Terapia pevným objatím

berry11
25. feb 2016

Ahojte prosim Vás čítali Ste o tejto forme terapie, alebo máte vlastné skúsenosti? Ak som to správne pochopila, má sa týmto objatím vrátiť dôvera medzi deťmi a rodičmi.Práve vtedy, keď sa dieťa hnevá, vtedy by sa to malo takto riešiť...Skúšala som to, ale objať dieťa keď sa hnevá, má z toho ešte väčší "amok"...a nemá sa zlomiť vôla dieťaťa...ale objatie má byť pevné, veď jediné čo chce to dieťa urobiť keď sa hnevá, je dostať sa z objatia..Tak ako teda? Nerozumiem tomu. U malých detí je to možno lahšie, ale ako objať väčšie dieťa? 5-6ročné. ďakujem za každú radu 🙂

arwen88
25. feb 2016

No ked ma moja dva a pol rocna amok,tiez sa neda objat...pri amoku sa tazko nieco riesi...ja myslim,ze skor sa.da.objat starsie dieta,ale to uvidim az o.par rokov

katuliena82
25. feb 2016

@berry11 vyskusane, nefungovalo to...podla mna dieta skusa hranice. Ked boli moje deti schopne chapat, tak pri amoku som ich odviedla do druhej izby, aby nemali publikum a chapali, ze taketo amoky im tolerovat nebudem. A velmi zriedka aj ,,capka,, na zadok funguje na prebratie sa z amoku. U nas to fungovalo a z deti nie su terorizujuce monstra, maju 13 a 7 r. 🙂

horana
25. feb 2016

Je to nasilne a nic to neriesi, dieta je ako v kliestoch, nejaky pripadny nahodny amok to niekedy moze zabrat, ze sa skludni, ak ma vsak hnev, frustracia hlbsie korene, moze to naopak zatlacit este hlbsie. Nehladiac ze vacsie uz takto matka vacsinou ani neudrzi a ked to nevyjde je to horsie nez s tym nezacat vobec.
Citala som na tu temu uz hodne clankov, a psychologovia to skor povazuju za zastaralu a prekonanu metodu, ktora potencionalne moze narobit viac skody ako uzitku.

katuliena82
25. feb 2016

Mna by ako decko vytocilo este viac, ak by ma drzal niekto, na koho som nastvana. A nielen ako decko, aj teraz 🙂

pribinak
25. feb 2016

Tuto metódu neuznávam, si predstav, ze ta kvalitne vytočí šéf, muz ci kolega, si nahnevaná a kričíš a on ta zacne objímať .....

katuliena82
25. feb 2016

@pribinak ,,pevne objimat,, = pucit 😂

motovidlo
25. feb 2016

@berry11 Za nás určite nie. Veľký súhlas s @pribinak - ja by som asi zinfarktovala, keby som sa hnevala a niekto ma začne nasilu objímať. U nás funguje nechať priestor na vyzúrenie a objímanie potom, keď už sú najväčšie emócie preč a už sa len ľutuje 🙂

motovidlo
25. feb 2016

Ja inak neviem, či to nevzniklo celé ako nepochopenie toho plaču - lebo jasné, že si dieťa silne objímem, keď sa udrie, alebo plače pre krivdu (že mu niekto niečo zobral a pod.). Ale keď má jedovitý amok, tam je najlepší liek ignorácia, aspoň podľa mňa.

berry11
autor
25. feb 2016

@arwen88
@motovidlo
@katuliena82
@horana
@pribinak vraj je to len pre rodicov a deti tiez sa mi to zda velmi divne ako to vyzera v praxi ked pisu ze objatie trva od 5 minut do troch hodin akoze nechapem...to nie je normalne,ale tak vela ludi to ospevovalo...myslela som ze sa to robi nejak inak

trudy1717
25. feb 2016

@berry11 terapia objatim je jedna z metód ktorá si vyzaduje velmi vela trpezlivosti a hlavne vela vole. Ja to robim bezne s malou. Kazdá metoda aj tato ma svoje fázy, ktoré musis poznat, aby si vedela ci sa to uberá tym správnym smerom. kazde dieťa je iné a preto nemá metoda vyhradený cas trvania. Jasne ze dieta sa zacne bránit a chcem este viac prejavit svoju volu, chcenie a presadit sa. Ked dieta pevne chytís do objatia ono si uvedomi co sa deje a zacne sa bránit vtedy prichádza faza vzburenia sa a ta trva niekedy u nas aj 30 minut. Nakoniec to skonci tak ze sa upokoji a ide si robit inu cinnost najcastejsie je to citanie kniziek alebo sa hraje s nejakým hlavolamom. ja som to studovala tak preto to poznam a viem co mozem a co si nemozem dovolit. Vprvom rade by si s tým mala byt ty stotožnená a vnutorne obrnená, pretoze to nepatrí medyi jednoduche veci. 🙂 prajem vela stastia pri zvladani vzdorov.

katuliena82
25. feb 2016

@trudy1717 tak to vyzera, ako keby som to dieta nakoniec "zlomila". Pol hodinu niekoho drzat nasilu? Vsetky tekutiny by sa mi v tele vzburili. Ja som sice dospela, ale ked som nahnevana, chcem byt sama, nechcem sa s nikym bavit a sama si s emociou poradim. Moje deti sa za dverami druhej izby ukludnili, nijako som to vtedy nekomentovala, ked prisli kludni spat. Ale v momente amoku som povedala "tak a teraz si nahnevany, chod sa ukludnit za dvere. Nepaci sa mi ked tu kricis a hadzes sa o zem"... dieta prislo za par minut kludne.

petraxy6
25. feb 2016

@berry11 ja to tiež praktizujem 🙂 za skúšku nič nedáš 🙂

trudy1717
25. feb 2016

@katuliena82 jasne ty poznas povahu svojich deti najlepsie a vies co na nich plati. Je vela metod a spobov a preto je dolezite respektovat aj individualitu dietata. Mne sa to osvedcilo a preto pisem nase skusenosti. Kazdemu vyhovuje nieco ine preto je dobre vyskusat viacero sposobov a tak nasledne si vybrat co mu vyhovuje.

katuliena82
25. feb 2016

@trudy1717 jasne, ak sa ti to osvedcilo tak je to parada. Ja som to vyskusala a nic. Musime poznat svoje deti najlepsie 🙂

horana
25. feb 2016

Dietatu mozme dat najavo svoju podporu a oporu (o nic ine nejde) aj inak ze ho zviazeme do "bezpecnej zvieracej kazajky" z ktorej ho pustime az ked jeho emocie zvadnu ako zbedacena kvetina.
Dobry je tam ten aspekt pozornosti a ucasti, sme "pri nom, s nim, v nom"... chybny predpoklad ze to musime takto - potlacenim a nie pochopenim. Su aj menej barbarske metody, bez nasilia. Laska sa neda vnutit. Sok a zlomenie vole nepatri do modernej terapeutickej praxe, kde vsetky metody su vyhradne su suhlasom pacienta. Navodenie pozitivneho nasilim je nezmysel.
Autorka tejto metody pripaguje aj napr. zalahavanie deti v skolkach ucitkami, to uz samo o sebe je chore.
Tu je napr. clanok z casopisu Psychologie: http://psychologie.cz/stop-terapii-pevnym-objetim/
Medzinarodne skusenosti hovoria jasne STOP tejto metode.

trudy1717
25. feb 2016

@katuliena82 presne ako vravis. Ono je najlepsie urcovat si hranice od 1 roka. 😊napriklad vcera po objati si najprv sama kreslila a tak som vytiahla vodive farby a malovali sme. Moja mala ma 1rok a 2 mesiace a toto namalovala😊

katuliena82
25. feb 2016

@horana zalahavanie deti ucitelkami 😲 raz som videla nahodou, ako ucitelky dostali dieta do totalneho amoku. Podla toho co som pocula, bolo 1.den v skolke. Malo 3 roky a hodilo sa o zem. Tie ucitelky stali pri nom a komentovali ho uplne nevhodne, provokovali "no este sa hod, este sa hod, zúr" (samu ma takto ucitelky provokovali ked som bola skolkarka a doteraz ich neznasam, nepreslo ma to ani v dospelosti, bolo to tyranie) a potom ho jedna doslova "tahala" po koberci.... skoro som odpadla, ked som videla kam mi chodilo dieta a komu bolo zverene. Viem si predstavit, ze tie mrchy povedali rodicom po prichode "nooo, tu je. Trosku si poplackal, ale inac je to v poriadku"

katy31
25. feb 2016

@berry11 My sme to používali u nášho autistu a veru, fungovalo to, ide o pocit bezpečia, istoty a lásky, jedna zo základných potrieb dieťaťa... a keď má ten amok, to zo začiatku bude tak, že ho to bude hnevať, ale ono to v tom objatí pomaly odzneje..... ide aj o to, aby dieťa niečomu, niekomu alebo aj sebe neublížilo.... využívala som to dlho, kým nebol veľký, skoro ako ja... to nám už obajtie nepomáha, teraz ho dám ľahnúť, prsiadnem ho a len tak držím.....

trudy1717
25. feb 2016

@katuliena82
@horana teraz som trosku v mimo teraz zalahavanie deti ????? Metodu objatim by mali vykonavat iba matky a objatim naozaj objatim. Ziadne lahanie a tahanie ani ine drasticke metody a v materskej skole uz vobec nie ucitelkou ! Toto je podla mojho nazoru velmi o istote a dovere medzi matkou a dietatkom. Vsetko treba s citom a laskou

katuliena82
25. feb 2016

@trudy1717 pravda. Ja ale metode objatim nerozumiem. Lebo ked boli deti zurive, tak "objatie" nestacilo, metali sebou sem a tam. Kazdy dotyk ich provokoval. A pevnejsie objatie uz bolo zovretie a to mi uz pripadalo nasilne. Som z toho jelen. V kazdom pripade som nasla to, co na detoch fungovalo.

trudy1717
25. feb 2016

@katuliena82 to je hlavne 😊stale musis vediet co na tvoje deticky plati. Si matka a ty to vies najlepsie podla tohi co citis .

arwen88
25. feb 2016

@berry11 ked ma moja amok..tak si sadnem k nej a cakam kym ju to prejde (a veru to nie je jednoduche, ja nie som velmi trpezlivy clovek, je to moja skola zivota, treba hlavne zhlboka dychat)...niekedy jej ponuknem naruc tak, ze natiahnem ruky a cakam, co spravi...kym zuri, tak odmieta...vzdy pomenujem to co preziva (ty si teraz velmi smutna, nahnevana, aby sa do buducna naucila pomenovavat svoje pocity) ked sa vyzuri, sama ku mne pride a objimeme a pomojkame sa a uz je dobre..horsie to je vonku, ked sa snazia okoloiduci ,,pomahat" svojimi komentarmi...vtedy sa snazim zdekovat niekde, kde je ticho a klud, co s vrieskajucim dietatom nie je jednoduche...mne to objatie na silu, ak dieta vyslovene nechce a brani sa tomu, tiez pripada, ako sposob, ako dieta zlomit...ale mozno to niektorym detom vyhovuje, je to fakt individualne

horana
25. feb 2016

@trudy1717 Hlavnej propagatorke p. Prekopovej tieto metody nie su cudzie a schvaluje ich. Je to zaujimave na poznanie pozadia osobnosti z ktorej vychadza akokolvek uz ucesana, potom pripadna kniha "len o objati"...
http://psychologie.cz/metoda-pevneho-objeti/
Na tomto linku mas odkaz na video..."V dokumentu vidíme matku malého autistického chlapce, jež pod osobním vedením Jiřiny Prekopové a za přítomnosti filmového štábu leží celé hodiny na svém dítěti a přes jeho odpor ho pevně svírá, zalehává, křičí mu svoje pocity do obličeje (aby se rozproudila láska) a také mu v jednom záběru třese hlavou. To celé má být terapie."

trudy1717
25. feb 2016

@horana ako poviem na rovinu som v soku .... neviem v takom smere tu metodu nepoznam. ako nerobila som zatial s autistami tak mi je tazko povedat o tom svoj nazor. to by skor mala hovorit mamicka, ktora ma doma autistu a realizuje alebo to realizovala . Ja s malickou doma ak je smutna alebo mi vzdoruje vezmem ju na ruky a objimam ma. vravim jej tichusko do uska zejuvies lubim a ze to zachvilocku prejde . Vacsinou to skonci tak ze objime aj ona mna okolo krku vtedy ju hladkam po chrbatiku ci vlaskoch a ona sa ukludni . ja to robim takto lebo to citim ze jej to pomaha, ked sa o mna oprie. ja tuto metodu poznam takto. preberali sme to v skole dost podrobne ale nikdy nam to docentka nepredstavovala v takejto forme ako som videla. s tymto som sa pravdupovediac nestretla.

katuliena82
25. feb 2016

@trudy1717 ty to robis intuitivne a neublizujes dcere. Z toho ako to opisujes ty, vlastne ju "len" objimas a nedrvis 🙂 v kazdom pripade z tych linkov som v soku, to nema s laskou nic spolocne

katuliena82
25. feb 2016

@horana to je strasne

trudy1717
25. feb 2016

@katuliena82 ja to robim tak ako to citim . 🙂 kazdopadne s tymto video ja sama stotoznena niesom . Len mi je tazko sa o tom nejak vyjadrovat . Nepoznam spravanie ani zvyky autistov natolko aby som sa k tomuto vedela vyjadrit . Podla mna je toto presne tema podobna intergracii ci inkluzii.

hradnapani
25. feb 2016

@berry11 ja tej terapii stale neviem prist na chut. Kladiem si otazku: co sa tym dieta nauci? ze je milovane? a dalej? co sa tym nauci do dospelosti? ze ho niekto v case amoku pride objat a bude ho drzat, kym to neprejde? ale kto, ked mama nebude po ruke? Viem, ze som nezodpovedala tvoju otazku, ale vzdy ma napadnu tieto moje, ked sa ktejto teme dostanem.
Skolenu radu by ti snad dal nejaky instruktor tejto terapie, mozno su tam nejake "drobnosti", na ktore je dobre dat si pozor.

snehulienka155
25. feb 2016
Používateľ snehulienka155 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od snehulienka155.

ono na dieta v amoku je tazko.. ja ju najprv necham nech sa vyburi a potom ju idem objat