Môže sa morfológia každý mesiac meniť?

Zodpovedané
27. apr 2021

Dobrý deň,

13.4.2021 sme absolvovali tretí spermiogram a až na tomto treťom vyšla horšia morfológia.

Dá sa s tým niečo robiť?

Pomôžu nejaké lieky?

Ostatné parametre sú nadpriemerné, len tá morfológia je horšia. Snažíme sa už skoro 2 roky.

Myslíte, že jediná cesta je umelé oplodnenie?

IUI sme raz absolvovali, ale žiaľ neúspešne.

Môže sa morfológia každý mesiac meniť?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

morfologia sa môže meniť, nie však zásadne (cca 2%). Ak je snaha otehotnieť 2 roky, odporúčame niektoré z metód asistovanej reprodukcie.

Pri normálnom spermiograme, ak je iba morfológia zvýšená, treba pred IUI vykonať MACS, tak ako to máte doporučené.

Je možné upraviť hodnoty spermiogramu najmä zmenou životosprávy, či užívaním vitamínov dostupných v lekárni napr. Profertil, selén, zinok, koenzým Q10 či kyselina listová.

Držíme Vám palce!

Dr. Nataliya Roshko
gynekologička
www.repromedica.sk