Euro v Česku

12. jan 2024

Čo si o tom myslíte? Ja mám z toho strach, vôbec nechcem euro, pamätám ako to bolo na Slovensku, všetko zdraželo a platy malé ☹️

elenajezova
12. jan 2024

Od kedy by malo byť v Čechách euro?

autor
12. jan 2024

@elenajezova Zatiaľ sa nič nerozhodlo. Ale mediálna masáž naberá na obrátkach.

jj298
12. jan 2024

To bude pre cechov len plus. Ale oni su dementni v tomto. Ich jediny argument je ze cesi maju mat vlastnu menu🙈

madeincssr
12. jan 2024

Ked sme to prezili my na SK, prezili by to aj v CZ. Rozdiely v platoch a cenach by medzi nami boli aj bez eura. A inflacia postihne tiez aj narodne meny, aj eurozonu. Zas uz teraz mnohe CZ firmy uctovne pracuju v EUR a aj pre beznych ludi by to malo aj svoje vyhody. Vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody. Ano, kazda zmena "cohokolvek" spravidla prinesie mensie alebo vacsie zdrazovanie (zaokruhlime, psychologicky efekt ciselne mensich sum silnejsej meny...)

daniela2202
12. jan 2024

Ja myslím, že Česi nepustia korunu

madeincssr
12. jan 2024

@daniela2202 ale to sa hovorilo aj o Nemcoch a Marke.

stanulienkat
12. jan 2024

Nemyslím si, že to zdražovanie bolo až také masívne. Ceny šli každý rok hore aj bez eura. To bola tiež len mediálna masáž, ako tu všetci pokapeme od hladu. A vôbec nič také sa nedialo. Samozrejme, že mnohí obchodníci to zneužili, ale nebolo to až také strašné. Veď ceny sa uvádzali minimálne pol roka aj v slovenských korunách, aj v eurach a každý si to vedel zhodnotiť čo o koľko išlo hore. Všetky krajiny ktore doteraz prijali euro, myslím si, že oľutovať nemuseli. A su krajiny ako napríklad Česko, kde je tá koruna je plus-mínus stabilná. Ale Česi sú Cesi, majú úplne iné meno ako my vo svete, aj podľa toho sa odvíja sila meny.

daniela2202
12. jan 2024

@madeincssr ako národ ju nechcú pustiť, ale rozhodnú tí hore a ekonimika 😂👉

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kaktusik007
13. jan 2024

@stanulienkat ale bolo to zdrazovanie masivne... Najma v blizkom polroku od zavedenia eura a bolo to najviac velmi citit na lacnych polozkach -- tam, kde boli proste dovtedy korunove rozdiely, ci nebodaj halierove, zrazu cena vystupila do troj - stvornasobnych vysok.... Uvediem konkretny priklad - rozok. Stal povodne ked som si to zacala vsimat menej ako korunu, ale od koruny sa odrazim - co je 0,03 eura. Este pocas dvojitych cien /ked euro este nebolo/ sa cena vysplhala na 5 centov - co je 50% zdrazenie. Chvilu potom bol uz za 8 centov. Do dvoch rokov rozok zdrazel o 166%.
ale ine veci, tie si ceny samozrejme drzali, tam to zaokruhlovanie az take markantne nebolo... Ale na keksoch, a vseobecne potravinach, to bolo vidiet teda velmi. Aj taka tycinka Koko - stala povodne 5 korun. V eurach coskoro atakovala 49 centov 🙂