Ekzémy v tehotenstve. Máte s tým skúsenosti?

rybka17
26. jan 2010

baby poradte. nikdy som nemala ekzemy a teraz sa mi vyhadzal po celom tele, bola som u dvoch koznych , diagnoza ta ista -seboroicka dermatida, su to take cervene fliacky po celom tele a potom sa to meni na take suche miesta. mam na to nejake masti ale som z toho uz zufala, vyzera to strasne a svrbi to...mate s tym nieto skusenosti??

romaroma
26. jan 2010

ja som vyhadzana po celom tele už od tehotenstva, krásna krásavica som bola asi len dva týždne tesne po porode a zase s tým bojujem. kedže kojím, nič nesmiem brať, žiadne antihistaminika, takže sa len kupem v špec. oleji a natieram excipialom a co sa mi stihne zahojit si aj tak rozškriabem....

romaroma
26. jan 2010

ja teda nemam sebero ale klasika atopicky ekzem. kto by dal radu, tiez by ma to potesilo....

rybka17
autor
26. jan 2010

ja mam excipal u liplotio takisto....najhorsie je ze si chcem natierat brucho proti striam a ostava mi len len excipal...

romaroma
26. jan 2010

ja strie nemam a nepouzivala som spec. krem....ved ju budes mat dost elasticku, ked bude hydratovana excipialom podla mna

modr
22. apr 2010

Ahoj těhulky a atopičky dohromady

Rozhodla jsem se Vám napsat pár rad pro ty co trpí atopickým ekzém a jsou těhotné.
Já jsem těď ve 26 tt a hodně bojuju s ekzémem.
Od začátku těhotenství jsem vysadila všechny léky (analergin, dithiaden) a hormonální mastě (belogent, beloderm aj.)
Po vysazení všech léků moje tělo začalo protestovat a vyrážka se mi zhoršila (obličej, ruce, nohy, krk a záda).
Po návštěvě moji kožařky jsme našli hodně moc slabou náhradu pro moje tělo a kůži - začala jsem se pravidelně cca 3 - 6 za den mazat: vazelínou, abidermanem, lenienskou a excipialem). Ze začátku tato léčba nezabírala, v noci jsem nemohla spát, jak mě všechno svědělo a já se trápila, nechtěla jsem ani chodit ven .... Onotaky v čem, když jsem měla na sobě promaštěné triko a kalhoty a na rukou rukavice ???
Po dokončení 16 týdnu tt jsem mohla začít brát analergin, proti svědění Dr. mi dala limit 3 tablety analerginu na týden.
Já pro svůj klid jsem si tuto dávku ještě snížila na 2 tablety za týden - nejdříve jsem brala 1/4 tablety na noc. V noci jsme spala jako mimino a tělo mě přestalo svědět a tím pádem začalo docházet k hodně pomalém zlepšování.
Teď jsem ve 26 tt, ekzém je lepší (není to ono, ale je lepší) Musím se stále mazat, kombinuji ambiderman a vazelínu cca 3x za den.
Musím se vyhýbat slunci (po něm mi napuchne obličej, že ani nevidím

Těhulky atopičky, chci Vám popřát hodně zdaru a věřím, že těch málo rad co jsem Vám napsala Vám pomohu k lepšímu prožívání těhu.
Těšme se na mimiňáka
J.

modr
1. máj 2010

Ahoj rybka 17,
urcite zkus Ambiderman - je to masticka, kterou Ti namichaji v lekarne a stoji cca 50 kc.
Ona hodne zklidnuje a malinko promazava.
A pak si jeste kup Leniens - taky michana masticka kolem 50 Kc. Ta je hodne mastna a promaze Ti kuzi.

Obe dve maste jsou BEZ KORTIKOIDU a muzes je pouzivat nekolikrat za den a je to OK a miminakovi neublizis.

Mě hodne moc pomohlo, se osprchovat horkou vodou (jen na bricho NE) jenom tam, kde mas vyrazku - nohy, ruce, zada ....
A pak se promazat a pokud mas doma teplo, tak se jen polozit na prosteradlo a nechat kuzi dychat ...

Hodne stesti

J.

katrenka111
28. jan 2012

Baby ja som tiež jedna s tých, celý život nic a v tehotenstve sa mi objavil atopický ekzem a už neviem co na to....poradte co Vam pomohlo.....

katka_1983
28. jan 2012

Ja mám atopický ekzém od malička a teraz keď som tehu, tak sa idem zblázniť, ako ma to svrbí...Mám to chvalabohu len na chrbtoch rúk. Používam obyčajnú kamilkovú indulonu, ktorú miniem behom troch dní...Stále to musím premasťovať...Neviem, či to môže byť spôsobené tehotenstvom, že sa mi to tak zhoršilo...čo myslíte?

katrenka111
28. jan 2012

@katka_1983 jaj moja ja mam na krku a už aj na tvari pri vlasoch...je to otrasne, červenkave a supinate....
U mna je zaujímave to, že som to nikdy nemala a teraz v tehotenstve.....
a lekari ti co na to hovoria???? mne dala kožna nejaku kortikoidnu masť, ale gynekolog aj hematologicka prísne zakazali aj koli tomu že nesmiem žiadne hormony.....

filipal
28. jan 2012

@katka_1983 prave som v podobnej teme radila
@katrenka111
vyrobok A-derma, Exomega. vyborne ucinkuje....
ano, ekzem sa moze zhorsit v tehotenstve a aj v inych vypätych situaciach....zial... ☹

katrenka111
28. jan 2012

@filipal no tak u mna to bude asi tými vypetými situaciami teraz...same nervaky.... 😠
A ten krem po akej dobe ucinkuje??? neopakuje sa potom, ci treba to stale, nonstop natierat???
U mna je zaujímave to, že som to nikdy v živote nemala a je to pre mna nepochopitelne.....

filipal
28. jan 2012

@katrenka111
u mna zacal zaberat hned. uz po prvom druhom pouziti sa mi ulavilo. po tyzdni mi zacal ekzem miznut.
vyuzila som najprv 200 ml balenie....(cca 15 € je to dost 😝 ☹ )ale po dobrej skusenosti som si kupila este jedno 400 ml (cca 21€) balenie a to mam dodnes. cca tristvrte roka) prvy mesiac som sa natierala dennne (aj dva krat) ale postupne stacilo dva krat do tyzdna, raz do tyzdna a teraz obcas, ked mam suchu pokozku. mne sa ekzem nevratil.
sestre sa pravidelne vracia vo vypatych zivotnych situaciach, ale po takom mesiaci preliecenia ma dlhsie zase pokoj...

luthien.k
28. jan 2012

@katrenka111 a sakryš, ty vlastně nemůžet ty hormony, jsem Ti psala IP, abys klidně jednorázhově hormonální mast použila. Je ještě nehormonální možnost - imunomodulační mast - Protopic, Elidel - já před nimi obvykle spíš varuju, hlavně u dětí, ale pro Tebe by mohly být krátkodobým řešením. Prober to se svým kožním!
Od A-Dermy zázraky nečekej, vlastně od žádné běžně dostupné masti/lotia, v tomto stavu... ☹ Ale třeba se bude zázrak konat 😉 Mým dětem například A-Derma Exomega příliš nesedí... Ale to je individuální. Určitě si nejdřív pořiď vzorek...

katrenka111
28. jan 2012

@luthien.k to myslis važne??? ani inej znacky by nic nezabralo???

luthien.k
28. jan 2012

@katrenka111 samozřejmě něco může zabrat, zkoušej to, určitě! Jen nečekej, že když tady někdo napíše, že nějaký emolient je zárak, že tomu tak musí být i u Tebe. Znám hodně maminek, co mají s Exomegou výborné zkušenosti.

katka_1983
28. jan 2012

@katrenka111
no ja mám samé kortikoidy...ale tie teraz nepoužívam. natieram sa len indulonou a hovorim si, že to musím nejako vydržať...ale v noci sa budím na to, že si idem doškriabať ruky do krvi a aj cez deň mám nutkanie sa stále škrabať...pevne dúfam, že na jar to ustúpi...

katka_1983
28. jan 2012

@filipal
a to sa môže aj v tehotenstve?

filipal
28. jan 2012

@katka_1983 ano, je to na prirodnej baze...z vytazkov ovsa, alebo nieco podobne....na nete si najdes komplet info 😉

kata13
28. jan 2012

@katka_1983 no ja som naposledy bola u dr v cca 8 tyzdni a predpisala mi kortikoidy a som ich pouzivala az do teraz, dufam, ze to mimi nejak neublizilo 😒
tiez sa mi ekzem rozsiril od kedy som teho a uz som z toho hotova, este sa mi zacali robit aj lupiny, co uz mi kadernicka nakazala nizoral a ak nepomoze kozna...tak sa tam v najblizsej dobe chystam...no to svrbenie bohuzial nezvladam, niekedy si to rozskrabem, aj ked sa snazim to ignorovat ☹

katrenka111
29. jan 2012

@kata13
@katka_1983 baby a nahodou ten Dermalex ste neskusala žiadna??? lebo mne v lekarni ten vždy odporucali....

katka_1983
29. jan 2012

@katrenka111
Dermalex? to počujem prvýkrát. Kamarátka je doktorka farmácie a ona mi vedela poradiť jedine krém s ureou..Napríklad Doliva.
To mi pomohlo, keď som nebola tehu, ale neviem či sa urea môže v tehotenstve...

katrenka111
29. jan 2012

@katka_1983 hej Dermalex od Altermedu. No Ureu ani nespomínaj, ja som si skusila len kus ruky natrieť... a cela som sa vyhádzala, take cervene vyrážky, takže ureu ja nemožem....

evabelk
30. jan 2012

Píšu své zkušenosti s ekzémem s těhotenství...od 13-ti let mám lehký atopický ekzém na rukách, spíš suchá kůže. V prvním i druhém těhotenství ten stejný průběh. Tak do 5-6.měsíce hrůza, vůbec jsem si s tím nevěděla rady. Pak to samo ustoupilo a v podstatě jsem od toho 5. měsíce bez ekzému. Ekzém se mi rozjel zpočátku na těle, rukách, nohách, prsou...svědění, mokvání. Já tady v tom plně důvěřuji své kožařce, ve FN Olomouc. Já obecně za svůj život vyzkoušela už tolik mastí a krémů a pokud je to v akutní fázi nic nezabírá. Opravdu se dle mé zkušenosti s atop.ekzémy v těhu nedá nic moc dělat. Obecně platí, že atop. ekzém je dán geneticky a jsou období klidová a období, kdy se to rozjede a můžete se mazat čím chcete a skoro nic nezabírá. Občas něco zabere a na pár dní se člověku uleví, a pak se to zase vrátí. Já sice s výčitkama svědomí, ale používala slabounké kortikoidy, jen když se to opravdu nedalo vydržet. Jsou to šetrné preparáty, které používají už novorozenci, proto mi je Dr. napsala. Jde o pimafucort, nebo imacort...+ jsem promazávala mastí z lékárny. Jo a ruce si už dlouho neumývám normálním mýdlem, ale Linolou, olejem. Taky Dr. říkala, že se může po celou dobu těhu používat Dithiaden, někdo ale píše na diskuzích, že se žádné tablety nesmí. Podle mě je to stejně dle každého lékaře. Někdo něco napíše, jiný by to nenapsal. A Dr. mi říkala, že je lepší průběžně ekzém tlumit, než to nechat rozjet do takového stavu, že pak mamina skončí na kapačkách v nemocnici. A ty kapačky jsou samozřejmě kortikoidové a s antibiotiky....všem, kdo bojuje s ekzémy, držím palečky!!

katrenka111
30. jan 2012

@evabelk a mala si ekzém aj pred tehotenstvom????
Mne vznikol v 7.mesiaci tehotenstva a trvá dodnes....už som na nervy...
Dnes mi gynekolog povedal, že to je bežne že v tehotenstve sa zhoršuje všetko a stav pokožky vplyvom hormonov....
A riadne sa mi to zhoršuje..... už neviem aký krem mam kupiť....sa bojím že zasa to budu zbytocne vyhodené prachy.....

katrenka111
31. jan 2012

Baby tie co mate ekzém, ake používate kremy na tvar a make upy????

valentynkaa07
31. jan 2012

@evabelk tak pod to bych se mohla podepsat 😀 jen s tím rozdílem, že moje kožní mi nedala nic, a nechala mě škrábat, ale po 6měsíci to ustoupilo. Teď kojím a už se mi to zase začalo objevovat, takže mám už slabou kortikoidní mastičku. A přesně jak píšeš, je to dle doktora, co ti nasadí nebo ne.

miskaska
31. jan 2012

Ekzém mám už roky. Našťastie len na jednej ruke. Na začiatku tehotenstva sa mi výrazne zhoršil. Kožná mi predpísala kortikoidy a povedala, že to zvážila a pre telo sú určite menej škodlivé ako zápal, ktorý som tam mala (svrbiace a mokvajúce pľuzgiere), nakoľko krém nanášam v tenkej vrstve a na malú časť tela. Potom sme prešli na kortikoidy už len 2 krát do týždňa a teraz už len 1 krát. Celý deň si ruky premasťujem (lipobase, bioderma atoderm, atď), na domáce práce používam rukavice, mydlo mám tiež biodermu (nevysušuje).

evabelk
3. feb 2012

@katrenka111 Ahojky, já právě měla od puberty na rukách ekzém, spíš suchou kůži, jinak nikde nic. Jako dítě vůbec nic! tak jsem ani nevěřila, že je to atopický ekzém, když nebyl od malinka. Ale mám toho už hodně načteného. Jde vidět, že u mě jsou zátěžová období, kdy jsou hormonální změny-puberta, těhotentví. Fakt teď jsem 24.týden, a mám už jen trochu ekzému na rukách, spíš suchá kůže. Jen promazávám, žádné kortikoidy. Doteď to ale byla malá hrůza. Hlavně ten I.trimestr. První dceru jsem kojila 2roky, první rok úplně bez ekzému a druhý rok se mi to zase začalo zhoršovat, ale jen na rukách.
U tebe by má kožní řekla, že geneticky ti je daný sklon k atopic. ekzémům, a projevilo se to až v těhotenství, jako v zátěžovém období. Já bych ale tipla, že to u tebe zase zmizí. Jen je otázkou kdy. Tak hlavně vydrž! a podle mě, slabounké kortikoidy, třeba 1xtýdně, které ti zmírní to svědění,mokvající místa...stojí za to! navíc mi bylo řečeno, že na malé plochy je to v pohodě úplně, že se to vůbec k miminku nedostane. Být tebou zašla bych si ke kožní.

palmolivka
4. feb 2012

Ahoj já měla jako mala taky ekzem, pak to ustálo a ted ve 30 letech se mi objevil znova, byla jsem zoufala, ale došla jsem si ke kožní a ta mi napsala mléko (beloderm a excipial) a mazala jsem se tím 4 dny a musím říct že mi to moc pomohlo. Doufám že už se mi neobjeví....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre