Pozitívne protilátky pri RH pozitív

janka3591
30. jún 2011

Ahojte, viete mi niekto poradit, ak mi vysli pozitivne protilatky pri mojej krvnej skupine RH Pozitiv, ake nasledky to moze mat pre babatko? Hematologicke vysetrenie ma caka zajtra! Som v 18tt,

sonice
11. jan 2015

@ivussd01 vyšli ti pozitívne protilatky?

ivuss01
11. jan 2015

@sonice ja mam AB+ manzel 0- cez vianoce // na teste tehotenskom, a 5 dni na to doktorka povedala, ze sa neudrzalo tehu, ona nevie, ze manzel ma 0-, zobrala mi len krv na hcg uz bolo len 15, preto sa pytam, ci maju rh faktory vplyv na tehotenstvo,

sonice
11. jan 2015

@ivuss01 aha, no ak by to malo vo vašom konkrétnom pripade vplyv, musela by si kazdopadne mať mega zvýšený titer protilatok. Ak nemáš, na vine bolo dačo insie. Je mi to ľúto. Snad nabudúce. Robili ti tie protilatky?

ivuss01
11. jan 2015

@sonice nie, ziadne testy na protilatky mi nerobili ☹

sonice
11. jan 2015

@ivuss01 no tak nieje šanca to zistiť, či to mohlo byt na vine. Ale na 99,5% bola iná príčina.

ivuss01
11. jan 2015

@sonice dakujem za odpovede 🙂

sonice
11. jan 2015

@ivuss01 NZ, držím palce nabudúce. 🙂

luthien35
12. jan 2015

@ivuss01 co myslis pod "biochemicke tehu" ???

ivuss01
12. jan 2015

@luthien35 tak mi oznacili v jednej skupinke zienky, vajko bolo oplodnene, vytvaral sa aj hcg, aj testy pozitivne, ale neviem, ci sa v maternici neuchytilo, potom hcg kleslo a silna mrcha
prejavuje sa to tak, ze test ti ukaze // aj krv, ale v den D ked mas ist na prve sono ti lekar oznami, ze v maternici nic nieje

liebling98
12. jan 2015

@ivuss01 dôležitý pre tehotenstvo je Rh faktor ženy. Keďže Ty si pozitív, nehrozí Rh Inkompatibilita.
Na protilátky sa sledujú ženy Rh negatívne, ktorých partner je Rh pozitívny.

amarena
12. jan 2015

@ivuss01 mne môj dr vysvetľoval, že rh faktor nie je príčinou biochemickeho tehu a ani spontannych potratov. Naštastie mne sa nič take nestalo, ale hovoril mi o tom, lebo ja mám rh negatív, aby som bola kľudna. 😵

amarena
12. jan 2015

@liebling98 toto som si myslela aj ja, až kým som si neprecitala predchádzajúcu stranu tejto témy.

liebling98
12. jan 2015

@amarena ja som reagovala len na ivuss01. Čo sa týka tej starej diskusie z predchádzajúcej strany, ide o to, že krvných systémov je veľa (AB0, Rhesus, Kell, Duffy...), štandardne sa vyšetrujú AB0 a Rh, keďže tie sú najsilnejšie a môžu spôsobiť problémy už pri prvom kontakte s Inkompatibilnou krvou. Tie ostatné sa vyšetrujú pri ľuďoch, ktorí dostávajú opakovane transfúzie krvi, pri ktorých sa imunizuju (vytvárajú protilátky) proti antigenom v iných krvných systémoch. Pri Rh faktore je najsilnejší antigén D, podľa ktorého sa určuje pozitivita/negativita. Ale sú aj Rh antigény C a E, ktoré sú slabšie, čo však neznamená, že sa proti nim nemôžu vytvárať protilátky.

amarena
12. jan 2015

@liebling98 áno pri ivuss001 je to jasne. Chcela som len povedať, že ja som doteraz nevedela, že aj ženy s rh+ môžu vytvárať protilátky.

luthien35
12. jan 2015

@ivuss01 aha, takze klasicky spontanny potrat. V maternici sa mozno uchytilo, mozno ani nestihlo , organizmus embryo hned vylucil. Hcg je produkovane embryom a neskor placentou. A co sa toho Rh faktoru tyka, tak ako ti uz odpisali, v tvojom pripade v ramci inkompatibility krvnych skupin nehrozi ziadne riziko. Problem je, ak zena je Rh - a muz Rh+ a dieta zdedi Rh+. Ak vsak pri takejto kombinacii rodicov dieta zdedi Rh-, vtedy problem nenastane.To plati aj pre ine systemy krvnych skupin , hlavne pre skupinu A a to vtedy, ak je zena 0, alebo B a dieta zdedi po otcovi A, tak vtedy moze organizmus zeny zacat proti krvinkam diatata, ktore su Ačkove vytvarat protilatky. Efekt je potom ten isty ako pri Rh faktore.

lila77
12. jan 2015

ahoj aj ja som mala daco podobne som aj krvacala pocas tehotenstva maly sa narodil a mal problemy s krvou sa mu rozpadavali cervene krvinky vraj chodia az na vychod pod nejaku lampu ja som ho davala na slniecko mal silnu anemiu ak sa nezhodnu rh faktory moze to byt nielen ako pisu ale v malom pecente aj opacne volaco sa uklada babetku v tkanivach ci co a maju anemiu moze to viest az k hemolytickej chorobe stale chodime na hematologiu kvoli tomu a dalsie dieta moze byt postihnute co bolo aj u mna teraz sa mi mala narodit dcerka bola vsak velmi postihnuta preto mi ju v 6 mesiaci vzali potrat ak sa nezhodnu krvne skupiny zhorsuje sa to dalsim adalsim dietatom u prveho nie je problem rataju sa aj potraty

liebling98
12. jan 2015

@luthien35 inkompatibilita v AB0 systéme je oveľa zriedkavejšia ako v Rh systéme, ale máš pravdu, môže sa vyskytnúť.
Len na upresnenie, dieťa nededí krvnú skupinu po jednom z rodičov, vždy sa jedná o kombináciu - jednu alelu od otca, jednu od matky. V prípade AB0 systému ide o kodominantný typ dedičnosti, kde alely A a B sú dominantné (rovnako silné) a 0 je recesivna (slabá).

linee
12. jan 2015

@ivuss01 ja mam AB- a manzel netusim. Problém u protilatok muze vzniknout u druhého a dalšího tehotenstvi. Dulezity je Rh faktor zeny. Pokud si plus, nemas se ceho obavat, protilátky by si si vytvářela ty, ale + protilátky nevytvari. Tento problém hlavne vznika v pozdějších mesicich, kdy se krvni obeh dítěte napoji na matcin. Pokud je to v prvních trech mesicich byl problém nekde jinde, spise se vajicko neuchytilo, nejaka vyvojova vada nebo jiny důvod. Problém s rh faktorem bych ale ted vyloucila.
Dnes se to deje temer u každého 3. tehotenstvi - konci bud spotnannim potratem nebo jako zamlkle tehu. Je mi to moc lito, sama jsem si ti prosla, ale rikam si, ze nekde nastal problém a vyresilo se to samo (radsi dřív nez později). Priciny se urcuji az po 2. potratu:( (genetika, krev a pod.)

ivuss01
12. jan 2015

@linee presne tak, vyriesilo sa to samo 🙂 a potom si v pohode otehotnela? lebo nevidim deticky

luthien35
12. jan 2015

@liebling98 ano,toto vsetko mi je jasne, dedicnost po otcovi som uviedla len ako zjednoduseny opis samotnej dedicnosti krvnych skupin, myslim, ze nie sme v odbornom fore, kde by bolo nutne do detailu sa rozpisovat o dominantnych a recesivnych alelach a typoch dedicnosti. vacsina zienok, ktore tu hladaju radu je z radov laikov a tym bude zrotzumitelnejsia odpoved zjednodusena, ale zaroven im napomocna ako podrobne rozpisy na odbornej urovni 🙂 Taka diskusia samozrejme ano, ale medzi odbornikmi.Tam zmysel ma. Neviem kolko percent zienok na modrom konovi vie nieco o kodominancii, alelach, recesivite a vobec o principe dedicnosti, ale minimalne tie, ktore v tomto hladaju radu, asi v tejto problematike doma nebudu. A to nemyslim vobec v zlom. 🙂 Aj pre mna odpoved z jadrovej fyziky alebo geologie bude zrozumitelnejsia jednoducha a polopatisticky povedana ako plna odbornych vyrazov. Pekny den 🙂

amisa
12. jan 2015

ahojte mne hend davali akesi inekcie pri kazdom tehu.. a sledovali protilatky asi tak dva krat pocas tehu.. Ja som - manzel + a aj obe deti vysli +. Myslim ze v dnesnej dobe to uz nieje problem poriesit, kdezto moja stara mama s tim mala obrovske problemy..niekolko potratov uz i vo vyssom stadiu a druhe sa im podarilo az po 10 rokoch.

liebling98
12. jan 2015

@luthien35 Áno, súhlasím s Tebou, ale napriek tomu radšej uvádzam zjednodušené ale reálne informácie, aby sa mi nestalo ako pred pár mesiacmi, keď sa so mnou jedna mamička skoro pohádala, že krvná skupina sa dedí buď od matky alebo od otca, lebo tak čítala na MK. Alebo prípad jednej "starostlivej" svokry, ktorá sa nechcela dať presvedčiť, že keď má jej synáčik krvnú skupinu B a jeho žena A, tak ich dieťa môže mať aj krvnú skupinu 0, bez toho, aby otec dieťaťa bol niekto iný.
Môj komentár nebol myslený v zlom, mrzí ma, ak som sa tak vyjadrila.
Pekný deň aj Tebe.

luthien35
12. jan 2015

@linee ahoj, prepac, len si dovolim reagovat na tvoju vetu "Tento problém hlavne vznika v pozdějších mesicich, kdy se krvni obeh dítěte napoji na matcin." Krvny obeh dietata je od matkinho cele tehu striktne oddelaný. Na to sluzi prave placenta. Ak by sa napojil na matkin, tak by to dobre nedopadlo. Ziviny sa predavaju cez steny ciev matky a dietata, ktore su v placente tesne pri sebe. Protilatky matka zacne tvorit len v pripade, ze sa cervene krvinky dietata dostanu do krvneho obehu matky ( pri poskodeni placenty pocas tehu alebo pri porode) a nesu na sebe skupinu, ktoru matka nema a teda nepozna.takze zacne proti nim bojovat.

luthien35
12. jan 2015

@liebling98 to je v pohode 🙂

sono2
12. jan 2015

@ivuss01 ty by si musela byť negatív! určite to nebolo kvôli tomu. vy máte krv ok. a keby si mala negatív tak by ťa sledovali až ku koncu tehotenstva a stále by to nebol problém lebo by sa vám nemalo čo skrížit. ja mám problém. som negatív mm pozitív. protilatky zatiaľ nemám bola som testovana a opäť píchali by mi injekciu aby si telo neurobilo protilatky voči budúcemu mimi len ak by malo rh po mm pozitivnu. ak po mne bolo by to ok.

sono2
12. jan 2015

@luthien35 presne!

linee
13. jan 2015

@ivuss01 zatím ne, ale ja jsem jeste v sestinedeli po revizi. Ale mam kamarádku, prisla o dite ve 12tt (prestalo byt srdicko) a za 2 mesice ma termin porodu.

linee
13. jan 2015

@luthien35 promin, blbe jsem to asi napsala, mas pravdu

luthien35
13. jan 2015

@linee mne sa nemusis ospravedlnovat 🙂 ani ja neviem vsetko 😉

ayka2
22. jan 2015

@mb ahojky, mozem sa ta spytat aky priebeh malo tvoje tehu a ci je mqlinke v poriadku? Mam ten isty typ protilatok ako ty. To s transfuziou mam tiez, titery 1:18 a 1:36, vraj celkom nizke, tak snad sa nebudu zvysovat. Dakujem za odpoved 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre