka zvysuje na 600 - 800 mikrogr. ../ den. Do ukonceneho 3. mesiaca gravidity.

Ostatne mineraly, doplnky ...atd. po dohode s lekarom. Vo vseobecnosti plati, ze ak zena prijima dostatocne pestru stravu a pri skreeningovych vysetreniach nevykazuje deficit nejakej latky....napr. zelezo, hgb, mineraly...atd. tak nie je potrebne uzivat suplementy. V prvom trimestri sa robia kontrolne odbery na zaklade ktorych sa da pekne usmernit...napr. pozor, zelezo je dole, pridat v strave, alebo sa daju tabletky pri nizkych hodnotach. Su studie, ktore napr. podporuju uzivanie omega 3 mastnych kyselin / tzv DHA /kapsulky rybieho oleja. Podporuje rozvoj mozgu a CNS v 2. a 3. trimestri...a aj pocas kojenia, ked ich matka uziva, tak je tam benefit pre nu aj pre dieta. Davka : od 200 do 600 mg. / den. Samozrejme, da sa to prirodzene dostat v rybach...lenze pri konzumacii niektorych ryb ako napr. tuniak,je riziko aj prijimania tazkych kovov, ktore su toxicke. Preto kasuly rybieho oleja....kedze prechadzaju kontrolami, su bez toho rizika. Ale maju v sebe benefity.

Zakladne pravidlo : Dietatku a sebe treba dopriat, ale plati, ze vsetkeho vela skodi. emoticonemoticon Rozmyslat pri vybere stravy ako aj pri doplnkoch. Nefunguje to tak, ze cim viacej tym lepsie. emoticonemoticon

snehuliacik76
19. mar 2016

Ja som prisla na to, ze mi je z kyseliny listovej nevolno uplne cely den. Som teraz v 10. tyzdni. Najskor som brala od zaciatku tehu Femibion ale kedze mi bolo z neho tazko tak som presla len na cistu KL (Acidum folicum) ktoru mi predpisal doktor. Kym som prisla na to, ze to z nej mi je zle tak som si svoje uzila. Nevolnosti, pocity na zvracanie, no katastrofa. Toto je moje druhe tehotenstvo. Prve tehu som od zaciatku do konca brala Femibion a bolo to v pohode, teraz veru nie. Kazde tehu je ine. Idem teraz zaradit radsej pestru stravu 🙂 Drzim vam tehulky palce 😉

maca283
20. mar 2016

@snehuliacik76 a skusala si aj kyselinu listovu s justu je chutna nezatazuje zaludok chuti ako ovocny cikrík

snehuliacik76
20. mar 2016

@maca283 dakujem velmi pekne za tip, objednam si ju 😉

katmat1102
20. dec 2018

@xenicka13 babatko nie je hotove, dalsie mesiace sa mu vyvijaju vnutorne organy..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre