Umelé oplodnenie nie je pre mňa

janulka257
8. júl 2016

Hľadám páry, ktoré nemôžu otehotnieť, resp. majú ťažkosti, alebo zdravotné problémy, a bolo im doporučené umelé oplodnenie, ktoré odmietajú napr. z dôvodu viery a napriek tomu to nevzdali a otehotneli prirodzenou cestou.
Poznáte niekoho?

bobulazelena
9. júl 2016

@holubicka28 oki ospravedlnujem sa teda. Beriem na vedomie ze je to proti krestanskej viere. Argument sardinky ze je to proti prirode neberiem.

sardinka335
9. júl 2016

@bobulazelena to si si nejako vytrhla z kontextu moja draha...ešte raz a naposledy - vymena organu, bedroveho klbu, uzitie lieku je NUTNOSŤ alebo zivot zachranujuci ukon, uzitie Paralenu je tiez v pripade, ze mi je zle. Umele oplodnenie nie je ani nutnost ani zivot zachranujuci ukon ani nič čo človek k svojmu zivotu potrebuje tak, ze bez toho nemoze ziť. Tento rozdiel snád chápe aj mnohonôžka plazivá.

O obchádzaní prírody hovorím v suvislosti s tým, ze niektorí vedci - lekári postupne zisťuju, ze deti počate umelo su náchylné na niektoré zdravotne problémy viac ako ludia počatý prirodzene. Táto problematika je zatial nie velmi preskumana nakolko najstarší umelo ,,vyrobeny,, človek ma 37 rokov...Dnes su uz známe aj niektoré vedecké študie, ktoré sa zaoberali zdravím detí počatých IVF a nie je to nič povzbudive - liečba naplodnosti a nasledne zmeny v genoch sposobuju vyšší vyskyt napr. rakoviny u týchto jedincov a prispievaju aj k inym ochoreniam ako napr. autizmus, ktore sa začínaju spajat práve s umelým oplodnením a ,,hrou s génmi,,.

Málo zien taktiež vie o tom, ze opakovanou hormonálnou stimuláciou koli IVF si mozu ,,vyrobiť,, karcinom prsnika, zvlášť ak maju ,,rodinnu zaťaž,, resp. predispozicie a su dlhodobé uzivatelky hormonalnej antikoncepcie. Dalšie chuťovky ako hyperstimulačny syndrom, zlyhanie vaječníkov...
Takze toto som myslela s tým ,,obchádzaním prírody,,. Jednoducho niekde sa to odrazi na populácii takto vytvorenej a to ukáže az čas.

ella2015
9. júl 2016

@sardinka335 Súhlasím s tým čo si popísala o tych umelých deťoch. Myslim, ze sa tie umele deti rozmahajú najmä kvoli tomu, že veľa žien nechce pochopiť, ze nie kazda musi byť matkou..

ella2015
9. júl 2016

@bobulazelena Metódy umelého oplodnenia sú v istom smere proti prírode a vie sa to veeeeľmi dávno lenže za prachy dnes oplodnia aj 48 ročnú ženu a nikoho ani nenapadne ako sa chce o tie deti starať,vychovať..
Pride Ti prirodzené nechat sa oplodniť 5,7, 9 a viac krát, nechať sa oplodniť aj ked vies,ze mas chorobu ktorú prenesieš na dieta??? Mne to príde ako SEBECKÁ CHORÁ zaležitosť ja budem MATKA a hotovo

ella2015
9. júl 2016

@janulka257 Mne kvoli chorobe tehotenstvo vobec neodporucaju,v 23 som to neriesila v 25 som si poplakala a dnes?? Ak budem mať byť matkou tak ňou budem ak nie tak budeme bezdetní

dominikav123
10. júl 2016

@mirka5 koho hádžem kam ? Písala som o žene ktorá s vedomím ze to na 99% nevyjde mrazila 13 embryí a vkladala ich do seba znova a znova. To je podľa teba ok? No podľa mna nie.

mirka5
10. júl 2016

@dominikav123 kedze som si tym presla tak viem ze 13 x by som to neabsolvovala. Povedala som si ze ked to nevyjde tak to nebudeme riesit a nechame to tak. Preto hovorim ze nas nehadz vsetkych do jedneho vreca.
@ella2015 nie vsetci zdielaju tvoj nazor a neberiem ti ho ale ja by som bez deti nedokazala zit a ze sa da oplodnit 48 r. to je jej problem, jej zivot, zdravie, jej zodpovednost...... u nas to nie je bezne, nie sme sialena Amerika
@sardinka335 nieviem odkial beries ze su embria nejako gen. upravovana. Evidentne si toto neabsolvovala lebo nevies o com hovoris.

sardinka335
10. júl 2016

@mirka5 kde ja hovorím o geneticky upravovaných embriách? Hovorím o ,,hre s genmi,, a o tom ze sa začinaju u týchto detí prejavovat ochorenia, ktore su spajane práve s liečbou neplodnosti, hormonalnou stimulaciou matky, ktora sa moze odraziť na genetickej vybave toho dietata - narodí sa vadne alebo má vyššiu ,,šancu,, na rakovinu. Ty zase asi nevieš o tom, ze ak ťa napchavali hormonami a tak pripravovali na oplodnenie moze vazne poškodit tvoje zdravie. Ak mate rakovinu ,,ženských vecí,, v rodine tak vela riskuješ Jasne, stoji to za to.

bobulazelena
10. júl 2016

@ella2015 ja netvrdim ze to nie je proti prirode. Ale nie je to argument...lebo moja mila momentalne si na ineternete, ktory je cisto prirodny a rastie na stromoch.

bobulazelena
10. júl 2016

Mimochodom nechapem vas moralistky. Mame snad slobodu. Ked sa zena rozhodne tak so vsetkymi negativami. Samozrejme ze uzivanie hormonov organizmu zrejme neprospieva ale kazda kto to podstupi ide do toho s tym ze podstupuje urcite riziko. A nikto nema pravo sa jej do toho starat okrem partnera, ktory bude otcom dietata.
A vobec sme uplne mimo yemy a otazky, na ktoru sa zadavatelka pytala.

katti77
10. júl 2016

@ella2015 príď mi do očí povedať aj môjmu synovi, že je umelé dieťa. Takto človeku ublížiť dokáže veriaci človek? Tie deti sa tu rozmahaju? Keď ty neuznávaš umelé oplodnenie ok je to tvoje právo ale prestaň trepat o umelých deťoch. Neviem ako si to predstavujete, že to funguje ale moje dieťa nebolo vôbec geneticky upravené ani nič podobné. Neprišla som k doktorovi a nepovedala som mu, chcem mať čiernoočka s výškou 2 m a IQ 300 a športový super talent. Proste moje vajíčko a mm spermia. Nič viac, že vybrali to najzrelsie a najschopnejšie. Nepríde mi to vôbec nenormálne. Aj príroda si vyberá len silných jedincov. Prestaňte tu riešiť aký to musí byť človek čo to postúpi. Nikto vám nebráni sa rozhodnúť ako chcete vy a vy sa nestarajte do rozhodnutia a sudenia iných. A keby sme to mali striktne brať podľa viery tak ani transplantácia by sa nemala robiť. Ved keď Boh chcel aby si bola chorá a zomrela tak prečo sa do toho starať, presne tak ako vy argumentujete, že keby Boh chcel tak mi dieťa dá. ( ale toto je už na inú tému. )

bobulazelena
10. júl 2016

@katti77 a najmudrejsi su tie, po ktorych muz hodi trenky a uz su tehotne. Nikto nedokaze pochopit zenu, ktora sa marne roky snazi otehotniet.
Mam kamaratku, ktora ma uzasne dieta a ano bola na ivf. Bohuzial u nich sa prirodzene nedalo a mne ak sa nepodari iui, tak pojdem tiez.
Hlavne ze kdeaka socka ma 15 deti a tie su uz geneticky vybqvene paradne, urcite lepsie, lebo boli pocati prirodzene.

bobulazelena
10. júl 2016

@katti77 uplne ma to vytocilo tato diskusia, az sa sama smejem na sebe, ze sa necham nasrat. Ale vidim, ze aj tebe dvihli tlak 😉

katti77
10. júl 2016

@janulka257 ja poznám len prípad, že pár nemohol mať dieťatko, išli na IVF a druhé majú prirodzene. Všetko sa môže stať. Treba veriť. Hlavne sa na to netreba viazať. Povedz si, aj keď je to ťažké , že sa nič nedeje, nemyslieť len na to a uvidíš, že keď to nebudeš čakať tak to môže prísť. Samozrejme za predpokladu, že tam šanca je. Ak máte vážnu diagnózu tak asi doktor vie prečo vám odporučil IVF. Ja ti držím palce a prajem ti aby si bola tehotná tak ako si to želáš. Nádej zomiera posledná.

katti77
10. júl 2016

@bobulazelena toto nie je jediná diskusia a ojedinelý názor ale ano tlak mi zdvihli. 😉 ale hlavne keď píšu o tých deťoch ako o veci. Moje dieťa je také isté ako iné deti a je to môj zázrak, ktorého mi doprial Boh.

bobulazelena
10. júl 2016

@katti77 ja sice nie som veriaca ale tak beriem to tak ze ak teda niekto veri tak predsa boh/ priroda / osud to je jedno ako si to kto nazve a comu veri by predsa nedal tu moznost mat to dieta ani tymto sposobom. Ved kolkym zenam sa nepodarilo ani ivf. Mne to proste pripomina ten vtip ako je muz na stroskotanom ostrove a pride cln na pomoc a on im odpoveda ze s nimi nejdem, ze on je zbozny muz a jeho zavhrani Boh. Potom pride velka lod a on im opat odpoveda, ze je zbpzny muz je jemu pomoze Bph. Potom pride vrtulnik a on pn opat odmietne zachranu a caka pomoc od Boha. Nakoniec umrie a v nebi sa pyta, Boze cely zivot som bol zbozny, preco si ma nezachranil? A Boh mu odpovie: ako to, ved som ti tqm poslal cln, lod a aj vrtulnik.
Takze moznost je, a je kqzdeho volba pre co sa rozhodne

bobulazelena
10. júl 2016

* sorry za preklepy,pisem na telefone

zuzanaete
10. júl 2016

@bobulazelena Ale ved toto je diskusia, kde si kazdy moze povedat svoj nazor. Ak niekto nesuhlasi s uo, tak povie aj svoje argumenty. Diskusia nie je o pritakavani iba jednemu nazoru.

zuzanaete
10. júl 2016

@bobulazelena Nie sme babky v rukach Boha. Dal nam rozum a slobodnu volu. Je na ludoch, ci ten rozum budu pouzivat na dobro alebo zlo. Takze neplati automaticky, ze ked dnesni vedci/lekari cosi vyskumali a dokazu urobit, tak je to aj spravne, lebo ved keby to nebolo spravne, tak by to Boh nedopustil.

katti77
10. júl 2016

@zuzanaete Áno diskusia ale rozprávať o deťoch ako o umelých mi príde cez. Ja neberiem iný názor, dnes sa môže každý rozhodnúť ako chce. Tvrdiť, ze tie deti ešte nikto neskumal, sú umelé a už som čítala aj, že nie sú "normalne" tak to už je veľa. Neviem či by sa ti páčilo kedy sa o tvojom dieťati niekto tak vyjadroval. A keď nebolo UO tak tu neboli choré deti, neexistoval autizmus, nerodili sa postihnuté deti? Dieťa je len dieťa a čo sa má stať sa stane, netreba nikoho skúmať. V čom je moje dieťa iné nez to vase, povedzte mi to?

bobulazelena
10. júl 2016

@zuzanaete ano beriem, ze je to diskusia...a samozrejme ze nie vsetci sa zhodnu. Ja som len sokovqnq z nazorov niektorych ludi vyjadrujucich sa k niecomu, co nikdy nemuseli riesit.
Ale dat malemu cloviecikovi zivot ma byt rozhodnutie ktore sa nepaci vasmu bohu. Dakujem ale takuto vieru si ja neprosim.

mo77
10. júl 2016

@bobulazelena krasny pribeh,ked je moznost preco ju nevyuzit,ved keby boh nechcel nedovolil by ludom prist na to,ze sa to da vyriesit umelym oplodnenim,niektorej zene ani umele oplodnenie nepomoze k dietatku,ja som tu moznost vyuzila a mam krasneho mudreho chalana,minule som si povedala,ze vyborne som sa rozhodla,moj zivot obohacuje neskutocne,a prisiel hned na prvy pokus,takze podla mna boh nam podava ruku a preco by sme ju neprijali,krasny den

bobulazelena
10. júl 2016

@mo77 ja to beriem presne takto isto. Keby ti nebolo sudene mat to dieta tak sa nepodari ani pri ppmoci vsetkych lekarov sveta. Cely svet je o tom ako sa rozhodneme a ci vyuzijeme nejaku moznost. A dat zivot niekomu nemoze byt zlym rozhodnutim. Tomu nikdy neuverim

mo77
10. júl 2016

@mysga zaujimave pravidla,najma je smiesne to,ze katolicky predstaveny maju s tym problem,ti co nemaju vlastne rodiny a nevedia o rodine nic, a nehovorte,ze on ma pravo mna sudit,sudit bude boh

mo77
10. júl 2016

@bobulazelena dakujem😉horsie je podla mna to,ze niekto porodi a necha dieta niekde ako sa nedavno aj u nas v meste,porodila a zahodila,to je hrozne,ale tvrdym krestanom,to nevysvetlis😉

mysga
10. júl 2016

@mo77 ja sa neradim medzi veriacich. A presne toto povazujem za najvacsi paradox katolikov. Ze si nechaju urcovat pravidla niekym,kto normalny zivot nezije. :D keby si mam vybrat,tak evanjelici su mi ovela blizsi.

mo77
10. júl 2016

@sardinka335 embria nie su geneticky upravovane,to by si lekari nedovolili,je to neeticke a co sa tyka deti z UO su sikovnejsie,mudrejsie,a je to tym,ze su vybrane tie najlepsie embria nam ostalo len jedno a nedovolila by som aby ho znicili,boli sme aj druhykrat ale nevyslo uz.a akekolvek dieta moze ochoriet,ci robis si nejaky vyskum,ze vies o tom,ze sa rodi viac chorych po UO?

mo77
10. júl 2016

@mysga som evanielicka 😉a poviem ti,ze som hrda nato,je pravda,ze aj u nas sa najdu vselijaky ludia,s roznymu nazormi,ale ti co najviac tu vykrikuju alebo v parlamente,zeby zavreli rodicov ktori podstupili UO,este nevedia co caka ich deti,ked k tomu pride,tak hned prezlecu kabaty.

mo77
10. júl 2016

@dominikav123 stale tam mala 1% ze sa to podari a niekedy je to viac ako 99%,ked mi rozumies.

dominikav123
10. júl 2016

@mo77 presne to co píšeš sardinke je hra na boha. "Vyberá sa len to najlepsie."

Neviem kde si videla výskum ze deti z UO su múdrejšie a šikovnejšie. To je rovnaká hlúposť ako ze kojene deti su múdrejšie 😄 A to kojim.
A ked je podľa teba ok byt 13krat na umelom tak ok, podľa mna je to choré.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre