Ako si nastavím príjem kalórií pri chudnutí?

25. mar 2021

Ahojte.
Som obézna, BMI 32 a snažím sa chudnúť. Myslím si, že som nejedla príliš veľa, no nemám žiadnu aktivitu, len bežná starostlivosť o dieťa. Skúšala som kalorické tabuľky, ale nebaví ma všetko zapisovať a vážiť. Jem občas aj nezdravo, aj fastfood (1-2x do mesiaca).
Keďže sa mi nepodarilo schudnúť ani gram, skôr pomaličky priberám, objednala som si Fitkrabičky, najnižšiu verziu 5000kcal. No jedla je príliš veľa. Toľko som nejedla ani pred tým ako som začala rátať kalórie, často krát večeru už nestihnem zjesť alebo ju jem príliš neskoro.
Skúšala som hľadať iné jedálničky alebo výpočty, no rôzne články píšu, že by som mala prijať o niečo viac ako je bazálny metabolizmus čo je u mňa 6500-7000 kcal.
Nemáte niekto skúsenosti ako jesť aby som schudla? Trochu pridať či ešte ubrať? 😞
Cvičenie doma nie je nič pre mňa, skúšala som to, ale vždy vydržím pár dní a potom to flákam, lebo ma to nudí...
Ďakujem za skúsenosti 😇

bebemonika
25. mar 2021

Ahojte, napríklad mňa namotivovalo, keď som mala zaplatené členstvo na www.fithaker.sk . Proste som si zaplatila a kvázi som bola nútená cvičiť, lebo som nechcela, aby som tie peniaze "vyhodila". Tam sú rôzne cvičenia. Vieš si vybrať.

autor
25. mar 2021

@bebemonika mám zaplatené aj práve teraz, už 3 mesiace. Mala som ho na 3 mesiace aj pred cca rokom a neviem sa donútiť... keď mi konečne sadnú cviky a tréner, klopú mi susedia, že dupem a budím im bábätko. Nonsens. Okrem toho vynechávam veľa cvikov zo zostavy, keďže zo zdravotných dôvodov nemôžem vôbec zaťažovať 1 zápästie.
Som proste demotivovaná, že sa to nehýbe... 😞 vo fitku by som aspoň bicykel, rotoped dala, stroje mám radšej, no to sa teraz nedá.

veronikaszabova
25. mar 2021

Kde si nabrala, ze mas prijat 6500-7000 kcal???

veronikaszabova
25. mar 2021

Vypocitaj si kcal a nutrienty podla jozef toth kalkulacky

autor
25. mar 2021

@veronikaszabova podľa kalkulačky na internete, výpočet bazálneho metabolizmu. Musela by som nájsť link ale vychádzalo to podobne na rôznych stránkach. Idem kuknúť toto čo si mi poradila...

veronikaszabova
25. mar 2021

A nemyslis kJ?? Kcal urcite tolko prijat nemas. To by si neviem aku vahu musela mat.

janai1
25. mar 2021

@veronikaszabova ona si to mýli 6500 - 7000 kj nie kcal 😀

autor
25. mar 2021

@veronikaszabova áno teraz som si uvedomila. kJ samozrejme

janai1
25. mar 2021

No a tu vyrátať cca kcal https://www.michaljoseftoth.cz/kalkulacka a zhruba sa toho držať.... Menej ako bazal neprijmaj - ublížiš si 😉

simca06022011
25. mar 2021

urcite nemas taku spotrebu kalorii (bazalnu) ak nie si drevorubac (aj o tom pochybujem), a ano, teraz citam ze uz sa to vyjasnilo :D NIektore tabulky odporucaju 1200-1400kalorii na zenu/den... ak chce schudnut. Lenze potom su tu ine, dke beru do uvahy ten bazalny metabolizmus, ktory ma "vacsia zena" vyssi, ak tolko energie neprijmes, tak telo zacne ukladat aj to malo co zjes, metabolizmus sa spomaly. Ja teda mam daleko od odbornika, mne vyslo napr. ze ho mam 1600kcal... nuz tak si vyber. Ja som fungovala nejaku dobu s aplikaciou noom , tie tabulky a jedla atd tam mali super. Teraz som skusala nieco ine, musela bys om pozriet, tam mali super cviky a aj dieta sa mi zdala logicka, ale nemam na to cas, ekdze zase jedalnciek mali velmi zle urobeny, cize som clenstvo zrusila a obnovim neskor :D

autor
25. mar 2021

@janai1 práve to tam počítam, tak ako aj @veronikaszabova odporučila. Po tomto výpočte na redukciu hmotnosti je to 6100kJ ... 1457 kcal

veronikaszabova
25. mar 2021

Tak 1457kcal nemas vela.
Ja mam 155cm a 54kg a mam 1300kcal.

Drzim palce v chudnuti. To das ❤️

janai1
25. mar 2021

A koľko ti to vypocitalo bazalny? Keď predchvíľou si písala ze tvoj bazal je min. 1550 kcal

autor
25. mar 2021

@veronikaszabova veľa to nie je, len ja vážim o 30kg viac a ani nie o 10 cm viac 😞

autor
25. mar 2021

@janai1 podľa tej stránky čo mi tu odporučili 1457 kcal na redukciu hmotnosti... pred tým som použila iné stránky, ktoré rátali v kJ a tam mi vyšlo 6600-6700 aj vyššie niekde 🤷🏻‍♀️

veronikaszabova
25. mar 2021

Ja som pred 11 mesiacmi vazila o 25kg viacej, ako vazim teraz 😂

autor
25. mar 2021

@janai1 čisto bazál 1380 ... na redukciu odporúča prijímať 1457 ... no ja prijímaná ešte menej. Tak neviem kde je chyba.

simca06022011
25. mar 2021

prave to je problem :D mam uplne rovnaky..

veronikaszabova
25. mar 2021

Ak jes menej, telo si to uklada

scorpionflower1
25. mar 2021

Ak mas BMI 32 tak prijem kalorii okolo 1450 kcal je malo, napis mi vysku a vahu a ja ti to za par minut vypocitam. Ale vies co, ja si myslim, ze pocitanie kalorii je pre dva typy osob: 1. Pre tych, ktori nevedia co jedia a nemaju ponatie kolko kcal ich jedalnicek obsahuje, kolko sacharidov, bielkovin, tukov obsahuju jedla, ktore jedia
2. Pre ludi, ktori chcu zhodit posledne cm tuku.
Nemen stravu radikalne. V prvom rade sa zbav fastfoodu a skus urobit take male kroky - nedavaj si do kavy cukor a smotanu, ale lej jedno, skus vymenit plnotucny jogurt za nizkotucny...a skus denne aspon 20 min. cvicit, telo na to zareaguje.

janai1
25. mar 2021

Aha jasne 😊 no práve to je problém, že papaš menej 😅 ako znie to divne ale keď ješ dlhodobo pod tých 1380 tak telo sa "cíti" v strese takže viac ukladá... Keď budeš jest tých 1457 tak schudnes v priemere 2-3 kg za mesiac

autor
25. mar 2021

@simca06022011 ja som z toho fakt jeleň.
@veronikaszabova tieto krabičky ktoré jem teraz, majú necelých 1200kcal (5000kj) a ledva to zjem, vkuse som plná. Pred tým som zjedla ešte menej, neni čas a ani chuť. Sem tam si dám pásik čokolády, tak kalórie doženiem, aj keď nie úplne zdravo. Mne to hlava neberie... mám jesť viac aby som chudla? 🤔 koľko vlastne trvá organizmu kým nabehne a uvidím zmenu?

veronikaszabova
25. mar 2021

Musis jest viacej, inak nebudes chudnut.
Tiez som s tym na zaciatku mala problem

autor
25. mar 2021

@scorpionflower1 mám 163 a 85 kg cca ... možno niečo počítam zle.

autor
25. mar 2021

@janai1 @veronikaszabova a myslíte, že záleží na tom čím tie kalórie dolpním? Môžem si ku objednanej strave proste dať keksik? 😂 alebo jablko, hrozno... proste cukor v tej kalorickej hodnote.

janai1
25. mar 2021

No pri chudnúť záleží aj na zložení 😀 ale v podstate môžeš ak za celý deň nebudeš jest teda len sladkosti 😀

scorpionflower1
25. mar 2021

@janai1 to s nizkym prijmom kcal je pravda, ale to by musela byt v takom velkom kal. deficite velmi dlho, aby sa to stalo. Vo vacsine pripadov ludia nechudnu, lebo nie su dôsledni. Aj ja som to zazila. Ja som od augusta 2020 schudla z 65 kg na 55 kg, no tie posledne cm bol strasny boj, chcela som dat dole este trochu tuku, ale uz som sa s tym mordovala tak dlho (aj so zapisovanim kal.) ze som si povedala, ze kaslem na ten 1-2cm navyse. Islo to tazko - 1 kg za mesiac pri 1550 - 1600 kcal a treningu 5x tyzdenne. Teraz jem normalne, neprejedam sa, nezapisujem, robim 4x tyzdenne silove cvicenie a 1x HIIT, tuk mi dolu uz nejde, ale naberam svalstvo a to mi meni postavu ku krajsiemu.

autor
25. mar 2021

@janai1 no zatiaľ zostanem pri objednanom jedle, nosia mi normálne 5 chodov na deň, to by malo byť vyvážené. Dnes na olovrant napr. cviklový šalát a tak 😂 keď neobjednám jedlo, jem len 2x denne lebo proste zabudnem, nestíham... 😞

danusskaaa
25. mar 2021

Ja ti poradím nie len pozerať na celkový príjem (ktorý u teba nesmie prekročiť cca 1500kcal) ale celkové rozloženie. Hlavne tuky a cukry!!! Ak mas vsetko nízke a vyletí len sacharid na 150% dennej davky (aj napriek tomu, ze splnas denný prijem kcal) nie je to dobre- neschudnes. Kalorické tabuľky ti presne ukážu kde je chyba. Musíš mať jedlo kaloricky rozdelené nie len jest "hocico" aby sedel prijem. Plus vela vela vela pit! Voda/čaj zaplnia žalúdok a netreba potom toľko jest...

autor
25. mar 2021

@danusskaaa no ja som skúšala tie kalorické už dávnejsie, väčšinou mi vyletel tuk. Teraz objednávam celodennú stravu a tam by to malo byť vyvážené... no v tom sa musím spoliehať na firmu, nemám to ako overiť. 1500kcal nezjem ani náhodou...